חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכוח לכבוש עולם שלם
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1192 - כל המדורים ברצף
מופת של מסירות-נפש
יש חדש
הכוח לכבוש עולם שלם
גם זו לטובה
ראויים לזכות
האח האובד
זכות העקדה
לשכינה לא קר
הכנסת אורחים בשקל
ליווי האורח

על אברהם אבינו נאמר "אחד היה אברהם". הוא היה אחד ויחיד, כי העולם כולו התייצב נגדו. לכן הוא נקרא 'אברהם העברי' , משום ש"כל העולם כולו מעבר אחד והוא מעבר אחד", כלשון המדרש.

חז"ל מוסיפים וממחישים עד כמה אברהם אבינו עמד לבדו נגד העולם כולו. על הפסוק המדבר על דור הפלגה "ויהי כל הארץ שפה אחת ודברים אחדים", אומרים חז"ל שהמילים "דברים אחדים" משמעותן,  שבני אותו דור אמרו 'דברים חדים' על 'שני אחדים' – על "ה' אלוקינו ה' אחד", ועל "אחד היה אברהם". כלומר, העולם בימים ההם היה מאוחד נגד אברהם אבינו.

אחד נגד עולם שלם

לכאורה, מה כוחו של אדם אחד העומד נגד העולם כולו? אולם אברהם אבינו לא נרתע מכך, וגם בהיותו אדם יחיד קם ופעל להפצת שם ה' בעולם. התורה מספרת על אברהם – "ויקרא שם בשם ה' א-ל עולם", וכפירוש חז"ל: "אל תקרא 'ויקרא', אלא 'ויקריא', מלמד שהקריא הקב"ה לשמו של הקב"ה בפה כל עובר ושב" – הוא גרם שכל בן-אדם שפגש יקרא בשם ה'. על כך הנביא אומר: "וַיִרָש את הארץ" – בסופו של דבר אברהם הוא שניצח.

הצלחתו זו של אברהם נותנת כוח ועוצמה לבניו. אכן אנו "המעט מכל העמים", וגם בתוך עם ישראל עצמו, מי שמקפידים על שמירת התורה והמצוות בתכלית השלמות הם מיעוט לעומת שאר היהודים. הקשיים גוברים במיוחד בתקופת הגלות, תקופה של חשכה רוחנית כפולה ומכופלת. ובכל-זאת ניתן הכוח לגבור על כל הקשיים.

הכמות אינה קובעת

אותה שאלה יכולה להתעורר גם כשיהודי בוחן את חייו האישיים. בדרך-כלל, רוב הזמן מופנה לעניינים גשמיים – השגת פרנסה, אכילה, שינה ושאר העיסוקים הגשמיים. רק מעט מהזמן מופנה לעניינים הרוחניים, לענייני תורה, תפילה וקיום המצוות. האם המעט הזה יכול לגבור על העיסוק הרב בצרכים הגשמיים?

אברהם אבינו מלמד אותנו, שלא הכמות קובעת, ואפילו כשיחסי הכוחות נראים חסרי כל סיכוי – אדם אחד מול העולם כולו – יש לאדם המאמין הכוח לגבור על כל הקשיים, מכיוון שהוא קשור עם הקב"ה, שכל יחסי הכוחות אינם תופסים כלל מקום אצלו.

משל הגרעין

חקר הגרעין שהתפתח בימינו ממחיש היטב את העיקרון, שגם כמות מועטה ביותר יכולה להכיל כוח עצום. בעבר סברו שהדרך היחידה להשיג כוח גדול היא על-ידי כמות גדולה יותר, אבל דווקא בימינו נתגלה שבתוך האטום הזעיר והקטן צבורה עוצמה אדירה, ועל-ידי ביקוע האטום אפשר להפיק אנרגייה גדולה לאין שיעור.

הכוח ל'ביקוע האטום' ברוחניות הוא כוח מסירות-הנפש, שעניינו ביטול היֵשות העצמית של האדם. כשיהודי מגלה את כוח מסירות-הנפש שבו, יכולה גם כמות קטנה ביותר להפוך עולם ומלואו ולהביא את הגאולה האמיתית והשלמה.

(תורת מנחם כרך ב, עמ' 314 ואילך)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)