חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:38 י"ב בשבט התשפ"א, 25/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פורים בטורקיה
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1208 - כל המדורים ברצף
המקום שהדברים נקבעים בו
יש חדש
תפקיד הנשים בנס פורים
פורים
צרות של עשירים
פורים בטורקיה
מלחמה לה' בעמלק
מגילה עכשווית
בבוקר איש הייטק, בערב ליצן
משתה ושמחה

רב העיר וראשי הקהילה היהודית בעיר גומודז'נה שבטורקיה הושלכו לכלא בעקבות עלילה זדונית. כל זה קרה בגלל שמועה זדונית שכביכול היהודים פתחו את שערי העיר לפני גדוד שודדים.

זה היה בשנת תקמ"ה. בכיכר השוק בלב העיר גומודז'נה, בין החנויות הרבות, בלטה חנותו של יהודי, שבה מכר מצרכי יסוד, סוכר, מלח, תה, קפה ועוד. לא-הרחק ממנה עמדה עוד חנות, בבעלות טורקי, שמכרה אותם דברים. אולם חנותו של היהודי המתה מקונים, יהודים וגויים להבדיל, ואילו חנותו של הטורקי עמדה בשיממונה והקונים בה היו מועטים.

הייתה לכך סיבה פשוטה. יושרו של היהודי היה שם דבר, ואילו שכנו הטורקי היה ההפך הגמור. הוא החזיק ברשותו שתי מערכות משקולות. במערכת הכבדה שקל לסוחרים המוכרים לו סחורה, ואילו בשנייה, הקלה בהרבה, שקל את הסחורה לקונים. אף שמעולם לא נתפס, בכל-זאת הרגישו הבריות כי מסחרו אינו הגון.

קנאתו של הטורקי בערה בו. יום אחד ראה טטרי יוצא מחנותו של היהודי, בידו סלים עמוסים ועל פניו הבעת שביעות רצון. הוא הזמין את הטטרי לחנותו ואמר לו: "בוא ואוכיח לך כי היהודי מרמה אותך". הוא הניח את המצרכים שקנה על המאזניים ושקל אותם במערכת המשקולות הכבדה.

"הנה ראית בעיניך כי בכל המצרכים קיבלת פחות בהרבה", צהל הטורקי. חמתו של הטטרי בערה בו. הוא חזר לחנותו של היהודי והפליא בו את מכותיו. רק המשטרה הצליחה להפריד בין הניצים. הטטרי והיהודי נלקחו למעצר.

השופט שמע את טענות הצדדים. הוא הורה להביא לפניו את המאזניים העירוניים, שעל-פיהם משווים את מאזני החנויות, ובדק את סלו של הטטרי. התברר כי היהודי נתן לו אף יותר מהמשקל המלא. לא הועילו טענותיו של הטטרי כי הטורקי הטעה אותו. הוא נידון לעשר מלקות בכיכר העיר.

ההשפלה הגדולה צרבה את ליבו של הטטרי יותר מהמלקות. באותו רגע נשבע כי יבוא יום והוא יינקם בכל תושבי העיר.

הטטרי החל לאסוף בריונים מהסביבה. לכולם הבטיח כסף וזהב לרוב, אם ייאותו לצאת עמו לעיירות הסביבה לשם שוד וביזה. הכנופיה הפילה את חיתתה על תושבי העיירות. היא גדלה והלכה עד שהייתה לצבא גדול.

כאשר היה הטטרי בטוח בכוחו החליט להסתער על העיר גומודז'נה. העירייה הקימה חיל קטן של מגינים, אך לא היה בו כוח לעמוד בפני כוחם ועוז-רוחם של הטטרים. שליחים בהולים שוגרו אל הסולטן, לבקש ממנו לשלוח כוחות צבא למגר את הטטרים. בינתיים עברו שבועיים ולא נשמע מהשליחים דבר.

היה ברור כי הטטרים יפגעו תחילה ביהודים. הרב כינס את ראשי העדה, והחליט עמם על כמה וכמה פעולות. נקבעו צומות ותפילות. הרב קרא לערוך מגבית מיוחדת, כדי לאסוף סכום כסף גדול שיהיה מוכן אם יידרש לפדיון שבויים. עוד הורה הרב כי כל מי שמסוגל לאחוז נשק יצטרף לפלוגות המגינים.

הטטרים ניסו להסתער על חומות העיר, אך ללא הצלחה. אולם פתאום, בלי שאיש יבין כיצד אירע הדבר, נפתחו שערי העיר וצבא הטטרים פרץ אליה בסערה.

פחד ואימה אחזו בכול. משפחות הסתגרו בבתיהן, וקולות בכי נשמעו מכל עבר. אך ברגע האחרון אירע הנס. צבא הטטרים הפך את פניו, וחייליו נסו בפחד בדרך היוצאת מן העיר.

הסיבה לכך הייתה הגעת צבא הסולטן ברגע האחרון ממש. הצבא רדף אחרי הטטרים והִכה בהם מכה קשה. חיילי הסולטן חזרו לעיר עטורי ניצחון, מובילים איתם את המפקד הראשי.

באותו זמן נפוצה פתאום שמועה כי היהודים קשרו קשר עם הפורעים הטטרים והם שפתחו לפניהם את שערי העיר, בעבור בצע כסף. הוגה העלילה היה החנווני הטורקי, שניסה להיפטר מהיהודים ובכלל זה ממתחרהו.

העלילה הגיעה לאוזני מפקד צבא הסולטן. הוא ציווה לאסור את הרב ואת ראשי הקהילה. ברור היה כי אם לא יצליחו להוכיח את חפותם, הם עלולים להיות מוצאים להורג והגויים יעשו פוגרום נקמה בקהילה היהודית.

בינתיים נשפט הטטרי, ראש הפורעים, ונפסק דינו לתלייה בכיכר העיר. המון גדול נאסף שם, ובתוכם החנווני הטורקי. הטטרי הובל אל עמוד התלייה, ופתאום הבחין בטורקי המביט בו. אש ניצתה בעיניו. הוא ניסה להיחלץ מהחיילים האוחזים בו ולהתנפל על הטורקי.

"זה בן-הבלייעל! הוא האשם בכל מה שקרה!", זעק הטטרי בקול ניחר. הטורקי ניסה להימלט מהמקום, אך הסובבים אותו תפסוהו והביאוהו לפני מפקד צבא הסולטן, וזה ביקש לחקור את הדבר.

"אתה שידלת אותי להעליל עלילה על החנווני היהודי החף מפשע, ואתה פתחת לפניי את שערי העיר!", קרא הטטרי אל הטורקי, ופניו של זה החווירו והאדימו חליפות.

מפקד הצבא לא נזקק ליותר מכך. הרב וראשי הקהילה שוחררו מיד, והמפקד ציווה לתלות את החנווני הטורקי לצד עמוד התלייה של הטטרי. ליהודים אשר בגומודז'נה הייתה אורה ושמחה, ואותו יום, כ"ב במרחשוון, נקבע ליום שמחה, ומאז נקרא שמו 'פורים של פורעים'.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)