חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:30 זריחה: 6:33 י"ב בתשרי התשפ"ד, 27/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פיצוחים בשבת
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1202 - כל המדורים ברצף
לא לשנאת אחים
חדש על המדף
יהודי אינו עבד לענייני העולם
גלות וגאולה
תלוי בעיניים
"כעת תוכל ללכת"
סימני הזיהוי
יהודים ככוכבים
מאה שנה ל'מלך האדמו"רים'
פיצוחים בשבת

שאלה: מדוע יש הנוהגים להימנע מאכילת פיצוחים בשבת?

תשובה: ההימנעות מלאכול פיצוחים היא משום שאכילתם עלולה להכשיל את האדם באיסורי 'בורר' ו'מוקצה' בשבת.

מן הדין מותר לברור ביד בשבת פרי מתוך קליפות, כדי לאכול מיד, אבל עלולים לקרות בזה מכשולים: א) אם נשארה קליפה אחת בתוך גרעינים קלופים, הרי מי שבורר אותה משם מתחייב בקרבן חטאת (אם עשה זאת בשוגג), משום מלאכת 'בורר' בשבת, שהרי ברר "פסולת מתוך אוכל". ב) גם אם הקליפות מונחות בנפרד אסור לטלטל אותן (ואף לגעת בהן), משום מוקצה, מכיוון שאינן ראויות לאכילה כלל.

אדמו"ר הזקן, בסידורו, הורה שעדיף להימנע לגמרי מאכילת אגוזים ושקדים בשבת (אבל לא ביום-טוב) משום ש"קשה להיזהר בכל זה". מותר לאכול רק פיצוחים שקולפו לגמרי מלפני השבת, וכך נוהגים גם ב'בוטנים'. שאר הפוסקים לא הורו להימנע בגלל זה מאכילת פיצוחים לגמרי בשבת, אלא להיזהר שלא להיכשל באיסורים הנ"ל.

אגב, בדין מוקצה יש הסתייגות אחת (הנכונה גם לדעת אדמו"ר הזקן): אם הצטברו הרבה קליפות על השולחן וכדומה והדבר נעשה מאוס בעיני האדם, מותר לו לטלטלן ולפנותן לאשפה כרגיל, כדין 'גרף של רעי'.

מקורות: שו"ע, סימנים: שיט ס"א-ד. שח סכ"ז ומשנ"ב ס"ק קטו. שו"ע אדמו"ר הזקן, סימנים: שח ס"ח, סי"ד וסעיף סז. שיט ס"א-ג וס"ט. שלז ס"ב, ובסידורו, 'הלכתא רבתא לשבתא' (בסידורים החדשים עמ' 434, בשו"ע אדה"ז ח"ב במהדורה החדשה עמ' תתקג) ד"ה טוב למנוע. 'שבת כהלכה' ח"ב, פי"ג סי"ג-יד. שמירת שבת כהלכתה ח"א פרק ג סו"ס לח ופכ"ב סמ"ב. ילקוט יוסף הל' שבת, בראש סי' שח, כללים במוקצה ס"ד, ס"ט, וסי' שיט סעיפים יד,נט.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)