חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להיות רב צבאי בהאיטי
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1205 - כל המדורים ברצף
מקורו של המוסר בהר-סיני
יש חדש
'לתבל' את היצר
מתן תורה
לא תגנוב
רצף של ניסים
רגע ההתחלה
לא להתבייש לשאול
להיות רב צבאי בהאיטי
עמידה בעשרת הדיברות

המשלחת הישראלית להאיטי זכתה לשבחים רבים והביאה כבוד רב לישראל. מאחורי פעילות החילוץ, הרפואה וההצלה התרחשה עוד פעילות, מפורסמת פחות. עליה פיקד רס"ן הרב שאול אופן, רב בה"ד 16 של פיקוד העורף.

מה עושה רב צבאי בהאיטי? מתברר שהרבה. "האחריות שלנו, מטעם הצבא, היא לכל שירותי הדת: הקמת בית-כנסת מאולתר, אוכל כשר, תמיכה מורלית וגם זיהוי חללים, שלשמחתנו לא נזקקנו לו", אומר הרב אופן ל'שיחת השבוע'.

מלאך בשדה

"יצאנו לאחר התארגנות קצרה ולא היה ברור לי איך אמצא פתרונות לכל הצרכים", הוא מספר. "אך מיד עם רדתנו מהמטוס אני רואה מולי רב, מחייך חיוך רחב, ועמו אוכל כשר והרבה רצון לעזור. זה היה שליח חב"ד ברפובליקה הדומיניקנית, הרב שלום פלמן, שנסע ברכבו שבע שעות רצופות כדי לקבל את פנינו. אמנם אני חסיד חב"ד ולכאורה הכול מוכר לי, אבל רק כשראיתי אותו לרגלי המטוס הבנתי יותר את משמעות המושג 'שליח חב"ד'".

שאר חברי המשלחת ירדו מהמטוס ועמם ציוד חילוץ ורפואה, ואילו הרב אופן ירד מכבש המטוס ובידו ארון-קודש נייד, סידורי תפילה, זוגות תפילין וטליתות. "הגענו לשטח סמוך לכניסת השבת. הכול היה תוהו-ובוהו ממש", הוא מתאר. "הקמנו מיד בית-כנסת מאולתר".

מניין החלות?

את השבת הזאת הרב אופן וחברי המשלחת לא ישכחו. כל הבנות והנשים במשלחת באו לבית-הכנסת המאולתר להדליק נרות שבת. לתפילה בליל שבת הצטרפו יהודים הנמנים עם המשלחות הזרות. "האווירה הייתה מחשמלת. לראות את כל חברי המשלחת הישראלית, לצד יהודים ממדינות אחרות, מלוכדים, שרים 'שלום עליכם' על אדמת האיטי – זה מחזה מרגש שנצרב בלב כולנו", הוא אומר.

לאחר התפילה ערכו קידוש וניגשו לסעודת השבת. "במאהל היו מאות חלות, שאפתה במסירות רעייתו של הרב פלמן. אחד מחברי המשלחת שאל מניין החלות, והשבתי לו כי הן מבית-חב"ד. הוא השיב: 'כן, הרגשתי טעם של בית-חב"ד. נזכרתי בשבתות בבית-חב"ד בתאילנד'"...

בין הישראלים בלט אלוף-משנה בצבא גואטמלה, אהרון קדוש שמו. "זה יהודי המשרת בצבא גואטמלה מטעם האו"ם. הוא הרגיש ממש בבית. בשבת כיבדנו אותו בעלייה לתורה", מסביר הרב אופן.

"מי יקשור אותנו היום?"

במשך השבוע השני המשיך הרב אופן בפעילות היהודית. "עבדתי קשה פיזית", הוא אומר. "אין-ספור הנחות תפילין ודאגה לכל שירותי הדת. היה צימאון גדול ממש. כשנמצאים במקום כזה יש רצון גדול יותר מצד כולם להתקרב ליהדות. יום אחד הייתי צריך לנסוע לכמה שעות ועדכנתי את חברי המשלחת. אחד מהם שאל אותי: 'אז מי יקשור אותנו היום?'... הוא התכוון כמובן להנחת תפילין".

השבת השנייה, הייתה מרוממת לא-פחות מהראשונה. "אחרי הסעודה ניגשה אליי בתו של אייבי נתן, שבתחילה נחשבה נעדרת. היא אמרה לי שמאוד התרגשה מהאווירה שהייתה בשבת. היא התעניינה בפעילות היהודית שלנו". ביום חמישי שעבר חזר הרב אופן לביתו שבפתח-תקווה. "מתברר שדווקא במרחקים מרגישים את מלוא עוצמתה של האחדות היהודית", הוא מסכם את הביקור בארץ הגיהינום.

הרב אופן. את השבת בהאיטי לא ישכח לעולם


 
תגובות
1.
כבוד לנו להיות אנו''חניקים
שלומי נ. -10/02/10 23:03

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)