חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהעולם יתעלה
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1216 - כל המדורים ברצף
אשליית עוצמתו של החומר
יש חדש
היכולת להכיל תחושות סותרות
תוכחה
שני יהודים
תרמיל הכתבים
כשהעולם יתעלה
לעולם לא אבוד
"הייתי שם וניצחתי"
כבוד אמיתי

בפי חסידים שגור הפתגם, שבימות המשיח העולם יתרומם בדרגה, וחסידים יעמדו בדרגת צדיקים. ואכן, אחד השינויים שיחולו בעולם בימות המשיח הוא, שגם אנשים רגילים יזכו לראות את העולם בעיניים של צדיקים, שזו, כמובן, ראייה שונה לחלוטין.

הראייה שלנו ושל הצדיקים היא ראייה אחרת לגמרי. צדיקים רואים בטבעיות גמורה את הרובד האלוקי שבבריאה, את הצד האמיתי שלה, זה הנסתר מעיני אנשים כמונו. לנו נראים הדברים להפך – המציאות הגשמית גלויה, ברורה, פשוטה וטבעית, ואילו המציאות הרוחנית והאלוקית נסתרת מעינינו, ואנו נזקקים להתבוננות ולמחשבה כדי להכיר בקיומה.

סוגים בנשמות

הבדל זה נעוץ בשורש נשמותינו לעומת שורש נשמות הצדיקים. נאמר (ירמיה לא,כו): "וזרעתי את בית-ישראל... זרע אדם וזרע בהמה". הזוהר (חלק ב, עמ' צד,ב) מבאר שנשמות ישראל מתחלקות לשני סוגים – 'זרע אדם' ו'זרע בהמה'. נשמות הצדיקים הן 'זרע אדם', ואילו נשמות רוב בני-האדם הן – 'זרע בהמה' (אין הכוונה לומר שאנחנו בבחינת בהמות, אלא לעומת הדרגה העליונה של נשמות הצדיקים נשמותינו נקראות 'זרע בהמה').

ההבדל העיקרי בין אדם לבהמה, שאדם יש לו דעת ואילו בהמה אין לה דעת. שכל יש גם לבהמה, אבל דעת אין לה. דעת פירושה – תפיסת משמעות הדברים, הכרה במהותם הפנימית. כוח זה ניתן לאדם ולא לבהמה.

זה ההבדל המהותי, מבחינת הכרת האלוקות, בין נשמות 'זרע אדם' לנשמות 'זרע בהמה': בנשמות 'זרע בהמה' יכולה להיות אמונה בקב"ה, השגה שכלית בגדולת ה', אבל מהות הדברים רחוקה מהן. הן אינן רואות את הגילוי האלוקי כמות שהוא, אלא זקוקות לאמצעים חיצוניים – כמו שכל והבנה – כדי להגיע להכרה כלשהי במציאות האלוקית.

בעלי הנשמות של 'זרע בהמה' יכולים להיות בני-אדם נעלים ביותר, שמגיעים לדרגות גבוהות בהבנת גדולת ה' ובדבקות הנשמה בקב"ה, ועם זה הם נמשלים ל'בהמה'. בתורת החסידות (תורה-אור תחילת פרשת משפטים) מבואר, ש'זרע בהמה' "הם כמעט כל הנשמות שבדורותינו, כי נשמות דאצילות הן בני-עלייה שהם מועטים, אפילו בדורות הראשונים".

הנשמות שבבחינת 'זרע אדם' רואות את המציאות בעיניים אחרות לגמרי. הן חשות את הגילוי האלוקי כדבר טבעי ומובן מאליו. לפניהן לא קיים ההסתר שמכסה את האמת האלוקית. המציאות האלוקית פשוטה בתכלית בעבורן, ממש כשם שאנו תופסים את העולם הגשמי, בפשטות, בטבעיות.

ראייה של צדיקים

מבחינה זו, הצדיק הוא אדם שונה במהותו מבני-האדם הרגילים. הוא רואה דברים אחרת לגמרי. הוא רואה את העולם כפי שהוא נראה מלמעלה, מתוך ההוויה האלוקית. לכן חשוב כל-כך לדבוק בצדיקים וללכת בדרכם, כדי להתקרב עד כמה שאפשר אל האמת הפנימית שמשתקפת בעיניהם.

אולם בימות המשיח ייפקחו גם עינינו-שלנו. גם אנשים כמונו, נשמות 'זרע בהמה', יזכו ביכולת לראות את מהותו האמיתית של העולם. העולם כולו יתעלה בדרגה, ונשמות כולנו יתעלו לדרגת ראיית העולם כפי שכיום רק צדיקים יכולים לראותו. ראייה זו לא תהיה בגדר ידיעה והכרה שכליות בלבד, אלא ראייה טבעית, פשוטה, של הרבדים האלוקיים שבבריאה. כאילו ייפקחו עינינו ובבת-אחת נראה שהעולם שונה לגמרי מכפי שהכרנוהו.

ומה יהיה אז על הצדיקים? – הם יתעלו לדרגה עליונה לאין-ערוך, ואנו נוסיף להיות קשורים איתם כדי לקבל משהו מאותו עולם עליון שייפתח לפניהם.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)