חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עיר-המקלט הרוחנית
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1155 - כל המדורים ברצף
הידור במצוות שבין אדם לחברו
חדש על המדף
עיר-המקלט הרוחנית
רפואה
קיבל את שכרו
הגומל לחייבים
"וגבהּ מאוד"
מקור בלתי-צפוי
המוח היהודי ממציא: הגמ"ח המרכזי
ייעודה של צדקה

דינו של הורג אדם בשגגה מופיע בפרשתנו: "ואשר לא צדה (=מי שהרג בלי כוונה), והאלוקים אִנה לידו – ושמתי לך מקום אשר ינוס שמה". האדם הזה נדרש לגְלות לעיר-מקלט ואסור לו לצאת ממנה.

בחוקי המשפט של אומות-העולם יש עונש המאסר בבית-כלא, אולם בתורה אין עונש כזה. יש מעצר זמני, בהמתנה לעונש אחר, אולם מאסר כעונש – אין בתורה. זאת, שכן המאסר שולל מן האדם את החופש הדרוש כדי למלא את תפקידו בעולם הזה, ולפיכך עונש כזה מנוגד לתכלית בריאתו של האדם עלי-אדמות.

עונש שהוא תיקון

התורה היא תורת חיים ותורת חסד. אף עונשי התורה לא נועדו לענישה כשהיא לעצמה, אלא כדי לתקן את החטא. לכן אין מקום לישיבה בכלא, כי בכך נשללת מהחוטא האפשרות לתקן את מעשיו ולמלא את תפקידו ושליחותו בעולם. הקב"ה קבע לכל אדם מספר מוגבל של שנות חיים, ועליו לנצלן למילוי שליחותו. לכן אין מקום להחזיקו בכלא ובכך למנוע ממנו את האפשרות למלא את תפקידו.

אפילו מי שרצח נפש בשגגה אינו נאסר בבית-סוהר אלא תיקונו הוא לגלות לעיר מקלט. אמנם יש כאן עונש של גלות, שגורם לאדם צער על ההינתקות מאוהביו וממקום מגוריו, אבל גם בעיר המקלט ניתן לו כל הדרוש למילוי תפקידו כאדם חופשי. יתרה מזו, חז"ל אמרו: "תלמיד שגלה – מגלין רבו עמו", כדי שהגולה אף יוכל ללמוד תורה מרבו כבעבר.

חטא בשגגה

גם בעבודת האדם האישית קיים המצב של "מכה נפש בשגגה". כשיהודי חוטא ועובר על רצון הבורא, הוא בבחינת 'מכה נפש', כי הוא פוגם בנפשו. ועם זה, הפגיעה נקראת 'מכה נפש בשגגה', שהרי אמרו חז"ל  "אין אדם עובר עבֵרה אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות".

אך בכל-זאת אין הוא נפטר מעונש, כי היה עליו שלא לאפשר ל'רוח שטות' לשלוט בו ולגרור אותו לעשיית חטא. לכן דינו להימלט אל 'עיר המקלט', כדינו של "מכה נפש בשגגה".

להיצמד להוראות משה

'עיר-המקלט' הרוחנית היא התורה, כמאמר הגמרא "דברי תורה קולטים". התורה היא החיוּת של הנפש, וכשהאדם 'נמלט' אל תוך התורה, יש בכוחו לתקן את הפגם שיצר החטא בנפש.

על-ידי התורה ניצלים מ'גואל הדם', שעליו אמרו חז"ל: "הוא השטן, הוא יצר הרע, הוא מלאך המוות". אך גם כאשר מוצאים מקלט בתורה, עדיין נדרשת זהירות, מכיוון שהיצר הוא ערמומי, והוא עלול לנסות להטות את שכלו של האדם, שיהיה נדמה לו שהתנהגותו היא על-פי התורה, אבל בעצם הוא עלול להיות 'נבל ברשות התורה'. לכן נדרש שיהיה "וזאת התורה אשר שם משה" – שההתנהגות תהיה על-פי הוראת משה, ו'אתפשטותא דמשה' שבכל דור ודור, ועל-ידי זה ניצלים מכל הפיתויים והניסיונות.

(תורת מנחם כרך א, עמ' 194)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)