חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מאה שנה ל'מלך האדמו"רים'
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1202 - כל המדורים ברצף
לא לשנאת אחים
חדש על המדף
יהודי אינו עבד לענייני העולם
גלות וגאולה
תלוי בעיניים
"כעת תוכל ללכת"
סימני הזיהוי
יהודים ככוכבים
מאה שנה ל'מלך האדמו"רים'
פיצוחים בשבת

בדיוק לפני מאה שנה, בערב ראש-חודש שבט תר"ע, איבדה יהדות פולין את כתרה. האדמו"ר בעל 'ישמח ישראל' מאלכסנדר, שבעל 'אבני נזר' כינה אותו 'מלך האדמו"רים' – עלה לשמי מרום. הוא הובא למנוחתו בהלוויה ענקית, שבה השתתפו ארבעים אלף יהודים, ונטמן בחלקת אדמו"רי אלכסנדר בבית-העלמין שבעיר.

חסידות אלכסנדר הייתה בימיו אחת החסידויות הגדולות ביותר בפולין. לדעת חוקרים, כחמישים אלף חסידים נמנו עמה. המונים נהרו לאלכסנדר, לראותו בעבודתו ולקבל את ברכתו. ספרו על התורה נדפס ברבבות עותקים, והוא נלמד בחצרות חסידיות רבות.

הוראה מגבוה

לפני כחמש שנים הופיע ספר תולדותיו, בשני כרכים, משופעים תצלומים ומסמכים. על עבודת ליקוט החומר לספר עמל ר' יהודה-משה מקובר, תושב מודיעין-עילית. העבודה על הספר 'הונחתה' עליו בהוראה מהאדמו"ר הקודם מאלכסנדר. "זה היה בשנת תשס"ג, אחרי שזכיתי להוציא ספר על האדמו"ר השישי לחסידות אלכסנדר", הוא מספר. "כשמסרתי את הספר לרבי, הביע את גודל קורת-רוחו, ופתאום אמר: אתה חייב לכתוב ספר על ה'ישמח ישראל'".

בסיס לעבודתו שימש לו ספר שיצא בפולין בדפים משוכפלים. "בספר הזה מסופרים מופתים שעשה, קצת מתולדותיו, אבל עדיין חסר הרבה, וגם השפה שבה נכתב אינה מובנת כיום לציבור", הוא אומר. "פתחתי בעבודה מקיפה של מחקר. עברתי על עשרות ספרים ונברתי בספריות ובעיתונים יהודיים ישנים".

כתבה בעיתון ישן

המאמץ השתלם. "ישבתי בספרייה הלאומית בירושלים וחיפשתי במיקרופילמים של עיתונים ישנים", הוא מספר. "פתאום צדה את עיניי כתבה נרחבת על ההלוויה של האדמו"ר. היו שם תיאורים מפורטים של היום האחרון לחייו, מי הגיע לבקרו, הפטירה, דחיית ההלוויה משום שחשבו כי ה'אבני נזר' יגיע, ועוד פרטים. היה שם מידע רב שלא היה ידוע לחסידים".

במאמצי האיסוף הגיע אל נין של ראש חסידי אלכסנדר בפולין, ר' שמחה אוברבוים. אותו נין אינו אדם דתי, אך שמח לשתף את מקובר במה שברשותו. "הייתה אצלו תמונה של אותו סבא, בערוב ימיו, כשהיה בגטו. הוא הראה לנו גם ספר-תורה של סבו, ששרד מאימי השואה. מקובל במשפחתו כי נמסר לסבו מאת ה'ישמח ישראל', וזה היה מרגש מאוד", מספר מקובר.

הברכה חופפת עליו

הוא עבד בקדחתנות, ואביו, הרב מנחם-אבינועם מקובר, עורך הביטאון התורני של אלכסנדר, ערך סופית את הספר. בערב ר"ה תשס"ה זכו האב ובנו למסור את שני הכרכים המהודרים לאדמו"ר. זה היה כחצי שנה לפני הסתלקותו, והאדמו"ר נהנה מאוד מהתוצאה (להשגת הספר טל' 3184423-057).

בספר מובא ציטוט מאיגרת מעניינת של אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש, שכתב בשנת תש"א לר' ירמיה וייץ מוושינגטון: "מי שהיה אצל צדיק הדור באיזה זמן שהוא והאציל לו את ברכתו, הנה אור הקדושה חופף על ראש המתברך, ומברכתו יבורכו זרעו וזרע זרעו ההולכים בעקבותיו... כאשר כבודו זכה להתברך מאת הוד כ"ק הרב הצדיק בעל 'ישמח ישראל'... הנה ודאי אשר ברכתו הקדושה חופפת עליו, וה' יתברך יקיים את דבר הברכות בגשמיות וברוחניות".

מקובר, גזיר העיתון והספר. "מידע חדש שלא היה ידוע"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)