חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חיבה שלמעלה מנס
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1198 - כל המדורים ברצף
להדליק אור כל השנה
חדש על המדף
חיבה שלמעלה מנס
חנוכה
סביבון פעיל
כוחה של לביבה
למה שמונה
עזות כנגד עזות
אוצרות הספרייה נחשפים
'לחיים' בסעודה

במצוות נר חנוכה יש דבר שאין כמותו בכל המצוות: בכל מצווה יש הקיום הבסיסי של המצווה, ויש הידור מצווה, אך אין 'הידור מן ההידור'. לעומת זה, בנר חנוכה יש הקיום הבסיסי של המצווה – להדליק נר בכל יום; יש הידור מצווה – שכל אחד ואחד מבני הבית ידליק נר בכל יום; ויש 'מהדרין מן המהדרין' – שבכל יום ויום מוסיפים במספר הנרות, 'מוסיף והולך'.

עוד דבר שנרות החנוכה מתאפיינים בו: במצוות האחרות רוב העם מקיים את המצווה הבסיסית, ורק מעטים מקיימים את המצווה בהידור. לעומת זה, בנר חנוכה מנהג כל ישראל להדליק את החנוכייה בסדר של 'מהדרין מן המהדרין'. מדוע בחנוכה דווקא נהוג לקיים כך את המצווה?

שלוש הנהגות

בהנהגה האלוקית בעולם יש שלושה סוגי הנהגה: הנהגה טבעית, שבה הקב"ה מנהל את הדברים בדרכי הטבע. הנהגה ניסית, שבה הקב"ה משדד את חוקי הטבע ומחולל דבר על-טבעי. הנהגה שלמעלה גם מנס – גילוי מיוחד של אהבת הבורא.

בחנוכה אירעו ניסים גדולים – "מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים". כאשר החלשים מנצחים את הגיבורים והמעטים גוברים על הרבים – אלה ניסים שלמעלה מדרך הטבע. אבל היה גם נס שמבטא אהבה גדולה יותר – נס פך השמן. זה נס על-טבעי לגמרי, שכל-כולו בא 'להראות חיבתן של ישראל'.

מידה כנגד מידה

את הברכה האלוקית בהנהגה הטבעית משיגים על-ידי עצם קיום התורה והמצוות. הקב"ה מבטיח: "אם בחוקותיי תלכו... ונתתי גשמיכם בעיתם וגו'". כשיהודים עוסקים בקיום התורה ומצוותיה, הקב"ה מעניק להם שפע ברכה באמצעות מערכות הטבע.

למעלה מזה הוא קיום התורה והמצוות בהידור. כאשר יהודי אינו מסתפק בקיום הבסיסי של המצוות, אלא מקיים אותן בהידור – הקב"ה מתנהג עמו מידה כנגד מידה, בהנהגה שלמעלה מהטבע, הנהגה של נס. אך כשיהודי מתעלה לדרגה עליונה עוד יותר, ועבודתו את בוראו היא במסירות-נפש – הקב"ה משלם לו מידה כנגד מידה, ומתנהג עמו בהנהגה שלמעלה גם מנס.

בזכות מסירות-הנפש

ובזה ייחודו של נס חנוכה. היהודים באותו זמן מסרו את נפשם לגמרי. הם לא הסתפקו בעצם קיום התורה והמצוות, ואף לא בהידורי מצווה, אלא פעלו מתוך מסירות-נפש מוחלטת. לכן זכו שהקב"ה יתנהג איתם בהנהגה העליונה ביותר, ויחולל להם את נס פך השמן, שכולו בא לבטא את 'חיבתן של ישראל'.

לכן אנו מדליקים את נרות החנוכה בבחינת 'מהדרין מן המהדרין', ודרך זו מקיפה את כל חלקי עם-ישראל, כי זו מהותו של חנוכה, שבו התעלו היהודים למעלה מכל שיקול וחשבון ומסרו את נפשם לגמרי. זה אפוא כל עניינו של חנוכה, 'מהדרין מן המהדרין', מסירות-נפש והתבטלות מוחלטת לקב"ה.

(לקוטי שיחות כרך א, עמ' 92)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)