חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ג בתמוז התשפ"ד, 19/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרה אדומה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1173 - כל המדורים ברצף
לומר דברים ברורים
חדש על המדף
לקיים בלי הרהורים
פרה אדומה
לא לספר
צדקה בטהרתה
כוח המעשה בגאולה
הרוצה ישמע
עורכי-דין של מצווה
מים על הריצפה

תיקון האמונה

"ויקחו אליך פרה אדומה תמימה" (במדבר יט,א). מפרש רש"י: "תבוא פרה ותכפר על העגל". חטא העגל נבע מחוסר אמונה, וכתשובת המשקל ניתנה להם מצוות פרה אדומה, שהיא חוקה, מצווה בלי טעם, וקיומה הוא רק מכוח האמונה.

(רבי יצחק מוורקה)

תמימות הנפש

"שתהא תמימה באדמימות, שאם היו בה שתי שערות שחורות – פסולה" (רש"י). תמימותה של פרה אדומה נפסלת בשתי שערות, אבל תמימות הנפש של "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" נפסלת אף בחוט השערה.

(חידושי הרי"ם)

גוון החודר לעצם

לכאורה היה הכתוב צריך להקדים ולכתוב 'תמימה' לפני 'אדומה', כי 'תמימה' זו מעלה בעצם הפרה, ואילו 'אדומה' היא תואר הגוון שלה בלבד. אלא שגוון המקיף את העצם כולו, עד שאפילו שתי שערות שחורות פוסלות בה, גוון כזה גם הוא נבלע בתוך העצם ונעשה חלק מהעצם.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

מטמא ומטהר

"זאת חוקת התורה" (במדבר יט,א). חוקת הפרה האדומה נקראת "חוקת התורה", כי המיוחד בחוקת הפרה הוא שאפרה מטהר ומטמא בעת ובעונה אחת – מטמא טהורים ומטהר טמאים. היבט זה מצוי גם בתורה – "זכה, נעשה לו סם חיים; לא זכה, סם מוות".

(מאוצרנו הישן)

שני קצוות

"ולקחו לטמא מעפר שרֵפת החטאת ונתן עליו מים חיים אל כלי" (במדבר יט,יז). 'אדם' מלשון אדמָה, וגם מלשון 'אדמֶה לעליון'. עליו לזכור שהוא עפר ואפר, ובה-בשעה עליו לדעת להידמות לעליון. זהו שהכתוב אומר "ולקחו לטמא מעפר שרֵפת החטאת" – לוקחים עפר ואפר, אבל נותנים עליו "מים חיים אל כלי" – להזכירו להידמות לעליון, שיהיו בו חיים.

(רבי אברהם-מרדכי מגור)

התורה תיקון

כשהיו באים לפני רבי אלימלך מליז'נסק לקבלת תיקוני תשובה, היה רגיל להורות ללמוד תורה כתשובה לחטאים, באומרו שהתיקון היחיד לטמא הוא "מי חטאת" והתורה נמשלה למים, ותלמוד מביא לידי מעשה.

מים בתנועה

ישראל נמשלו למים. טבעם של מים שבכוחם לשטוף שטחים עצומים, להסיע הרים ולהבקיע דרכים, ולסחוף עמהם גם מכשולים ומעצורים גדולים. אלא שכל זה הוא כשהמים במצב של תנועה, ואילו כשהם קפואים אין להם כל כוח. אף ישראל כך – בהתלהבות אפשר להשיג הכול, אבל אם חלילה הם שרויים בקיפאון ובקור, לא ישיגו דבר.

(רבי מאיר שפירא)

שלמות מוטעית

"אשר אין בה מום, אשר לא עלה עליה עול" (במדבר יט,ד). בשעה שהאדם שלם עם עצמו ואינו מוצא בעצמו מום כלשהו, סימן שעדיין אין עליו עול תורה.

(החוזה מלובלין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)