חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גם טפילים אוהבים דגים
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1180 - כל המדורים ברצף
מטרת-העל שמאחורי הפרטים
יש חדש
הדרך המומלצת והדרך החלופית
בית-המקדש
פסוק מפורש
תן פחדך
עלייה בדיעבד
הלוואי אות אחת
גם טפילים אוהבים דגים
השופר אינו כשר

רבנים נכבדים בארה"ב יושבים בימים האלה על מדוכת בעיית התולעים שהתגלתה בדגים פופולריים, סלמון, הרינג ועוד מיני דגים. התולעת, הנקראת 'אנסקיסט', מצויה בכל דגי הים, ומכיוון שכך מתעוררת שאלה אם מותר לאכול את הדגים האלה. בארץ יש הרבה יותר מוּדעות לבעיית התולעים, ויש חנויות רבות שבהן יש פיקוח קפדני על הדגים.

הרב ויקטור חי, איש המכון למצוות התלויות בארץ, מכיר היטב את העניין. שנים רבות הוא עוסק בכשרות הדגים ובאיתור טפילים. דבקותו במשימה אף כמעט עלתה לו פעם אחת בחייו, אך זאת נשאיר להמשך.

גילוי במיקרוסקופ

ויקטור, בן 35, נולד ביפו. כילד בילה שעות רבות בים בדיג דגים. כבר אז ידע את סימני הכשרות המפורטים בפרשתנו: "ידעתי שצריך למצוא בדג סנפיר וקשקשת, וזה מה שחיפשתי". לצד האהבה לדיג היה לו עוד תחביב – צפייה במיקרוסקופ. "כל דבר שהיה לי עבר דרך המיקרוסקופ", הוא מספר בחיוך. "גם את הדגים שתפסתי הנחתי תחת המיקרוסקופ, אז הבחנתי בתולעים הרוחשות בהם".

כילד לא היה ער למשמעות הגילוי, אך נמנע מלאכול את הדגים שמצא בהם תולעים. כשגדל, נכנס לתחום הכשרות ועד מהרה נעשה אחד המומחים בתחום טפילי הדגים. "ראש המכון, הרב שניאור-זלמן רווח, העלה את הבעיה על סדר-היום. פולמוס הלכתי נרחב נפתח, ובסופו של דבר כל ועדי הכשרות קיבלו את עמדתו והתחילו להקפיד לבדוק את הדגים מפני טפילים".

חידה שנפתרה

הרב ויקטור לימד משגיחים ותיקים ממנו כיצד לבדוק הימצאות טפילים בדגים. הוא גם מנפץ כמה מיתוסים, כמו ההנחה שהתולעים מצויות בראש הדג בלבד. בקלות רבה הוא ממחיש שהתולעים מצויות בכל מקום אפשרי – על העור, בתוך הבשר, במעיים ועוד. בבתי האריזה נבדקים כיום מדגמים מכל משלוח של דגים, לוודא שאין בדגים תולעים. 

הוא מספר על חידה שהצליח לפתור:  "הצטרפתי לצוות של ועד כשרות לבדיקת דגים במפעל. לקחתי דג לבדיקה והבחנתי כי מצויים בו טפילים מסוג שאינו מצוי בדג הזה. נטלתי לידי עוד דג ושוב נמצא אותו טפיל. בדיקה מדוקדקת העלתה כי על המשטח שעליו הונחו הדגים היו קודם לכן דגים אחרים, נגועים בטפילים. כיוון שהשטח לא נוקה, נדבקו הטפילים לדגים החדשים. הבעיה אותרה והמכשלה נמנעה".

נעול במקפיא

והנה הסיפור על ההרפתקה שעברה עליו: "יום אחד בדקתי משלוח של דגים בחנות מזון גדולה. שקעתי בבדיקה, שנעשתה בחדר הקפאה ענק, ולא שמתי לב שהחנות נסגרה, וגם חדר הקירור נעול, ואני תקוע עכשיו עם הדגים הקפואים בקור העז. בחסדי שמים הצלחתי להזעיק עזרה. אנשי הביטחון פתחו את המקפיא ושאלו מה אני עושה שם. התשובה 'מחפש תולעים בדגים', נשמעה להם תמוהה, וכמעט החליטו להזמין את המשטרה"...

לסיכום, אנחנו שואלים, אפשר לאכול דגים? "בהחלט, אבל צריך שמומחה יבדוק את המשלוח ויאשר שהוא נקי מטפילים", משיב הרב ויקטור. ואתה, אנחנו לוחצים, אתה אוכל דגים? "כמובן", הוא משיב ומוסיף: "אבל אין כמו דג שאתה עצמך דגת מהמים ואתה מבשל אותו לכבוד שבת".  

הרב ויקטור בבדיקת דגים. צריך לבדוק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)