חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מוצאי שבת
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1179 - כל המדורים ברצף
התרבות האמיתית שלנו
חדש על המדף
מתוך הצרה נולד הצוהר
מוצאי שבת
מעוררי המחלוקת
הדירה תפוסה
ייסורי משיח
אני לא-כלום
סיפורו של מאבק עצוב
מקררים ללא פתרון

יורדים דרגה

במוצאי שבת אומרים "אל תירא עבדי יעקב". כי בשבת אנו בבחינת 'ישראל', שזו דרגת 'אתהפכא', ואילו במוצאי שבת אנו חוזרים ויורדים לדרגת 'עבדי יעקב', בחינת 'אתכפיא'.

(לקוטי תורה) 

כוס לשפע

"כוס ישועות אשא ובשם ה' אקרא" (מן ההבדלה). כל יהודי נקרא 'כוס ישועות', בהיותו כלי וכוס להתגלות החסד העליון, הנקרא 'ישועה', שהוא אור ה' המתפשט בכל יהודי, שיבין וירגיש שאין עוד מלבדו.

(מאמרי אדמו"ר הזקן)

הקליפה תימס

"בורא מאורי האש" (מברכות ההבדלה). 'מאורי' לשון רבים, רמז שאפילו אור הקליפה ייכלל בקדושה. לכן מברכים על נר של שעווה, לרמז שיומשך גילוי אלוקי שעל-ידו תתבטל ותימס הקליפה כדונג וכשעווה.   

(אדמו"ר הזקן)

הכוח להאיר את החושך

במוצאי שבת יהודי מברך 'בורא מאורי האש'. הוא יודע שאמנם חשוך בחוץ, אך בכוחו להאיר. כשם שחז"ל מספרים (פסחים נד,א) שבמוצאי שבת נתן הקב"ה דעה באדם הראשון והביא שתי אבנים וטחנן זו בזו ויצא מהן אור. כלומר, אדם הראשון נוכח שבכוחו של האדם להאיר את חושך העולם.

(לקוטי שיחות)

סדר ההבדלה

בסדר ההבדלה מברכים תחילה על הריח ולאחר מכן אומרים 'וייתן לך'. רמז לדבר בתורה בפרשת תולדות (בראשית כז,כז): תחילה נאמר "ראה ריח בני", ולאחר מכן נאמר "וייתן לך האלוקים".

(אור התורה)

איך חוזרים אל החולין

במוצאי שבת אחת ראו חסידים את אדמו"ר הזקן שוכב על הרצפה וקורא בניגון: "פשטתי את כותנתי" – פשטתי את בגדי החול ולבשתי בגדי שבת; "איככה אלבשנה" – כיצד אוכל עכשיו לפשוט את בגדי השבת וללבוש בגדי חול!

שלושה 'לאו-דווקא'

מקובל שסיפור מהבעל-שם-טוב במוצאי שבת הוא סגולה לפרנסה. העיר על כך כ"ק אדמו"ר המהר"ש מליובאוויטש, שיש בזה שלושה 'לאו-דווקא': לאו-דווקא במוצאי שבת אלא בכל עת; לאו-דווקא מהבעל-שם-טוב אלא מכל צדיק; ולאו-דווקא סגולה לפרנסה אלא לכל העניינים.

שלום בבירורים

"החל עלינו הימים הבאים לקראתנו לשלום" (מן התפילה). בתחילת ימי החול שוב מתחילה עבודת בירור הניצוצות. לכן אנו מבקשים שנצליח לברר את הניצוצות, שהם בבחינת ריבוי ופירוד, ולעשות בהם שלום והתכללות.

(לקוטי לוי יצחק)

נקודת החיבור

מוצאי השבת הוא זמן נקודת החיבור בין השבת ובין ימי החול. על-ידו שופעות החיוּת וההשפעה מיום השבת לימי החול. הדבר נותן כוח להפוך את המעשים בימי החול שיהיו על טהרת הקודש.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)