חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ז' בסיון התשפ"ד, 13/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העליונות החבויה של הגוף
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1193 - כל המדורים ברצף
החושך נועד להגביר אור
יש חדש
העליונות החבויה של הגוף
עקדת יצחק
דיבורים מיותרים
תפילה שנענתה
חיי נצח
להיות מוכנים
הרופא שניפץ את הפסלים
הספד לנפטר

מיתת שרה אימנו מתוארת בתורה בפסוק: "ותמת שרה בקריית-ארבע היא חברון, ויבוא אברהם לספוד לשרה ולבכותה". על הפסוק הזה הזוהר אומר, ששרה רומזת לגוף, ואברהם – לנשמה.

וכך הזוהר מפרש את הפסוק: "ותמת שרה" – זה הגוף. "בקריית-ארבע" – אלה ארבעת היסודות המרכיבים את הגוף. "היא חברון" – חברון מלשון חיבור, שכן אותם יסודות היו מחוברים בעוד הגוף חי. ואז, לאחר שהגוף מת, עדיין הנשמה חשה קשר אליו והיא מבכה אותו. "ויבוא אברהם" – זו הנשמה, "לספוד לשרה" – הנשמה סופדת ובוכה על הגוף.

הנשמה והגוף

הפירוש הזה, שאברהם מסמל את הנשמה ושרה את הגוף, אמור להתאים גם לפסוקים אחרים בתורה, שבהם מדובר על אברהם ושרה. אם-כן, איך עלינו לפרש את מה שאמר הקב"ה לאברהם: "כל אשר תאמר אליך שרה – שמע בקולה"? וכי הנשמה ('אברהם') אמורה לציית לכל מה שדורש הגוף ('שרה')?

הלוא הנשמה משתוקקת לאלוקות  ולקדושה, ואילו הגוף מתאווה לדברים גשמיים וחומריים. הנשמה נדרשת להתגבר על תאוות הגוף ולשלוט במאווייו. איך ייתכן אפוא שהקב"ה מצווה את אברהם, המסמל את הנשמה, לשמוע בקול שרה, המסמלת את הגוף?

הגוף ייתן כוח לנשמה

התשובה טמונה בדברי חז"ל שהאבות "הטעימן הקב"ה בעולם הזה מעין העולם הבא". כלומר, אצל האבות האירה האמת הפנימית של הדברים, שכיום היא מוסתרת וחבויה ורק לעתיד לבוא תתגלה.

כיום הגוף מעלים ומסתיר את האמת האלוקית, והנשמה צריכה להילחם בו, להתגבר עליו ולכפות עליו למלא את רצון הנשמה. אבל לעתיד לבוא הגוף הגשמי עצמו ישקף את האמת האלוקית, ובעוצמה רבה לאין-ערוך מגילוי האלוקות שעל-ידי הנשמה, עד שנאמר שלעתיד לבוא הנשמה תהיה "ניזונת מן הגוף", היינו שהיא תקבל כוחות רוחניים דווקא מהגוף הגשמי.

האבות ראו את האמת

הדבר נובע מכך שדווקא המציאות הגשמית היא התכלית שבעבורה ברא הקב"ה את העולם כולו. רצונו של הקב"ה שתהיה לו 'דירה בתחתונים' – שהוא עצמו ישכון בתוך המציאות התחתונה ביותר, העולם הזה הגשמי. במציאות הגשמית טמונה אפוא האמת האלוקית העליונה ביותר, ולכן כל המצוות צריכות להתקיים על-ידי הגוף הגשמי דווקא.

אלא שמעלתו המופלאה של הגוף אינה גלויה בזמן הזה, ולהפך, הגוף הגשמי נתפס כהפרעה לעבודת ה'. הדבר נובע מכך שבזמן הזה יש העלם והסתר והדברים אינם נראים לעינינו כפי שהם לאמיתתם. אך האבות, שזכו לראות את פנימיות הדברים כפי שתהיה לעתיד לבוא, ראו את מעלתו הגדולה של הגוף, ולכן אמר הקב"ה לאברהם לשמוע בקול שרה, ובכך באה לידי ביטוי מעלתו המיוחדת של הגוף הגשמי.

(תורת מנחם כרך ב, עמ' 87)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)