חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לשון הרע
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1215 - כל המדורים ברצף
לא נוכל להיות 'ככל הגויים'
יש חדש
טבילה רוחנית במי התורה
לשון הרע
הללוי-ה על הקרש
פני חסיד כפני רבו
סדר הגאולה
ערמת היצר
ההצלחה טמונה בחינוך להתמסרות
ברכת 'שהחיינו' על ירקות

קשה משפיכות דמים

"זאת תהיה תורת המצורע" (ויקרא יד,ב). אל תקרי 'המצורע' אלא 'המוציא שם רע', שקשה לשון הרע משפיכות דמים, שכל ההורג אינו הורג אלא נפש אחת, והמספר לשון הרע הורג שלושה: האומרו, המקבלו והנאמר עליו.

(מדרש תנחומא)

זורה אבק

"שלוש עבירות אין אדם ניצול מהן בכל יום... ואבק לשון הרע" (בבא-בתרא קסג). כשמדברים לשון הרע פעמים רבות, המספר זורה אבק בעיני הבריות ומתבל את דברי השקר כדי שהשומעים יאמינו לו.

(עיטורי תורה)

לשון נקייה

כשחלה רבי צבי-הירש אורבך, רבה של קונין, בא אליו רופא ובדקו. כאשר הביט בלשונו אמר לו: "הלשון שלך, רבי, אינה נקייה". נאנח הרב: "אמנם כן, יודע אני, כי בעוונותינו הרבים מיהו כיום בעל לשון נקייה?"...

אנשים חשובים

יש לאדם עוד שמות – איש, גבר, אנוש. התואר 'אדם' מציין אדם נכבד ונעלה. מדוע אפוא נאמר "אדם כי יהיה בעור בשרו שאת או ספחת" (ויקרא יג,ב)? שכן הנגעים באים כעונש על לשון הרע, ומידה מגונה זו מצויה ביותר אצל אנשים חשובים.

(רבי מרדכי-יוסף מאיזביצה)

הכלבים נצרו לשונם

אמרו חז"ל (פסחים קיח): "המספר לשון הרע ראוי להשליכו לכלבים". בעל לשון הרע שרוי במדרגה נמוכה מזו של הכלבים שידעו לשמור את לשונם, כפי שנאמר "ולכל בני-ישראל לא יחרץ כלב לשונו".

(רבי אליהו קלאצקין)

לשון הרע עצמית

פעם אחת נכנס יהודי אל אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש וביקש תיקון לדברים מסויימים. בדברו, תיאר את מצבו הרוחני במילים שליליות ביותר. השיבו הרבי: ידועה לך בוודאי חומרת איסור לשון הרע. אסור לאדם לספר לשון הרע על שום אדם מישראל – לא על חברו ולא על עצמו.

מוציא לידי גילוי

לשון הרע מזיקה למספר ולמקבל ואף למי שדיברו עליו לשון הרע. ולכאורה מה חטאו של אדם זה? אלא הדיבור מוציא דברים ממצב של העלם למצב של גילוי. עצם הדיבור בגנותו של אדם מוציא את הרע שבו מן ההעלם אל הגילוי. אילולא דיברו רעות באיש, ייתכן שהרע שבו היה מוסיף להיות גנוז ונעלם.

(ליקוטי שיחות)

לשון טובה

על כל אחד ואחד מוטלת חובה ומצווה לחזק את רעהו, לסעדו ולתמוך בו. איש-איש יטהר לבבו מכל שמץ מידה לא-טובה, ובעין של חסד ורחמים יביט על זולתו, לדון אותו בכל עת לכף זכות.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)