חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לשוב גם אחרי התשובה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1186 - כל המדורים ברצף
המתנה היקרה שנקראת תשובה
יש חדש
לשוב גם אחרי התשובה
יום-הכיפורים
עצה לחתימה טובה
התכנון השתבש
תשובה ועוד תשובה
טעם החיים
מביא אלפים לסליחות באצטדיון
עושים 'כפרות'

השבת שבין ראש-השנה ליום-הכיפורים נקראת שבת שובה ושבת תשובה. היא נקראת שבת שובה על שם ההפטרה שמתחילה בפסוק "שובה ישראל", והשם שבת תשובה הוא בגלל היותה בתוך עשרת ימי תשובה. שני השמות האלה, ככל ענייני התורה שהיא מלשון הוראה, נושאים בתוכם הוראות לאדם.

ההבדל הפשוט בין 'שובה' ל'תשובה', ש'שובה' הוא ציווי ופקודה לאדם – אומרים לאדם: 'שובה', עליך לשוב בתשובה. לעומת זה, המילה 'תשובה' מבטאת את עצם הדבר, את עצם עניין התשובה.

למעלה מהבריאה

יתרה מזו: מכיוון ש'שובה' היא פקודה לאדם, הרי זו דרגה נמוכה יותר של התשובה, כפי שהיא כבר קשורה לאדם נברא. לעומת זה, התשובה עצמה היא למעלה מהבריאה, כמאמר חז"ל שהתשובה היא משבעת הדברים שנבראו קודם שנברא העולם. היינו שהתשובה הייתה קיימת קודם שנברא האדם, שאותו אפשר לצוות לשוב בתשובה.

אך כנגד זאת, מכיוון שתכלית כל הבריאה (ובכלל זה הדברים שקדמו לעולם) היא בשביל האדם, נמצא שגם תכלית קיומה של התשובה היא כדי שיהיה 'שובה' (שהאדם ישוב בתשובה).

תביעה מתמדת

עניין זה קיים גם בעבודת ה' של יהודי. שבת תשובה חלה בתוך עשרת ימי תשובה, שבהם יהודי עוסק בתשובה. בשבת התשובה עולה לדרגה גבוהה יותר, תשובה שבתית, תשובה עילאה. ובכל-זאת אין מסתפקים ב'שבת תשובה' אלא שואפים שהשבת תהיה גם 'שבת שובה'.

כלומר, אחרי כל המדרגות הגבוהות שיהודי מגיע אליהן בשבת תשובה, עדיין פונים אליו ומצווים אותו: שובה! עליך לשוב ולעלות למדרגה גבוהה עוד יותר. זו גם משמעות הפסוק הפותח את ההפטרה: "שובה ישראל עד ה' אלוקיך". פונים כאן אל יהודי שהוא בדרגת 'ישראל' (שם המעלה), ובכל-זאת תובעים ממנו לשוב "עד ה' אלוקיך".

עלייה אין-סופית

תביעה זו באה משום שהתשובה עיקרה בלב, והלב יש בו מדרגות רבות. גם בגשמיות אנו רואים שינויים בלב – פעילות הלב אינה דומה בין יום אחד למשנהו, וגם באותו יום עצמו יש שינויים רבים בקצב פעימות הלב. על-אחת-כמה-וכמה בהיבט הרוחני של הלב, שיש בו מדרגות רבות, ותמיד אפשר לעלות למדרגות עליונות יותר.

זו ההוראה הנלמדת משני השמות של השבת הזאת, שככל שהגענו למדרגה גבוהה ב'תשובה', עדיין תובעים מאיתנו: 'שובה', לשוב עוד ולהגיע למדרגה גבוהה יותר. תביעה זו היא אין-סופית, שהרי התשובה היא "עד ה' אלוקיך", ומכיוון שהקב"ה אין-סופי, גם התשובה אין לה סוף. עד שזוכים לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(התוועדויות תשד"מ כרך א, עמ' 33. תשמ"ו כרך א, עמ' 56)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)