חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ"ז באייר התשפ"ב, 28/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בגיל ארבע-עשרה הקים עמותה
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1166 - כל המדורים ברצף
אחדות יהודית מצמיחים מלמטה
יש חדש
לנצל התעוררות שבאה מלמעלה
כוהנים
תלמיד-חכם אמיתי
רפואה ותמורתה
גילוי האמת
זו השתטחות
בגיל ארבע-עשרה הקים עמותה
קו התאריך

ל"ג בעומר במירון. קשיש יורד מהאוטובוס לרגלי ההר. הוא מתנהל בכבדות, מלוּוה בשניים מבניו. כבר ארבעים שנה הוא מקפיד להגיע בכל שנה להילולא של רבי שמעון בר-יוחאי במירון. הוא מתנהל בקושי במעלה ההר, אבל העלייה קשה לו. באמצע הדרך הוא אינו יכול עוד. חיש-מהר מגישים לו כיסא והוא מתיישב עליו, מתנשם בכבדות. אחד הבנים פועל בתושייה. הוא פונה אל ביתו של יוסי זליקוביץ' במושב מירון, ובמהרה חוזר עם כיסא גלגלים, שבאמצעותו האב מגיע עד הציון.

זליקוביץ' מנהל את 'חסדי שבתאי', עמותה שהוקמה לזכרו של אביו, שבתאי זליקוביץ', שהיה חקלאי ואיש חינוך, ריכז את חטיבת הביניים במירון וגם היה סגן מנהל בית-הספר המקיף. האב נפטר לפני עשרים ושלוש שנים, בגיל 38, מהתקף-לב, והניח אישה ושמונה ילדים, שהגדולה בת חמש-עשרה והקטנה בת חודשיים.

התמוטטות בנסיעה

"הייתי בן שמונה כשאבא נפטר", מספר יוסי. "נסענו איתו לחתונה באזור מפרץ חיפה. בדרך חזרה חש שלא-בטוב. פעמיים עצר בצד הדרך, לנוח מעט. בפעם השלישית עצר מול תחנת מד"א בעכו ושם התמוטט. דקות ארוכות חלפו עד שהגיע צוות רפואי והחל בהחייאה. זה היה מאוחר מדיי. הבטחתי לעצמי אז שאנציח את זכרו, ואני משתדל לעמוד במשימה".

את העמותה ייסד יוסי כשהיה בן ארבע-עשרה, תלמיד בישיבת חב"ד. הפעילות החלה בהשאלת ציוד רפואי קל. בהמשך התפתח הארגון, וכיום הוא משאיל ציוד רפואי מגוּון, כמו כיסאות גלגלים, הליכונים, מזרני-לחץ, קלנועיות ממונעות ומיטות רפואיות. "אין כיום בית במרום הגליל שלא נעזר בנו", אומר יוסי. "אנחנו פתוחים עשרים וארבע שעות ביממה, וגם איננו מגבילים את משך השימוש בציוד".

אמבולנס צמוד

כיום זליקוביץ' משמש גם כונן מד"א במקום, ולרשותו עומד אמבולנס מצוייד היטב, שבעזרתו הוא מעניק סיוע לכל נזקק. הוא גם מפעיל טרקטורון מזוּוד בציוד רפואי. מטרת הטרקטורון להגיש סיוע רפואי ראשוני במקומות בעלי עבירוּת קשה, וכאלה לא חסרים באזור מרום הגליל. "עיקר המימון שלנו בא מתורמים", הוא אומר, "ולאו-דווקא תורמים עתירי ממון. התורמים הם בדרך-כלל אנשים ששאלו מאיתנו ציוד בהזדמנות כלשהי ואחר-כך מסייעים לעמותה".

ציון רשב"י, שבשבוע הקרוב יפקדו אותו כחצי מיליון בני-אדם, הומה אדם לאורך כל השנה. מאות באים להתפלל במקום מדי יום, ומקצתם שוהים בציון שעות רבות. אם הם נזקקים לסיוע או מחפשים מקום לינה, הכתובת היא ביתו של זליקוביץ'. "פונים אלינו כל שעות היממה", הוא אומר. "בשבוע האחרון בלבד העירו אותי כמה פעמים בשעות הקטנות של הלילה, כדי לעזור לאנשים שנזקקו לסיוע".

צוות בכל נקודה

הוא כבר דור שלישי במקום. סבו היה ממייסדי המושב, שהושתת על חקלאות. אביו המשיך בדרכו. כיום החקלאות קרסה ובני המושב פנו לאפיקים כלכליים אחרים.

בימים שלפני ההילולא הוא עסוק בגיבוש הסיוע לכל הנזקקים. "בכל שנה יש מי שזקוקים לעזרה ראשונה, ואני משתדל להבטיח שבכל נקודה יהיה צוות שיסייע לכל נזקק", הוא מבהיר, ומקווה שהכול יסתיים בשלום.

זליקוביץ': "הבטחתי לעצמי שאנציח את זכרו של אבא"


 
תגובות
1.
מרגש
חיים-05/05/09 20:47

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)