חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תפילה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1195 - כל המדורים ברצף
הקווים האדומים נפרצים
יש חדש
יש הוי'ה במקום הזה
תפילה
הכול אלוקות
שב ואל תעשה
לדעת את ה'
אמונה במקומה
מיסטר מנחה
חסידות מגיל צעיר

מלאכי התפילה

"ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה, והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו" (בראשית כח,יד). בזוהר נאמר שה'סולם' הוא סולם התפילה, ו'מלאכי אלוקים' הם המלאכים הנבראים מאותיות התפילה. המלאכים האלה עולים תחילה, ואחר-כך יורדים ומביאים את שפע הברכה הנובע על-ידי התפילה.

(ספר המאמרים תש"ט)

הסולם מחבר

'ארצה' רומז לחלק של הנשמה המתלבשת בגוף, ו'שמימה' רומז לעצם הנשמה ולשורשה, שהיא למעלה מהתלבשות בגוף. 'סולם' התפילה מקשר ומחבר את שני חלקי הנשמה.

(אור התורה)

ללמוד להתפלל

סוחר אחד בא אל המגיד ממזריטש ובפיו בקשה: "הפרנסה אינה מצויה, יתפלל נא הרבי למעני". ענה לו המגיד: "מוטב שתבקש ממני ללמדך להתפלל, כדי שתוכל לעשות זאת בעצמך ולא תזדקק לעזרתי".

עבודה שבלב

חסיד אחד התאונן לפני רבי מנחם-מנדל מקוצק שהוא חש בראשו ואינו יכול להתפלל בכוונה כראוי. אמר לו הרבי: "וכי מה עניין תפילה אצל כאב ראש?! תפילה היא עבודה שבלב, ולא עבודה שבמוח".

כשאין צורך להתפלל

הקב"ה קילל את הנחש "על גחונך תלך ועפר תאכל כל ימי חייך" (בראשית ג,יד). מכאן שתמיד יהיה לנחש מזון בשפע, ולכאורה אין זו קללה אלא ברכה. אלא מאחר שלעולם לא יחסר לו מזון, לא יצטרך להתפלל על כך, ואין לך קללה גדולה מזו.

(רבי שמחה-בונם מפשיסחה)

להתפלל לרחמי שמים

בעת התפילה אל יתהדר אדם ולא ישטח את בקשותיו בגלל זכויותיו, כי אז בקשתו פגומה מפני שזכויותיו מועטות. מוטב שיתפלל לרחמי שמים, כי לחסדי השם אין גבול.

 (רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

ארבעה עולמות

ארבעת השלבים של סולם התפילה מכוּונים כנגד ארבעת העולמות – אצילות, בריאה, יצירה, עשייה. על-ידי התפילה נמשך אור ושפע ממהותו ועצמותו יתברך בכל העולמות.

(לקוטי דיבורים)

מעל השכל

התורה דורשת התמסרות למה שמבינים בשכל, ואילו התפילה דורשת התמסרות למה שמעל לשכל ולהבנה. הלומד תורה מרגיש כתלמיד לפני רבו, ואילו העומד בתפילה מרגיש כבן אצל אביו.

(היום-יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)