חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ז' בסיון התשפ"ד, 13/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הילד הנרדף חוזר בראש מורם
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1174 - כל המדורים ברצף
במבט לאחור הניצחון ברור
יש חדש
היסוד שאינו נשטף במים
ימות המשיח
זאת לא!
מעגלים נסגרים
תפקידו של המשיח
הניצוצות מחכים
הילד הנרדף חוזר בראש מורם
מזוזות במעבר דירה

זה היה לפני שנתיים. הרב בן-ציון חן עמד ליד הקרמלין וצפה בשוטרים המאבטחים את ראשי הקהילה היהודית שסיירו במקום. רגשות עזים הציפו אותו. לפני חמישים נרדף מפני הק-ג-ב רק משום שביקש ללמוד תורה. מי היה מאמין באותם ימים שפעילות יהודית תתקיים בגלוי ליד הקרמלין ואף תזכה לתמיכת השלטונות.

שנות ילדותו עברו עליו ברוסיה הקומוניסטית. אביו, הרב אהרן-אברהם חן, היה מהפעילים המרכזיים בהפצת היהדות. הוא שימש מוהל ושוחט וארגן שיעורי תורה במחתרת לנוער ולמבוגרים. אימו הייתה בתו של הרב יצחק (איצ'ה) רסקין, מדמויות ההוד של חב"ד ברוסיה של אותם ימים.

שני הורים בכלא

בן שתים-עשרה היה כאשר נעצר אביו. זה היה סמוך למועד חתונתה של אחותו הגדולה. קודם שיצא האב מהבית עם השוטרים פנה אל בני-משפחתו וביקש: "הוסיפו לחיות כמו אבותינו וכפי שהורו לנו רבותינו אדמו"רי חב"ד. שהחתונה תתקיים במועד כאילו אני פה, גם אם לא אוכל להשתתף בה".

כמה ימים אחרי שנעצר אביו יצאה אימו לבית-המעצר כדי לבקר את בעלה ולהביא לו מצות לקראת חג-הפסח המתקרב. כשהגיעה לשם נתקבלה בסבר פנים יפות, אך כשנסגרו השערים מאחורי גבה הודיעו לה השוטרים כי אף היא עצורה באשמת הפצת יהדות. הנער הצעיר נשאר לבדו, עם שני הורים בכלא הרוסי. הוא נדד מבית לבית. "זה לא היה קל. היו שחששו להכניס אותי הביתה, שחלילה לא ישאלו השלטונות מה הקשר שלהם עם הילד שהוריו מואשמים בהאשמות 'חמורות' כאלה", הוא אומר.

בכה כל הלילה

למרות הכול הוסיף הנער ללמוד תורה במחתרת. הוא נדרש להיות זהיר כל הזמן, כדי שלא להיתפס ובכך לגרום לסגירת הישיבה המחתרתית. "את הכוח והעידוד ינקנו מההתוועדויות החסידיות. שרנו ניגון שביטא את המשאלה הגדולה ביותר שלנו. זה היה שיר ביידיש שתרגומו – 'אם הקב"ה ייתן בריאות וחיים, אזיי נזכה להתראות עם הרבי שלנו'".

את הקשר לרבי ולחסידות ינק משחר ילדותו. "אבי היה מספר על הנסיעה שערך אביו, הרב פרץ חן, אל הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק) מליובאוויטש. אבי רצה מאוד לנסוע עמו, אך סבא סירב בטענה שעדיין הוא ילד קטן. אבי בכה כל הלילה עד שאביו הבטיח לקחתו לרבי. כשהגיעו לרבי סיפר סבא שזה בנו, שבכה כל הלילה בדרישה לנסוע לרבי. הרבי חייך ובירך את אבי שדמעותיו לא ייזלו ריקם. אני מאמין שהברכה הזו עמדה לנו".

סגירת מעגל

בשנת תשל"א הורשה הרב בן-ציון לצאת מבריה"מ. את ביתו בנה בשכונת חב"ד בלוד ולפרנסתו עבד בתעשייה האווירית. לימים, כאשר החלה העלייה הגדולה מחבר-העמים, עסק רבות בקליטת העולים החדשים, על-פי ההוראות שקיבלו חסידי חב"ד מהרבי.

לפני כשנתיים, עם צאתו לגמלאות, קיבלה אשתו, דבורה, הצעה לחזור לרוסיה ולעבוד במוסד חמ"ש לבנות יהודיות. בני-הזוג חן קיבלו את ההצעה בשמחה. "זו לנו סגירת מעגל", אומר הרב חן, "גם סגירת מעגל אישית וגם הגשמה של מה שאמר אדמו"ר הריי"צ לסבא".

הרב חן: "השיר שביטא את המשאלה הגדולה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)