חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בית-המקדש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1180 - כל המדורים ברצף
מטרת-העל שמאחורי הפרטים
יש חדש
הדרך המומלצת והדרך החלופית
בית-המקדש
פסוק מפורש
תן פחדך
עלייה בדיעבד
הלוואי אות אחת
גם טפילים אוהבים דגים
השופר אינו כשר

בית קבע

"כי לא באתם עד עתה אל המנוחה ואל הנחלה אשר ה' אלוקיך נותן לך" (דברים יב,ט). משהוקם המשכן נאסרו הבמות, ומשבאו ישראל לגלגל – הותרו. כשבאו לשילה – נאסרו, וכשבאו לנוב וגבעון – הותרו... ומשבאו לירושלים נאסרו ולא היה להן עוד היתר.

(זבחים קיט,א)

בית של מנוחה

אמר רבי יוסי: שלוש מצוות נצטוו ישראל בכניסתן לארץ – להעמיד להם מלך, ולהכרית זרעו של עמלק ולבנות להם בית הבחירה. ואיני יודע אם לבנות בית הבחירה קודם או להכרית זרעו של עמלק קודם. כשהוא אומר (דברים יב,י-יא) "והניח לכם מכל אויביכם... והיה המקום אשר יבחר ה'", הווי אומר, להכרית זרעו של עמלק קודם.

(סנהדרין כ,ב)

השראת השכינה

כאשר ציווה הקב"ה "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" (שמות כה,ח) היה מקום לטעון שהואיל והמשכן הוא מקום להשראת הקדושה, שוב לא תשרה השכינה על הצדיקים, אשר יהיו מעתה ככל האדם. אין הדבר כן. אמנם נקבע מקום מיוחד להשראת השכינה, ועם זה לא נתבטלה ההשראה מן הצדיקים.

(החיד"א)

הפעולה הראשונה

פעולתו הראשונה של המלך המשיח, לאחר שהוא כבר 'בחזקת משיח', היא לבנות את בית-המקדש. כי בית-המקדש הוא השורש לכל הדברים שיהיו אחר-כך, וממנו יבואו ויתגלו אחר-כך הדברים בעולם.

(הרבי מליובאוויטש)

איך מחישים

מי שרוצה לזרז ולהחיש את ביאת המשיח, עליו לעסוק בשתי הפעולות המרכזיות שיעשה משיח-צדקנו – בניין בית-המקדש וקיבוץ גלויות. עליו לדאוג שבית-המקדש הרוחני שבנשמתו יעמוד על תילו, וכמו-כן עליו להשפיע על יהודים השרויים בגלות רוחנית, להוציאם ממצבם זה ולהחזירם לתחום הקדושה.

(שיחות קודש)

בית נצחי

בית-המקדש הראשון והשני היו בניינים שבנו בני-אדם, ולכן קיומם היה לזמן מוגבל;  אבל בית-המקדש השלישי הוא בניינו של הקב"ה, ולכן יהיה קיים לעולם, ולא יהיה בו כל חורבן.

(זוהר)

מידת האמת

הבית הראשון הוא כנגד אברהם, הבית השני כנגד יצחק, והבית השלישי כנגד יעקב. מאחר שמידתו של יעקב היא אמת, ואמת פירושה שאין בה שינוי והפסק, לכן יתקיים הבית השלישי קיום נצחי.

(לקוטי שיחות)

שכר הזיכוך

הבית השלישי ייבנה לאחר העבודה הארוכה בזמן הגלות, שזו שלמות עליונה ביותר של עבודה ועשייה, שפעלה בבני-ישראל זיכוך אחר זיכוך. עבודה זו גורמת שהקב"ה בעצמו יבנה את בית-המקדש השלישי.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)