חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ז בסיון התשפ"ד, 22/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המוח היהודי ממציא: הגמ"ח המרכזי
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1155 - כל המדורים ברצף
הידור במצוות שבין אדם לחברו
חדש על המדף
עיר-המקלט הרוחנית
רפואה
קיבל את שכרו
הגומל לחייבים
"וגבהּ מאוד"
מקור בלתי-צפוי
המוח היהודי ממציא: הגמ"ח המרכזי
ייעודה של צדקה

בעולם של ימינו, כשאדם נזקק לכסף, הוא לוקח הלוואה מהבנק ומחזיר אותה בריבית, אבל בעולם הערכים של התורה, הלוואה ללא ריבית היא אבן-יסוד. זו מצוות-עשה, והיא מוגדרת גמילות-חסד שגדולה מן הצדקה. יהודים מלווים כספים איש לרעהו, וכדי שיהיה אפשר להלוות בהיקפים גדולים יותר, הוקם המוסד ששמו גמ"ח – קרן המלווה כספים ללא ריבית.

בכל קהילה דתית וחרדית, ואולי אף בכל בית-כנסת, אפשר למצוא קרן גמ"ח. בשנים האחרונות הוקם גמ"ח מיוחד, 'הגמ"ח המרכזי'. מטרתו לבוא לעזרת הציבור בשעה שנדרשת הוצאה גדולה ביותר, כמו הכנסת בן או בת לחופה. הוא מעניק הלוואות בסך עשרת-אלפים דולר, שאותן אפשר להחזיר במאה תשלומים, היינו מאה דולר לחודש.

גמ"ח חברים

"חיפשנו דרך לעזור להורים בהקלת המעמסה של נישואי הילדים", מסביר מנכ"ל הגמ"ח, משה מונטג, המשמש גם חבר מועצת עיריית בית-שמש. "בעבר הם נדרשו להתרוצץ מגמ"ח אחד למשנהו ולקושש פרוטה לפרוטה. לצורך זה הקמנו את הגמ"ח המרכזי, שיכול להעמיד הלוואה גבוהה בתשלומים נוחים ביותר".

רעיון יפה, אך מניין הכסף? – "בנינו תכנית כלכלית, שנבדקה בידי כלכלנים ורואי-חשבון, והתברר שהיא נוסחה נכונה", אומר מונטג. "הגמ"ח מבוסס על חברים, שכל אחד ואחד מהם תורם בכל חודש עשרה דולר, בעבור יחידת הלוואה. לאחר עשר שנים, כלומר, לאחר שהחבר תרם אלף ומאתיים דולר, הוא זכאי להלוואה של עשרת-אלפים דולר בעבור נישואי בנו או בתו. בלקיחת ההלוואה הוא מקבל מענק של מחצית מסכום התרומה שתרם, ובמקצת התכניות הוא יכול לקבל החזר של כל התרומה".

עם הלידה

על פעילות הגמ"ח המרכזי מפקחת ועדת רבנים ובה הרב עזריאל אויערבאך, הרב אריה דביר, הרב גבריאל יוסף לוי, אשר יזם את רעיון הגמ"ח וייסד אותו, והרב שריאל רוזנברג.

"אנו שואפים לעודד את הזוגות הצעירים, שיש להם ילדים בני שנתיים או שאפילו עוד לא נולדו, להיות חברים בגמ"ח, כדי שישלימו את התרומה שלהם קודם שילדיהם יגיעו לעונת הנישואין והם יזדקקו להלוואה", אומר מונטג. "על כל ילד אפשר לרשום עד ארבע יחידות הלוואה. כלומר, תרומה חודשית של ארבעים דולר מזכה בהלוואה עתידית של ארבעים אלף דולר".

שבעה-עשר מיליון דולר

לדברי מונטג, כיום חברות בגמ"ח המרכזי יותר מ-9500 משפחות, שמחזיקות יחד יותר משישים וחמישה אלף יחידות הלוואה. "על-פי הנוסחה הכלכלית, אנחנו צריכים לגייס בחודש כאלף יחידות תרומה חדשות, אבל אנחנו עוברים את זה", מוסיף מונטג.

לדבריו, הגמ"ח אינו משאיר את הכסף אצלו, אלא מלווה אותו מיד. הוא מגלה, כי עד כה העניק הגמ"ח המרכזי יותר מאלף ושבע-מאות הלוואות בהיקף כולל של כשבעה-עשר מיליון דולר. "ההחזרים של ההלוואות הישנות וההפקדות החדשות מאפשרים לנו להגדיל עוד יותר את הפעילות ולהעניק הלוואות חדשות מחוץ לתור הרגיל", הוא מסביר (לפניות 073-7248888).

מונטג: "למה להתרוצץ מגמ"ח לגמ"ח"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)