חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1184 - כל המדורים ברצף
הסוד העתיק של הסליחות
יש חדש
מלכים מכתירים מלך
תשובה
משהו נשאר
תקיעות ההצלה
תשובה שמביאה גאולה
עצה לתועה
ברוך מציל נפשות
זמן ה'סליחות'

ברייה חדשה

"ושבת עד ה' אלוקיך ושמעת בקולו" (דברים ל,ד). כשמכניסים נר דולק למקום חשוך, החושך נעלם ולא ניכר שהיה שם חושך. כך אדם שחוזר בתשובה, אף שחטא מקודם והשחית את דרכו, נעשה על-ידי התשובה ברייה חדשה. זהו שנאמר "ושבת", ואז תגיע "עד ה' אלוקיך".

(הבעל-שם-טוב)

להרחיק את העוונות

מי שרוצה לשוב בתשובה שלמה, אל ישים לב לתיקון פגמיו, אלא ישתדל להרחיק את עוונותיו מנגד עיניו. לכל לראש יברח מיצר הרע הרודף אחריו, ויתאמץ לעבוד את ה' באהבה וביראה.

(המגיד מקוז'ניץ)

הרחמים סימן לתשובה

"ושב ה' אלוקיך את שבותך וריחמך" (דברים ל,ג). החטאים מולידים אכזריות בלב האדם, וסימן לתשובה הוא אם התנהגותו של האדם היא במידת הרחמים. זהו שנאמר "ושב ה' אלוקיך את שבותך – וריחמך".

(ר' שמעלקה מניקלשבורג)

חוזר וסולח

בעל-תשובה אחד בכה לפני רבי ישראל מרוז'ין: אין לי תקנה, זה לא-כבר שבתי בתשובה והנה שוב נכשלתי בחטא. ענה לו הצדיק: "דרכו של הקב"ה לחזור ולסלוח".

הוי' אלוקיך

"ושבת עד ה' אלוקיך" – עבודת התשובה צריכה להיות עד ששם הוי', שהוא למעלה מהעולמות, יהיה 'אלוקיך', האור האלוקי המלובש בטבע (א-להים בגימטרייה 'הטבע'). כלומר, האור של שם הוי' צריך לחדור לפנימיותו של האדם.

(אדמו"ר הזקן)

מהי תשובה

תשובה ראשי-תיבות: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך", "שיוויתי  ה' לנגדי תמיד", "ואהבת לרעך כמוך", "בכל דרכיך דעהו", "הצנע לכת עם ה' אלוקיך".

(רבי זושא מאניפולי)

יש פתרון

באיגרת התשובה שבספר התניא נכתב: "מי שאין לו כח להתענות על עבֵרות שבידו, יפדה אותן בצדקה". כאשר היה המשפיע הרב גרונם מלמד קטע זה בתניא היה שואל: ומה יעשה מי שגם כסף אין לו? והיה משיב: אדם כזה שלא יחטא...

בלי תנאים

חסיד אחד בא לפני רבי יששכר-דב מוולבורז' ואמר: "רבי, אני מוכן ומזומן לעשות תשובה, אבל בתנאי שבזכות זה אגאל מייסוריי הקשים". השיב הרבי: "האם גם חטאיך נעשו על תנאי?"...


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)