חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ח' בכסליו התשפ"ג, 2/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אותות ומופתים
מן המעיין

גדלות אמיתית

היהודי הקדוש מפשיסחה היה אומר: להראות מופתים, אין בכך משום גדלות מיוחדת וחכמה יתרה, שכן כל בעל-מדרגה יכול להיות בעל-מופת; אבל להיות יהודי כראוי קשה; בדבר זה יש גדלות אמיתית.

לשד השמן

החסיד ר' זאב וילנקר אמר לאחיו ר' משה, שהיה גדול ממנו: נוהג אתה לומר לי תורות של אדמו"ר הזקן, ספר לי גם קצת מופתים שראית אצלו. השיב לו ר' משה: אני נותן לך את לשד השמן ואתה מבקש את ציפורני הרגליים...

מופתים - "באדמת בני חם"

אצל חסידים הייתה שגורה האמרה: "אותות ומופתים באדמת בני חם". "בני חם" זקוקים לאותות ומופתים, אבל לא בני-ישראל; אצלם אין המופתים תופסים מקום חשוב.

הצדיק עצמו מתפעל

מופתים הנעשים על-ידי קוסמים ודומיהם מעוררים התפעלות רק אצל העומדים מן הצד, שכן הקוסם עצמו יודע שקסמיו אינם אלא תרמית ואחיזת-עיניים; אבל מופתים הנעשים על-ידי נביאים וצדיקים, בכוח אלוקי, גם הם-עצמם מתפעלים מגילוי האלוקות שבמופת.

(רבי אלימלך מליז'נסק)

פרסום שם הקב"ה

על-ידי מופתים מתפרסם ומתגדל שמו של הקב"ה בעולם, כפי שכתב רבי שניאור-זלמן מלאדי, שתפילות הצדיקים המתפללים לקב"ה שיעשה ניסים גלויים לישראל, הן בשביל שיתגדל ויתקדש שמו יתברך, שידעו הכול כי יש אלוקים בישראל.

(אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש)

לקבוע את הנס בנפש

בתפילת "ועל הנסים" בחנוכה אנו אומרים: "וקבעו... להודות ולהלל לשמך הגדול". "וקבעו" - בני-ישראל החדירו וקבעו בתוך-תוכם את הנס, כדי שיבינו שבכל יום הם חיים בנס, והוא מתרחש תמיד.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

השפלה זו למה?

סיפרו לרבי מנחם-מנדל מקוצק על צדיק אחד, בעל-מופתים, שגילה ברוח-קודשו היכן הסתירו גנבים מקל של אחד מחסידיו. הגיב רבי מנחם-מנדל: סיפור זה תמוה בעיניי - אדם גדול כמוהו שישפיל עצמו עד כדי כך?!

הפלא האחרון

רבי ברוך ממז'יבוז אמר: כל הגדולות והנפלאות שהראה אליהו הנביא בהר הכרמל היו כאין וכאפס לעומת הפלא האחרון שהראה, שכן בשעה שירדה האש מהשמים לא הוציא העם אף הגה של התפעלות ממעשה הפלא עצמו, אלא הכול קראו פה אחד - "ה' הוא האלוקים".


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)