חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חמישים וארבע שנות מילה
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1191 - כל המדורים ברצף
כמה נחמד להיות 'מאוזן'
יש חדש
שילוב ניגודים במצוות המילה
לך-לך
מי בבית ומי בגלות
הסנדק שנעלם
ראשית התיקון
מצווה ושורש הנשמה
חמישים וארבע שנות מילה
החלפת מוהל

אין מוהלים רבים שמאחוריהם חמישים וארבע שנים בעבודת הקודש הזאת. הרב משה הדאיה, רבה הספרדי של העיר אילת, הוא אחד מוותיקי המוהלים בארץ, ועדיין אצבעותיו זריזות ומיומנות. אלפי תינוקות מל במשך השנים, רבים מהם תושבי אילת. את מלאכת המילה למד מהרב שמעון ארנרייך, מגדולי המוהלים בירושלים, ועד היום הוא שומר על המסורת שקיבל ועורך את הבריתות כפי שלמד.

הרב הדאיה עלה לישראל עם הוריו מחלבּ שבסוריה, כשהיה בן שלושה חודשים. משפחתו, משפחת רבנים ידועה ומוכרת, נמנית עם החשובות במשפחות יהודי סוריה. הוא למד בכמה ישיבות בארץ ולאחר מכן פנה לרבנות.

הסב קיבל אחריות

לאילת הגיע בשנת תשט"ז, אחרי ששימש קודם לכן רבן של דימונה וירוחם. הרבנים הראשיים לישראל באותם ימים סברו כי הרב הצעיר והנמרץ יוכל להפיח רוח-חיים יהודית בעיר הקיט הדרומית. הרב הדאיה פועל בשליחות זו עד היום. הוא השיא זוגות רבים, היה המוהל של ילדיהם, ולימים גם הרב שערך את נישואיהם.

ברית שלא ישכח אירעה לו מיד עם הגיעו לעיר. "באו אליי בני-זוג עם תינוק בבקשה למול אותו", הוא מספר. "בבדיקה הראשונה הבחנתי שזו תהיה ברית מסובכת ויש חשש לשטפי דם. המרכז הרפואי המקומי היה בשלבי הקמה, והרופאים אמרו לי שאם יקרה סיבוך לא יוכלו לעזור לי. הסברתי להורים שאינני יכול לערוך את הברית בגלל הבעיה. סבו של התינוק ניגש אליי ואמר בהתרגשות שהוא מקבל עליו את האחריות לשלומו של התינוק, ובלבד שהברית תיערך ביום השמיני. חששתי מעט, אבל החלטתי להיערך כראוי ולבטוח בקב"ה. ביצעתי את הברית, את שטפי הדם המועטים עצרתי, ובחסדי ה' הכול עבר בשלום".

ברית בצל האזעקה

במלחמות ישראל נזדמן לו לעמוד בבית-הכנסת בעריכת ברית, ופתאום קורעת את האוויר צפירת אזעקה. "במלחמת המפרץ היה שיגור טילי סקאד בדיוק באמצע ברית", הוא מספר. "הנוכחים החלו לברוח, אבל אני אמרתי שברית-מילה היא כריתת-ברית עם הקב"ה, וגם אליהו הנביא נמצא עמנו, ואין מה לחשוש. הקהל חזר ועשינו את הברית למשמע צופרי האזעקה".

לא-אחת הוא נשאל אם לא עדיף שרופא יעשה את הברית. תשובתו חד-משמעית: "כל פעולה מחייבת את איש-המקצוע המתמחה בה. קרוב-משפחתי הוא מומחה ידוע לכלי דם. הוא אמר לי שכרופא מנתח הוא יודע לעשות ברית, אך אם יפנו אליו ימליץ שרק מוהל יעשה את הברית, מכיוון שזו מומחיותו. אין תחליף לניסיון".

מוהל עדיף מרופא

יש בפיו ביקורת חריפה על רופאים המתיימרים לעסוק במילה, בלי שהוכשרו לכך. "לא-אחת הם עושים את הברית שלא כהלכה", הוא אומר. "הרופא מזריק חומר מרדים המסכן את הילד, וכמו-כן משתמש בכלים שהרבנות אסרה. ההורים משלמים כפליים וגם מקבלים מילה שאינה על-פי המסורת המקובלת".

לדבריו, גם סיפור ה'ברית ללא כאבים' הוא הונאה. "התינוק בוכה יותר מהזריקות שהרופא מזריק לו בחדר צדדי, באין רואים", אומר הרב הדאיה. הוא, שכבר זכה למול שלושה דורות, מקווה שיזכה לכך גם במשפחתו: "את כל בניי מלתי וגם את נכדיי. אם יזכה אותי הקב"ה, אמול גם את ניניי".

הרב הדאיה: מילה על-פי המסורת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)