חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 ט"ז בסיון התשפ"ג, 5/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

היסוד שאינו נשטף במים
שולחן שבת


מאת: משיחות הרבי מליובאוייטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1174 - כל המדורים ברצף
במבט לאחור הניצחון ברור
יש חדש
היסוד שאינו נשטף במים
ימות המשיח
זאת לא!
מעגלים נסגרים
תפקידו של המשיח
הניצוצות מחכים
הילד הנרדף חוזר בראש מורם
מזוזות במעבר דירה

בתוך הברכות שבנבואת בלעם נאמר: "כי מראש צורים אראנו ומגבעות אשורנו". ה'צורים', מסבירים חז"ל, הם שלושת האבות, שעליהם ביסס הקב"ה את עם-ישראל ואת העולם כולו. במדרש מובא על כך משל: "משל למלך שהיה מבקש לבנות מדינה... והיו המים עולים... ולא היו מניחים לעשות את היסוד... עד שבא במקום אחד ומצא שם צוּר גדול, אמר: אני קובע את המדינה על הצורים הללו".

הנמשל הוא, שהרשעים לא הניחו לעולם להתקיים, והוא נחרב שוב ושוב – בדור אנוש, דור המבול ודור הפלגה – עד שבאו האבות, אברהם יצחק ויעקב, והאירו את העולם בצדקתם, ועליהם אמר הקב"ה: על אלו אני מכונן העולם.

צור גדול

העניין הזה קיים תמיד בעבודתו של יהודי. מי הים העולים, שאינם מניחים לקבוע את היסוד, הם ענייני הגוף והנפש הבהמית, שהם בבחינת 'מים מלוחים', שאינם ראויים לשתייה. נוסף עליהם מוצף האדם טְרָדות רבות, טרדות הפרנסה וכדומה, ואף הללו מקשות עליו להתמסר ללימוד התורה, לתפילה ולעבודת הבורא.

אומר הקב"ה, שכדי לעמוד נגד ה'הצפות' האלה יש לכונן את היסוד של החיים על ה'צור גדול' של האבות. אבותינו, אברהם יצחק ויעקב, הם בבחינת 'צור גדול' שמאפשר לבנות עליו יסוד איתן לחייו של יהודי, שיוכל לעמוד נגד עליית ה'מים' המפריעים.

אהבה בירושה

צוּר הוא סלע קשה, הנותן יציבות גם בסערות הגדולות ביותר. ה'צוּר' של היהודי הוא הירושה שקיבלנו משלושת האבות. זו האהבה הטבעית לקב"ה המוסתרת בליבו של כל יהודי. אין זו אהבה שעל האדם לרכוש מבחוץ, אלא היא טבועה בו מעצם הווייתו, ירושה מהאבות. זה ה'צוּר', הסלע האיתן שעליו בונים את יסוד החיים.

חיי האדם הממשיים מתנהלים על-ידי השכל והרגשות. אלה הכוחות המניעים בפועל את החיים, והם המעניקים להם סדר ומבנה מדורג. אבל השכל והרגשות אינם יכולים להיות יסוד איתן ויציב, כי 'המים העולים' עלולים לטלטל אותם למחוזות לא-נכונים. כאן נדרש ה'צוּר' של האהבה הטבעית המוּלדת לקב"ה, שירשנו מהאבות.

תוקף מוחלט

האהבה הטבעית הזאת נותנת ליהודי תוקף שלמעלה מטעם ודעת. הקשר שלו עם הקב"ה אינו מבוסס על השכל והרגשות, שיכולים להיות מושפעים מטלטלות החיים, אלא הוא נשען על האהבה הפנימית העמוקה לקב"ה, שאינה נפגעת לעולם. מכאן יש ליהודי כוח ועוצמה להתמודד עם כל הקשיים.

התוקף הזה בא לידי ביטוי במסירות-נפשו של יהודי על ענייני התורה והמצוות. מסירות-נפש אין פירושה למסור את החיים דווקא על קידוש השם, אלא זה תוקף מוחלט בבחינת 'כך ולא אחרת'. יכולים לצוץ סברות ונימוקים לכאן ולכאן, אבל היהודי אינו זז מדבקותו בקב"ה, בתורתו ובמצוותיו, כי יש לו יסוד איתן שאינו זז ממקומו – ה'צוּר' של האבות.

(תורת מנחם כרך כח, עמ' 208)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)