חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבע דרגות בשמחה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1187 - כל המדורים ברצף
אי-אפשר בלי הערבה
יש חדש
שבע דרגות בשמחה
חג הסוכות
נקודה קטנה של צדקה
מי רואה אושפיזין
סוכת עורו של לווייתן
אין צער בסוכה
המסע המוזיקלי של האחים רזאל
ברכת 'לישב בסוכה'

על חג-הסוכות קראו חז"ל את הפסוק בתהילים "שובע שמחות", והסבירו שיש כאן "שבע שמחות – אלו שבע מצוות שבחג: ארבעה מינים שבלולב, וסוכה וחגיגה ושמחה". השל"ה מוסיף, שאף בארבעת המינים עצמם יש שבע שמחות: שלושה הדסים, שתי ערבות, לולב אחד ואתרוג אחד.

גם בשמחה עצמה יש שבע שמחות – שבע דרגות בשמחה, זו למעלה מזו. שלוש הדרגות הראשונות קשורות לשמחה על עצם הבריאה, וארבע הדרגות הבאות מבטאות את השמחה המיוחדת של עם-ישראל.

שמחה על שנבראנו

הדרגה הראשונה בשמחה היא שמחתו של כל נברא על עצם העובדה שהקב"ה ברא אותו ומקיים אותו. לברואים אין שום קיום מצד עצמם, והם נבראו מאַיִן ואפס. עצם העובדה שקיומנו והתהוותנו נובעים מהקב"ה עצמו מעוררת רגש עמוק ביותר של שמחה.

דרגה שנייה בשמחה היא על דרך בריאתנו. הקב"ה בחר לברוא אותנו דומים לו יתברך. הברואים נראים כאילו הם עצמאיים, וכאילו אינם זקוקים למישהו זולתם כדי להתקיים – וזה מאפיין של הבורא. זאת ועוד: הקב"ה היה יכול לבוראנו ללא דעת, והעובדה שבראנו בעלי דעת וחכמה היא מקור לשמחה.

דרגה שלישית בשמחה היא על שהקב"ה ברא זמן מיוחד לשמחה – חגים וימים טובים, ובמיוחד את חג-הסוכות, "זמן שמחתנו".

שמחה על ציווי השמחה

הדרגה הרביעית בשמחה היא כשהאדם מנצל את כוח  הבחירה שנתן לו הקב"ה, והוא בוחר בחיים, ומשמש את קונו בפועל. הבחירה הזאת מעניקה לאדם שמחה גדולה.

הדרגה החמישית בשמחה היא השמחה היתרה בעקבות  הציווי האלוקי לעבוד את ה' בשמחה. האדם שמח לא רק על עצם העובדה שזכה לשמש את בוראו, אלא גם על שקיבל ציווי לעובדו מתוך שמחה.

למעלה מזו היא הדרגה השישית בשמחה: שמחה על מצוות פרטיות שתוכנן שמחה. אנו מצוּוים לשמוח בחג, "ושמחת בחגך", וכמו-כן לעשות פעולות מיוחדות שמביאות שמחה, כמו "אין שמחה אלא בבשר, אין שמחה אלא ביין".

שמחת הסוכות

ועל כולן הדרגה השביעית, שהיא השמחה המיוחדת של חג-הסוכות, הגדולה משמחת כל המועדים. דווקא החג הזה מכונה 'זמן שמחתנו' וממנו אנו שואבים שמחה לחגים האחרים. חג-הסוכות הוא מקור השמחה של כל המועדים, גם של חג-הפסח, שבו לא מופיע בתורה אפילו פעם אחת הציווי לשמוח, לעומת חג-הסוכות שבו מוזכר הציווי שלוש פעמים.

וכל השמחות האלה הן הכנה לשמחה הגדולה ביותר – "שמחת עולם על ראשם", בגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו בקרוב ממש.

(התוועדויות תשמ"ז כרך א, עמ' 339)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)