חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איכות סביבה ולא מדבר
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1168 - כל המדורים ברצף
כאיש אחד בלב אחד
יש חדש
שלמות גשמית ושלמות רוחנית
תורה במדבר
תפילה מקדימה
מצווה ושכרה
שלום בינינו
כשכואב ליהודי
איכות סביבה ולא מדבר
עירוב תבשילין

הכול התחיל לפני כארבע שנים. יהודה גנוט, אברך חרדי, נפגע בתאונת-דרכים ועבר תקופת שיקום ארוכה. כשחזר לביתו, בשכונת גני חברון בפתח-תקווה, ציפתה לו הפתעה: תחת חלון ביתו הוקמה תחנה סופית של אוטובוס. בהמשך הצטרפו אליה עוד כמה תחנות. הוא רצה נואשות לנוח, אבל טרטורי האוטובוסים העומדים בתחנה במנוע פועל וממתינים לשעת יציאתם נהפכו למטרד בלתי-נסבל.

זה היה הרגע שבו קלט כי איכות הסביבה איננה מושג מופשט או תחביב של כמה משוגעים, אלא זה ההבדל בין חיים נורמליים ומהנים לבין סבל ומטרד. הוא למד על בשרו עד כמה קשה לאזרח הקטן להילחם בגופים רבי-כוח המתעלמים מסבלו. הוא פנה אל עיריית פתח-תקווה ואל משרד התחבורה, לשווא. אפילו ארגוני איכות סביבה לא הצליחו לסלק את המפגע. רק לאחר שפנה לתקשורת וזו החלה לטפל בעניין, הועברו התחנות למקום אחר.

חרדים לסביבה

המוּדעות שהחלה להתפתח בליבו הביאה לידי הקמת ועד שכונתי, והוועד החל לטפל בבעיות רעש וזיהום אוויר שנוצרו בשל סלילת כביש סמוך לשכונה. במרוצת הזמן חבר לעוד כמה ארגונים וקרנות והקים את ארגון 'חרדים לסביבה', שנועד לטפל בבעיות הייחודיות של המגזר החרדי הקשורות לאיכות הסביבה.

כיום זה ארגון ארצי, הפועל בכל עיר שיש בה קהילה חרדית. יש בו שישים וחמישה פעילים קבועים ועוד מתנדבים רבים. הארגון מנהל מאבקים לתיקון מפגעי רעש, זיהום אוויר וצפיפות בנייה. הוא מפעיל תכניות חינוך בבתי-ספר חרדיים, יוזם קורסים למנהיגות סביבתית ואפילו הקים 'קליניקה ירוקה למשפט וסביבה', שמפעילים סטודנטים למשפטים מאוניברסיטת בר-אילן, המסייעים במגוון בעיות משפטיות הקשורות לסביבה.

גינות זה בריאות

לדבריו, הציבור החרדי מתמודד עם בעיות קשות כמו מצוקת דיור נוראה ומחסור חמור במוסדות ציבור, ולכן ענייני איכות הסביבה נדחקים לשוליים. ובכל-זאת "אנו שואפים לחולל שינוי תפיסה בציבור החרדי", אומר גנוט. "השינוי נעשה על-ידי פעילויות חינוך והעלאת תכנים סביבתיים על סדר יומו של הציבור".

הוא מציין כי בציבור החרדי יש מוּדעות גבוהה לבריאות, ומכאן קצרה הדרך להבין שגינות ושטחים ירוקים חיוניים לבריאות ושנדרש טיפול נכון בשפכים ובפסולת. "התקנו בכמה מוסדות חרדיים מכשירים להפחתת פחמן", הוא מספר. "פניתי אל מנהלי הישיבות והבאתי לידיעתם שהתקנת המכשירים תפחית את השימוש באנרגייה, הם יחסכו כסף, וכולנו ניהנה מפליטת פחמן מופחתת".

הפה של האיש הקטן

הפעילות כרוכה במאבקים בלתי-פוסקים נגד גורמים רבי-עוצמה, אך גנוט מעודד מהתמיכה הציבורית. "אנחנו הפה של האיש הקטן", הוא אומר. "למשל, מבטיחים לרוכשי דירות סביבה ירוקה, אך אם לא נעצור את הקבלנים, הדיירים יקבלו נוף של בניינים במקום עצים וירק. מוכרחים להיאבק".

'חרדים לסביבה' הצליח כאמור להעלות עניינים סביבתיים על סדר-יומו של המגזר החרדי ועל תרומתו הייחודית זכה אשתקד, עם הארגון החרדי 'שומרה לסביבה טובה' (שעוסק בגיבושן וביישומן של תכניות למוסדות חינוך סביב הקשר בין אקולוגיה, טבע ומורשת ישראל), בפרס 'הגלובוס הירוק', המוענק לארגונים הירוקים מטעם ארגון 'חיים וסביבה'.

גנוט. הכול התחיל מתחנת אוטובוס תחת החלון


 
תגובות
1.
ברכות לראש הארגון על הפעילות הברוכה
דניאל-24/05/09 09:46

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)