חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עקדת יצחק
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1193 - כל המדורים ברצף
החושך נועד להגביר אור
יש חדש
העליונות החבויה של הגוף
עקדת יצחק
דיבורים מיותרים
תפילה שנענתה
חיי נצח
להיות מוכנים
הרופא שניפץ את הפסלים
הספד לנפטר

מיתת שרה והעקדה

נסמכה מיתת שרה לעקדת יצחק, לפי שעל-ידי בשורת העקדה, שנזדמן בנה לשחיטה וכמעט שלא נשחט – פרחה נשמתה ממנה ומתה.

(רש"י)

הקרבה של אב

הניסיון וזכות העקדה נקראים על שמו של אברהם, אף-על-פי שיצחק נועד להיות הקרבן עצמו. משום שגדול ניסיונו וסבלו של אב המוליך את בנו לעקדה מניסיונו וסבלו של הפושט צווארו לשחיטה.

(טהרת הקודש)

לא הרהר

ניסיון העקדה מיוחס לאברהם ולא ליצחק, משום שעיקר ניסיון העקדה לא היה בעצם הנכונות למסירות-נפש, כי לאבותינו הקדושים, שהיו מרכבה לה', אין זה דבר גדול; הניסיון היה בזה שאברהם לא הרהר אחר דבריו של הקב"ה, שאמר לו "כי ביצחק יקרא לך זרע". אך ליצחק לא הובטח מאומה, ולכן לא נחשב הדבר ניסיון לגביו.

(דרך מצוותיך)

ניסיון הזריזות

החידוש בניסיון העקדה היה לא בעצם העמידה בניסיון, אלא בזה שאברהם אבינו עשה זאת בזריזות נפלאה, להראות שמחתו וחפצו למלאות רצון קונו ולעשות נחת רוח ליוצרו.

(תניא)

מתוך אהבת הבן

הקב"ה אמר לאברהם: "קח נא את בנך את יחידך אשר אהבת" (בראשית כב,ב). הדגש הוא שיעשה זאת בעודו אוהב את בנו. שלא יבטל אהבת הבן בגלל אהבת ה', ושלא יקיים את ציווי ה' מתוך אכזריות וקשיחות-לב לבנו יחידו, אלא עם כל האהבה לבנו יביאו לעקדה.

(חידושי הרי"ם)

אהבת ניגודים

התורה מדגישה: "אשר אהבת, את יצחק". אדם מתענג דווקא מדברים שהם הפך טבעו. לכן בעת תוקף החום הנפש העייפה רוצה לשתות מים קרים דווקא, ומי שקר לו ביותר רוצה מים חמים דווקא. לכן אברהם, שמידתו הייתה חסד ואהבה, אהב את יצחק, שמידתו גבורה ויראה.

(אור התורה)

פתיחת הצינור

מעשה אבות סימן לבנים. אברהם אבינו פתח לפני כל יהודי את צינור מסירות-הנפש. גם כיום, בגלות האחרונה שבה אנו שרויים, גלות שיש בה ריבוי ההעלמות והסתרים, ויש בה ריבוי ניסיונות, יותר מבגלויות הקודמות – צריך לדעת שעצם העובדה שהקב"ה העמיד אותנו בניסיונות האלה היא הוראה שניתן לנו הכוח והעוז להתגבר עליהם.

(ספר המאמרים תשי"א)

להט נעורים

כשאברהם אבינו הלך לעקדה נאמר: "וייקח את שני נעריו איתו" (בראשית כב,ג). "שני נעריו" – שנות נעוריו. כשהלך אברהם אבינו לעקדה, לניסיון הקשה, לקח איתו את האומץ, הזריזות, הלהט וההתלהבות של ימי הנעורים.

(הבעל-שם-טוב)

בלי גאווה

לאחר שאברהם ויצחק עמדו בניסיון העקדה ויצאו ממנו בשלום, היו עלולים לבוא לידי גאווה. מדגישה התורה: "וישב אברהם אל נעריו ויקומו וילכו יחדיו" (בראשית כב,ט) – הם הלכו בהרגשה שווה לנערים. כשם שהנערים, שלא ידעו על כל העניין, לא הייתה בהם כל גאווה והתנשאות, כך גם אברהם ויצחק לא התנשאו על שעמדו בניסיון.

(רבי מנחם-מנדל מוורקה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)