חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לא נוכל להיות 'ככל הגויים'
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1215 - כל המדורים ברצף
לא נוכל להיות 'ככל הגויים'
יש חדש
טבילה רוחנית במי התורה
לשון הרע
הללוי-ה על הקרש
פני חסיד כפני רבו
סדר הגאולה
ערמת היצר
ההצלחה טמונה בחינוך להתמסרות
ברכת 'שהחיינו' על ירקות

עצמאות יהודית אמיתית משמעותה לחדול מלחקות את עמי העולם אלא להיות יהודים במלוא מובן המילה. ארץ-ישראל, המכונה 'פלטרין של מלך', אינה יכולה לדמות ללונדון או לניו-יורק

לא-אחת מתעוררת תמיהה על גורמים בחברה הישראלית הפועלים בהתמדה לקעקוע יסודותיה של המדינה. הפרשה הביטחונית האחרונה היא רק דוגמה אחת. אנחנו עומדים מול ארגוני טרור צמאי-דם, שמנסים לרצוח אנשים, נשים וטף. האינסטינקט הטבעי של אדם בריא הוא לעמוד נגד מבקשי נפשו. ואילו כאן קמים יהודים ומנסים לכבול את ידי כוחות הביטחון ואף לחבל ממש בפעילותם.

אותם גורמים החותרים תחת המאמץ הביטחוני וההתיישבותי פועלים גם להרס אופייה היהודי של המדינה. הם יילחמו על זכותם של ערבים לכבוש שכונות שלמות בערים יהודיות, אך ירעישו עולמות נגד כניסת יהודים לבתים שנקנו כדת וכדין במזרח ירושלים. הם דוגלים בהעלאת גויים גמורים לישראל ובפתיחת שערי הארץ לעובדים זרים ולמהגרי עבודה אפריקנים. ואתה שואל את עצמך, האין הם מבינים לאן התהליכים האלה מובילים?

הלחץ הפנימי על ראש-הממשלה להיכנע לתכתיבי הממשל האמריקני בדבר הקפאת הבנייה בירושלים אינו נתפס גם-כן. לשם מה בכלל הוקמה המדינה היהודית אם אין בה הכוח להיות עצמאית ולדאוג לאינטרסים שלה? אם גם בירושלים איננו יכולים לבנות, מה כבר נשאר מהשאיפה להיות עם בן-חורין?!

התסכול הפנימי

נראה כי מאחורי המגמות ההרסניות האלה עומד תסכול עמוק שחשים אותם יהודים. המדינה שהם חזו בדמיונם אינה מספקת את הסחורה, ומכאן אכזבתם הגדולה. הם רצו מדינה שתפתור אחת ולתמיד את 'הבעיה היהודית'. שאיפתם הגדולה הייתה שנהיה ככל העמים. שהנושא היהודי יֵרד מעל סדר-היום של העולם. שיפסיקו לדון בנו, כשם שהולנד ופורטוגל אינן מעסיקות את העולם. שיהיה שקט.

אבל מתברר שהעניין היהודי מסרב לרדת מעל סדר-היום. להפך, דווקא המדינה היהודית תופסת שוב ושוב את הכותרות בדעת הקהל העולמית. העיסוק בנו חורג מכל פרופורצייה. בעולם מתרחשות מלחמות אכזריות ואין איש מתעניין בהן, אבל כל אירוע בישראל מעורר מיד את מערכות הדיפלומטיה העולמית. וכך, במקום לפתור את 'הבעיה היהודית', הקמת המדינה העצימה אותה פי כמה וכמה.

האמת היא שהמציאות הזאת אינה צריכה להפתיע אותנו. העם היהודי איננו עם ככל העמים, והמחשבה שנהיה ככל הגויים הייתה מוטעית מיסודה. הלוא כך כבר הודיע לנו הקב"ה לפני אלפי שנים: "והעולה על רוחכם – היוֹ לא תהיה, אשר אתם אומרים נהיה כגויים, כמשפחות הארצות" (יחזקאל כ,לב).

עצמאות יהודית אמיתית משמעותה לחדול מלחקות את עמי העולם אלא להיות יהודים במלוא מובן המילה. ארץ-ישראל, המכונה 'פלטרין של מלך', אינה יכולה להיות כמו לונדון או ניו-יורק. מדינה יהודית צריכה להתנהל על-פי עולם הערכים היהודי ולהראות לעולם כולו איך נראה עם שחי על-פי התורה שניתנה בהר-סיני.

לא תחליף לגאולה

אותם יהודים שמתקשים לקבל את המסקנה הזאת, מוליכים את התסכול שהם חשים לנוכח העובדה שאיננו 'ככל הגויים', לאפיקים של הרס המדינה היהודית. נדמה להם שאם נהיה פחות יהודים, יותר דמוקרטיים, יותר 'יפים' – יתחיל העולם לאהוב אותנו. זה כמובן לא קורה, כשם שמגמות ההתבוללות בגרמניה ערב השואה לא מנעו את השנאה כלפי היהודים.

יש לנו ברירה אחת – להיות יהודים גאים, לשקם את הערכים שהתפוררו, לטפח את הרוח היהודית המקורית, השואבת ממורשת ישראל וממקורות הנצח שלנו. לבנות מחדש את תחושת היחד של העם היהודי ואת הערבות ההדדית. ועוד דבר חייבים לזכור – המדינה אינה תחליף לחזון הגאולה, ומי ששואל מתי כבר נגיע אל המנוחה ואל הנחלה, ראוי שיֵדע כי זה יקרה רק בגאולה האמיתית והשלמה, בביאת משיח-צדקנו, בקרוב ממש.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)