חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:31 זריחה: 6:32 י"ט בתשרי התשפ"ב, 25/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ממסעדה בארה"ב לבית פתוח בירושלים
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1214 - כל המדורים ברצף
לכבד ולאהוב במקום להלום
חדש על המדף
האין-סוף שורה בתוך העשייה שלנו
כשרות
בעדך ובעד העם
'הצגה' ששינתה
זעקת הגאולה
אהבת ישראל מהי
ממסעדה בארה"ב לבית פתוח בירושלים
לבטא בשפתיים

יומיים בלבד לאחר שנישאו בניו-יורק נחתו יעקב-משה שלאס ורעייתו בארץ והשתכנו בדירה צנועה ברובע היהודי בירושלים. זה היה בשנת תשל"ח, ביום שישי הסמוך לערב פסח. פתאום נשמעו דפיקות בדלת. במפתן עמדו בני-זוג, עולים מצרפת, ושאלו במבוכה: "נוכל לערוך אצלכם את ה'שבע ברכות' שלנו? נתקענו ברגע האחרון ממש ואין לנו היכן לקיים את השמחה".

בני-הזוג שלאס החליטו להיענות לאתגר. הם אירחו את החתן והכלה במאור-פנים, למרות האמצעים הדלים שהיו אז ברשותם. מאז הספיקו לארח בביתם אלפי אורחים. "הזוג מצרפת היה הראשון שזיכה אותנו במצוות הכנסת אורחים", אומר יעקב-משה, "ומאז ב"ה אין אצלנו שבת בלי אורחים".

פדיון הבן במנוסה

יעקב-משה נולד לפני שבעים שנה בפולין. בהיותו בן חודש וחצי נטלוהו הוריו וברחו עמו לרוסיה מאימת הנאצים. "את פדיון הבן ערכו לי בשעת המנוסה", הוא מספר. "היינו חמש שנים ברוסיה ולאחר שתמה המלחמה שבנו לפולין ובהמשך עברנו לגרמניה".

בשנת תש"ט היגרה משפחתו לארה"ב. "בן-דודי לקח אותי לפגישה אצל הרבי הריי"צ מליובאוויטש (האדמו"ר הקודם). בן-דודי תיאר את התלאות שעברו על משפחתנו. הרבי לא דיבר בגלל חולשתו, אך המבט שנתן בי נחרת בתוכי עד היום הזה. באותה שנה זכיתי שוב לבקר אצלו", אומר יעקב-משה בגאווה.

הנחת תפילין שחוללה שינוי

את שנות ילדותו עשה במוסדות תורה בברוקלין, אך כשהתבגר נגרר אחר המולת העולם וחדל מלשמור תורה ומצוות. הייתה לו מסעדה צמחונית באיסט וילג'. ואז ראה מודעה בעיתון מקומי המזמינה את הציבור לתהלוכת ל"ג בעומר עם הרבי מליובאוויטש. "העניין סיקרן אותי, אף-על-פי שזמן רב לא התעניינתי בכל מה שקשור בדת", הוא אומר.

הבחור עמד וצפה בתהלוכה המרשימה, במיצגי היהדות ובאלפים ששרו את פיוטי ל"ג בעומר. "חב"דניק הציע לי להניח תפילין. לא התנגדתי", הוא מספר. "אותה הנחת תפילין חוללה בי זעזוע. בהמשך התחלתי לשמור עוד מצווה ועוד מצווה. השלב הבא היה להפוך את המסעדה לכשרה. יהודים דתיים וחרדים החלו להיכנס למסעדה והרווחים פשוט זינקו".

דתיים ואוכל צמחוני

בשנת תשל"ח החליט לבקר בארץ-ישראל. הוא הלך אל רבי ישראל אבוחצירא, הבבא-סאלי. "ביקשתי ממנו ברכה לזיווג והוא השיב: 'בקרוב מאוד'. כעבור ארבע שעות נפגשתי עם אשתי לעתיד. את החתונה בחרנו לעשות בשכונת קראון-הייטס בניו-יורק, לאחר שקיבלנו את ברכת הרבי מליובאוויטש לנישואינו".

בני-הזוג עולים לארץ ופותחים קייטרינג משפחתי, בדגש על אוכל צמחוני, לחם מחיטה מלאה וירקות אורגניים. אך עיקר שמחתם היא על הפיכת ביתם לבית פתוח לאורחים. אין-ספור סיפורים מתגלגלים בסעודות המשפחתיות. "יום שישי אחד בא לכותל המערבי סטודנט יהודי מארה"ב. חסיד חב"ד הניח עמו תפילין והזמין אותו לסעוד אצלנו. במהלך הסעודה אמר לנו כי היה סבור שדתיים אוכלים כל היום רק דברים משמינים, והוא לא העלה על דעתו שיש דתיים שאוכל מזון צמחוני... בעקבות זאת החל הבחור ללמוד יהדות". 

שלאס: הכנסת אורחים עם הנחיתה בירושלים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)