חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"א בתמוז התשפ"ד, 17/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ומשה הכה בסלע
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1218 - כל המדורים ברצף
פשוט לומר את האמת
יש חדש
טוב אמיתי מושג על-ידי עבודה
עזרה לזולת
ואין מחריד
זיוף שהציל
ירושלים בגאולה
חתונה בירושלים
ומשה הכה בסלע
כיבוד הורים – עד כמה?

בשבוע שעבר פוצץ סלע במשקל שמונה-מאות טונות מעל כביש 40, בין מצפה-רמון לאילת, כדי למנוע את הסכנה שהסלע הרופף יתמוטט על הנוסעים בכביש. אבל צוותי התקשורת הרבים, שבאו למקום, מצאו עוד אטרקציה, נוסף על הפיצוץ – מפקח על חומרי נפץ שניצל כל דקה פנויה להנחת תפילין עם אנשי הצוות בשטח. עיתונאים ציניים מצאו את עצמם מתעטרים בתפילין דווקא במדבר, נענים לבקשת החסיד חובש הקסקט.

שמו משה חשין, והוא חסיד חב"ד מראשון-לציון. משה (48) חבר בוועדת חומרי הנפץ הממשלתית של משרד התמ"ת זה שמונה שנים, ובין פיצוץ לפיצוץ מזכה יהודים בהנחת תפילין. "אנשים שאלו אותי אם אני מניח להם תפילין לכבוד הפיצוץ. השבתי שזו מצווה שצריכים לקיים בכל יום ויום", הוא אומר בפשטות.

משמעות לחיים

משה נולד ברוסיה. בילדותו למד בבית-הספר המקומי. "לא ידעתי מילה על יהדותי", הוא מספר. "ידעתי שאני יהודי, אבל לא יותר מזה. מה שחיזק את תודעתי היהודית היו ההצקות של חבריי הגויים. הם דאגו להזכיר לי את השתייכותי לעם היהודי". כשבגר למד הנדסת מכרות, מחצבים ופיצוצים.

בתנש"א (1991) עלה לארץ בעלייה הגדולה של יוצאי ברית-המועצות. "התחלתי ללמוד קבלה, בכמה מכונים ברחבי הארץ. התלהבתי מהעניין, אבל דבר-מה היה חסר. הייתה תחושה מוזרה של לימוד ללא משמעות אמיתית", הוא אומר. "היה לי חבר, שכן, חסיד חב"ד, שהחל לקרב אותי ליהדות. התחלתי להשתתף בשיעורי תורה, ותחושת הריקנות החלה להיעלם אט-אט".

מפקח פיצוצים

לצד התקרבותו ליהדות הוסיף לעסוק במקצועו, מרחיב עוד את הידע שרכש. לפני שמונה שנים מונה לחבר בוועדת חומרי הנפץ. "החוק בישראל אוסר על אדם פרטי להתעסק עם חומרי נפץ. אנחנו ממונים על הבטיחות של מפעלים בארץ, בקרה על פיצוצים אזרחיים, על מכרות ומחצבים, חקירת תאונות עבודה, בקרה על מופעי זיקוקים חריגים, בדיקת חומרים כימיים רגישים ועוד", הוא מסביר.

אחד הפיצוצים הגדולים שפיקח עליהם היה פיצוץ ממגורות החיטה באזור התעשייה של בני-ברק, לפני כמה שנים. פיצוץ כזה דורש אישור מהוועדה. גם אם מתרחשת חלילה תאונת עבודה, חברי הוועדה באים וחוקרים אם לעובד היה רישיון לעסוק בחומר שממנו נפגע.

לומד ומקרב

שגרת יומו של משה בהחלט לא-שגרתית. בין פיצוץ לפיצוץ הוא קובע עיתים לתורה. "אני משתתף בשיעורי-תורה קבועים בראשון-לציון ומשתדל לקרב יהודים דוברי רוסית שמתגוררים בשכנותי", הוא אומר.

ואיך משפיעה עובדת היותו יהודי שומר תורה ומצוות על העבודה המיוחדת שהוא עוסק בה? "אנשים כבר התרגלו", הוא אומר בחיוך, וחוזר אל הפיצוץ בשבוע שעבר: "בין מי שהצעתי להם להניח תפילין במתחם הפיצוץ היה גם מר אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, שהייתה מעורבת בפיצוץ. הוא נענה ברצון ולאחר שהניח תפילין שאלתי אותו אם יש לו קשר לחסידות ויז'ניץ. הוא השיב שהוא קרוב-משפחה מדרגה קרובה לאדמו"ר מוויז'ניץ. בסוף כולם חוזרים לשורשים".

חשין. הנחת תפילין בצל הפיצוצים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)