חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:16 זריחה: 6:34 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יציאת סוריה: קהילה מאוחדת
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1171 - כל המדורים ברצף
שש מילים, אמת גדולה
יש חדש
שילוח שמטרתו לתת כוח
ארץ-ישראל
שלא להוציא לעז
חשבונות שמים
חידוש הגאולה
לא לדאוג
יציאת סוריה: קהילה מאוחדת
'פדיון הבן' ללא האב

עשרים ושלוש שנים חלפו מאז, אך הרב שלמה בסו, רבו של המושב יציץ, עדיין מתאר ברטט את הרגע שבו השתטח על אדמת ארץ-ישראל, נשק לה ובפעם הראשונה בחייו חש בן-חורין. זה היה כאשר הצליח להימלט עם בני משפחתו מסוריה ולעלות ארצה.

"לקהילה היהודית בדמשק היו תנאים טובים", הוא מספר. "היה לנו תלמוד-תורה לבנים ובית-ספר לבנות, שבהם למדו מאות תלמידים. בעיר פעלו גם מקווה טהרה ועשרים וחמישה בתי-כנסת. המפורסם שבהם הוא ג'ובהר, שעל-פי מסורת יהודי סוריה קיים עוד מימי הנביאים. בתי-הכנסת היו מרכז הקהילה היהודית. כל המאורעות השמחים, כמו ברית, בר-מצווה וחתונה, נחוגו בהם".

הסמכה בארה"ב

השלטון הסורי אף אישר לצעירים יהודים לצאת לחו"ל כדי להשתלם במקצועות הקודש. כך יצא הרב בסו בשנת תשל"ט לארה"ב, כדי ללמוד את מקצועות השחיטה והמילה. "אשתי וילדיי נותרו בסוריה, בני-ערובה להבטיח את חזרתי", הוא אומר. "כשהגעתי לארה"ב יצרתי קשר עם רבנים מחסידות חב"ד ועם רבני העדה הסורית, ומהם קיבלתי את כתב ההסמכה. הם גם לימדו אותי את מקצוע המילה. לאחר שהוסמכתי חזרתי לסוריה והשתלבתי בעבודת השחיטה והמילה".

השלטונות אף סייעו ליהודים בשמירת הכשרות. "השוחטים והמשגיחים החזיקו את המפתחות של מקררי הבשר, ובכל רגע יכלו להפתיע את העובדים בביקורת פתע. על הבשר צויינו יום השחיטה, השעה  ופרשת השבוע, דבר שהבטיח כי איש לא יוכל לעשות מעשי תרמית", הוא אומר.      

רעידת האדמה במקסיקו

שנה לאחר שובו מארה"ב אירע אירוע שהביא תנופה מחודשת לחיי הקהילה. במקסיקו התחוללה רעידת אדמה, באזור שבו התגורר ריכוז גדול של יהודים ממוצא סורי. ההרס סביב היה גדול, אבל היהודים לא נפגעו. מתוך הודיה לקב"ה החליטו לממן פעילות יהודית לקהילה היהודית בסוריה.

הרב בסו: "ראיתי בכך הזדמנות נפלאה להגביר את לימודי היהדות. במימון הקהילה ממקסיקו הקמתי רשת של שיעורי תורה בבתי-הכנסת, ובראשם בית-הכנסת ג'ובהר. שלוש שנים התקיימו השיעורים ובתי-הכנסת היו מלאים מפה אל פה. הדפסתי גם סידור מיוחד לבני העדה, עם כל נוסחאות התפילה, כמקובל בקרב בני העדה".

'רוצה לכפר-חב"ד'

כל השנים בערה בו הכמיהה לארץ-ישראל. כאשר נוצרה ההזדמנות, נמלטו הוא ובני משפחתו מסוריה, מניחים מאחור את כל רכושם. כעבור זמן קצר דרכו רגליהם על אדמת ארץ-הקודש. "לאנשי הסוכנות שקיבלו אותי בנמל התעופה אמרתי שאני רוצה לנסוע לכפר-חב"ד, ושם דאגו לנו לכל צרכינו", הוא אומר.

את שנות ההתאקלמות הראשונות עשה בכפר-חב"ד, ולאחר מכן חש כי שליחותו היא להוסיף לפעול בקרב יהודי סוריה שעלו לישראל. בתוך זמן קצר חידש את הפעילות היהודית ומסירת השיעורים, וגם נבחר לרב המושב יציץ. "מרבית יהודי סוריה יצאו מהמדינה", הוא אומר. "השלטון הסורי התנגד לעלייה לישראל, ולכן היהודים יצאו לארה"ב. כמחציתם נשארו בארה"ב, אבל כל היתר עלו לארץ-ישראל ובנו בה את ביתם. הקהילה מוסיפה להיות מאוחדת ומלוכדת, והדבר תורם רבות לחיבור העמוק של בניה למורשת ישראל".

הרב בסו: "כמחצית הקהילה – בישראל"


 
תגובות
1.
הרב הצדיק
שנהב-09/12/10 19:42

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)