חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ז בסיון התשפ"ב, 26/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכה
מן המעיין

ניצחון על החושך

במדרש נאמר: "וחושך על פני תהום" - זו מלכון יוון. לכן כשנגאלו ישראל וניצחו את היוונים, נעשה הנס על-ידי נרות, וקבעו יום-טוב של חנוכה.

(שפת אמת)

האור הגנוז

על ראשית הבריאה נאמר "ויהי אור", וכמו-כן מצוות חנוכה היא בנרות. כשם שהאור הראשון נגנז ואין משתמשים בו, כך נרות חנוכה אסור להשתמש לאורם. וכשגברו החשמונאים, זכו ל-ג אורות: אור השכינה, אור התורה, נר מצווה.

(של"ה הק')

ישר למעלה

השולחן-ערוך בהלכות חנוכה מתחיל לפרש את סדר ההדלקה על-פי "המהדרין מן המהדרין", ואינו מתחיל לפרט את עצם הדין ללא ההידור. משום שבחנוכה אפשר להגיע למדרגות גבוהות אף שלא על-פי הסדר הרגיל והטבעי; אפשר לקפוץ ישר למדרגות הגבוהות של "מהדרין מן המהדרין".

(רבי אברהם-מרדכי מגור)

האור השמיני

חנוכה הוא חג של שמונה ימים. המספר שבע מסמל את שלמות העולם כפי שהוא במצב טבעי, ואילו המספר שמונה מסמל את הדרגה שלמעלה מהעולם. בחנוכה מאיר האור הנעלה של שמונה, והוא יורד ונמשך עד הדרגה התחתונה.

(לקוטי שיחות)

הנהגה ניסית

זמן הדלקת נרות חנוכה הוא "משתשקע החמה". יום מסמל את ההנהגה הטבעית, ואילו לילה מסמל את ההנהגה הניסית העל-טבעית. לכן נרות חנוכה, שמסמלים את הנס, זמן הדלקתם בערב.

(המהר"ל מפראג)

הפיכת הרשויות

את נרות החנוכה מניחים על פתח הבית מבחוץ. היוונים העזו לפרוץ פרצות בבית-המקדש ולטמא את השמנים שבפנים ההיכל. הם רצו לעשות מרשות היחיד רשות הרבים. לכן אנו מדליקים את נרות החנוכה לכיוון רשות הרבים, כי בכוחם אנו הופכים את רשות הרבים לרשות היחיד.

(חידושי הרי"ם)

סגולה מיוחדת

עיקר נס החנוכה היה על עניינים רוחניים - לימוד התורה וקיום המצוות. מזה מובן שימי חנוכה הם בעלי סגולה מיוחדת להוסיף עידוד וחיזוק בלימוד התורה ובקיום המצוות בהידור, להתגבר על כל הקשיים הכרוכים בזה.

(הרבי מליובאוויטש)

המלאכה אינה מפריעה

חנוכה ופורים שניהם חגים שאינם כתובים בתורה אלא תקנת חכמים. בימים אלה מותר לעשות מלאכה, שלא כבחגים הכתובים בתורה, או בשבת, שבהם אסור לעשות מלאכה. טעם הדבר: בחנוכה ובפורים ההמשכה האלוקית היא מדרגה נעלית ביותר, שבכוחה להתלבש ולהאיר גם במלאכות העולם.

(שיחות-קודש)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)