חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ההצלחה טמונה בחינוך להתמסרות
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1215 - כל המדורים ברצף
לא נוכל להיות 'ככל הגויים'
יש חדש
טבילה רוחנית במי התורה
לשון הרע
הללוי-ה על הקרש
פני חסיד כפני רבו
סדר הגאולה
ערמת היצר
ההצלחה טמונה בחינוך להתמסרות
ברכת 'שהחיינו' על ירקות

פרשת גנֵבת אלפיים מסמכים מסוּוגים מלשכת אלוף פיקוד המרכז והעברתם לעיתונות, חשפה את הזילות שחלה כיום בענייני הביטחון. מעשה מופקר כזה, שבעבר לא היה עולה על הדעת, זוכה כיום להגנה ולסלחנות מצד גורמים בעלי השפעה בתקשורת ובציבוריות הישראלית.

אלוף (מיל) יעקב עמידרור, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן וכיום סגן-נשיא מכון לנדר בירושלים, סבור כי זה דבר תקדימי. "זה אירוע חמור בלב החברה הישראלית, לא בקרב גורם קיצוני, אלא במה שמכונה 'השמאל המרכזי'. אנשים איבדו את היכולת להבחין בין טוב לרע. לצערי, הם זוכים בתמיכה מצד אי-אלו גורמים, וגם מעיתון אחד, שתומך בדרך ישירה או עקיפה במעשה. אם המסמכים יגיעו לידיים לא-נכונות, הדבר עלול לגרום נזק חמור לביטחון המדינה", הוא אומר לנו השבוע.

היו תקופות קשות

עמידרור נולד לפני 62 שנים. הוריו, אריה וצילה, היו אנשי אצ"ל. אביו נפל בשבי, אימו נאסרה. בשנת תשכ"ו התגייס לצנחנים. "באותה תקופה היו חיילים חובשי כיפות מעטים ממש", הוא מספר. "גם חייל שחבש כיפה בתחילת שירותו הצבאי, סביר להניח שהסיר אותה במהלך השירות. שירותי הדת שכל חייל מקבל כיום לא היו מובנים מאליהם בימים שבהם התגייסתי".

אבל הכיפה נותרה על ראשו והוא לא חשב לרגע לוותר על אמונתו. עם זה הוא מודה: "כחייל חובש כיפה, ששומר על התורה והמצוות, היו תקופות קשות ממש בשירות". עמידרור הספיק לשרת במלחמות ששת הימים, יום-הכיפורים, מלחמת ההתשה, מבצע שלום הגליל ובעוד מבצעים, מקצתם נועזים.

לבוא ולתרום מעצמך

כששואלים לדעתו על השיעור העולה של חובשי כיפות ביחידות המובחרות ובסולם הקצונה, הוא משיב שזה עניין של חינוך להתמסרות: "בתקופה שבה התגייסתי ראיתי נערים מקיבוצים לא-דתיים שהתמסרו מאוד. זה היה עניין של חינוך מהבית, לבוא ולתרום מעצמך. כיום לחיילים הדתיים, שרבים מהם משרתים ביחידות מובחרות מאוד, יש חינוך למסירות ולנתינה, ובעיקר לתרומה לכלל".

הוא ממש לא אוהב את הגעגועים לימים שהיו. "מצבנו היום טוב בהרבה מבעבר", הוא קובע. "אני שומע אנשים מדברים בנוסטלגייה על ימי מלחמת ששת הימים למשל, ואני תמה. התהלכה אז בדיחה: 'האחרון שיוצא מלוד, שיכבה את האור'... בימים ההם היה חשש אמיתי שהמדינה לא תוכל להוסיף ולהתקיים לנוכח האיומים".

הנסיגה מעזה – משגה

עם זה, לדעתו אסור לשכוח לרגע כי אין עוד מדינה דמוקרטית בעולם שניצבת לפני איום קיומי מוחשי ויום-יומי, ולכן אסור לזלזל בצורכי הביטחון: "אם חלילה לא נצליח להגן על עצמנו, מדינת ישראל פשוט תחדל מלהתקיים. החשיבה הזאת תביא אותנו לראות דברים בפרופורציה".

עמידרור בלט ערב הגירוש והעקירה של יישובי חבל עזה בהתנגדותו למהלך. הוא הזהיר מהתוצאות הרות-האסון שיביא על עם-ישראל. דעתו לא השתנתה, אם כי הוא מתנסח באיפוק: "יש האומרים שכעת יש שקט, אבל זה שקט מדומה בלבד. החמאס בונה יכולות, וביום שהוא יפעיל אותן, מצבנו יהיה בעייתי. מבחינה אסטרטגית-ביטחונית, הנסיגה מעזה הייתה מעשה לא-נבון כלל".

עמידרור: "אנשים איבדו יכולת הבחנה בין טוב לרע"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)