חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ג בתמוז התשפ"ד, 19/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עורכי-דין של מצווה
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1173 - כל המדורים ברצף
לומר דברים ברורים
חדש על המדף
לקיים בלי הרהורים
פרה אדומה
לא לספר
צדקה בטהרתה
כוח המעשה בגאולה
הרוצה ישמע
עורכי-דין של מצווה
מים על הריצפה

כאשר עו"ד שחר ולנר מספר על פרוייקט 'שכר מצווה', שהוא מהעומדים בראשו, הדבר נשמע טבעי לגמרי: יהודי חרדי מדבר על מצוות. אבל לפרוייקט הזה הגיע כאשר עדיין לא חלם על שמירת תורה ומצוות. העניין החל להתבשל בליבו עוד כשהיה סטודנט למשפטים. הוא וכמה מחבריו חשו כי הצדק יוצא נפגע, כי הדרך להשגתו כרוכה בתשלום יקר לעורכי-דין, והדבר אינו בהישג-ידם של רבים. כך נולד הרעיון להעניק לנזקקים שירותי עריכת-דין ללא תמורה.

העניין קרם עור וגידים כאשר כבר היה עורך-דין צעיר. באותה עת נערכו בחירות ללשכת עורכי הדין. "ארגנתי קבוצה של מאות עורכי-דין צעירים, והודענו למועמדים כי מי שיסייע לנו להקים תכנית סיוע משפטית, בו נבחר", הוא מספר. "זכה בבחירות עו"ד הד"ר שלמה כהן. למחרת בחירתו צלצל ושאל איך מיישמים את ההבטחה". כך מצא עצמו עו"ד ולנר הצעיר בתפקיד יו"ר משותף עם אחד מבכירי עורכי הדין בישראל, יגאל ארנון, בפרוייקט 'שכר מצווה'.

חבר פתח ספר

"לא אני בחרתי את השם", הוא מחייך. "אז עדיין לא ידעתי מה הוא שכר מצווה. את השם בחר יגאל ארנון". כיום שותפים בפרוייקט כאלפיים עורכי-דין מתנדבים. הארגון מפעיל 43 לשכות ברחבי הארץ, המסייעות לאנשים קשי-יום, שאין להם מושג איך מתמודדים עם עורכי-דין, הוצאה לפועל, מעקלים, רשויות וכל מי שמנסה לפגוע בהם (פניות לסיוע מתקבלות בטלפון: 1700505500).

השינוי בעולמו החל ממפגש חברתי אקראי לכאורה. "יום אחד באתי לערב חברתי חילוני לחלוטין", הוא מספר. "פגשתי שם חבר שבאותו זמן התחזק ביהדות. הוא הציע לי ללמוד יחד ונעניתי. החבר פתח ספר, ספר ההקדמות של בעל הסולם, ואני הרגשתי שנשמתי נמשכת לעולם שנחשף לפניי. החלטתי להכיר את האנשים שסביב הספר, וכך הגעתי אל הרב מרדכי שיינברגר, איש רב-פעלים המקרב לבבות, שתלמידיו מיישמים את תורת בעל 'הסולם' ביישוב אור הגנוז שבגליל העליון".

לבד על שפת הים

עם הלימוד הבין שצריך גם לקיים. "בהתחלה קיימתי מצוות בסתר. המצווה הראשונה הייתה נטילת ידיים. לאחר מכן באה מצוות ציצית. לבשתי אותה כמובן תחת החולצה ודאגתי שלא תיראה בחוץ. אחר-כך באו התפילה והנחת התפילין. כלפי חוץ נשארתי אדם חילוני".

המפנה אירע לילה אחד, על שפת הים. "הלכתי לים לכאורה כדי לטבול. למען האמת זה היה יותר מתוך רצון לעשות חשבון-נפש. טבלתי ונשארתי שם לבדי בחושך. 'עד מתי אתה פוסח על שתי הסעיפים?', ייסרתי את עצמי. 'אם אתה דתי, הראה זאת, שים כיפה על ראשך'".

הגלימה והמגבעת

את הלילה הזה סיים בהחלטה נחושה לחבוש כיפה. הוא הוציא מכיסו את הכיפה ששימשה אותו לתפילה בסתר וחבש אותה לראשו. בבוקר המחרת התייצב במשרד עורכי הדין ולנר-אלטשולר וכיפה על ראשו.

כיום הוא חסיד ברסלב המשלב את שני העולמות. על שולחן משרדו פזורים ספר ההקדמות לצד סדר הדין האזרחי, ספרי הבן-איש-חי לצד דיני בנקאות וקניית רוחני. גלימת עורכי הדין מונחת לצד המגבעת החרדית. וכיום הוא כבר יודע ש'שכר מצווה' הוא למעלה לאין-ערוך מ'שכר טרחה'.

עו"ד ולנר: "שכר מצווה למעלה משכר טרחה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)