חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 כ"א באייר התשפ"ד, 29/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קידוש החודש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1152 - כל המדורים ברצף
לבחור במנהיג של אמת
יש חדש
אין מקום לדחות
קידוש החודש
כיצד לדבר בציון
שלוש עצות
גואל בשר-ודם
למה לדחות
ההוראות שמאחורי 'ספרי התולדות'
טעימה לפני התפילה

כזה ראה וקדש

"החודש הזה לכם ראש חודשים" (שמות יב,ד). נתקשה משה על מולד הלבנה, באיזו שיעור תיראה ותהיה ראויה ליקדש, והראה לו באצבע את הלבנה ברקיע, ואמר לו: כזה ראה וקדש.

(רש"י)

ברכות לכם

"החודש הזה לכם" – בזכות מצוות קידוש החודש יזכו ישראל בכמה ברכות, שהן רק 'לכם': כמו הרחמים שלכם, כפי שנאמר "וייתן לך רחמים"; הברכות שלכם, כפי שנאמר "יברכך"; הימים-הטובים שלכם, כפי שכתוב "מקרא קודש יהיה לכם".

(מדרש רבה)

בזכות הקטנות

הטעם שישראל זוכים לכל זאת בזכות מצוות קידוש החודש, הוא לפי שהלבנה מבטאת קטנות וביטול, וכך גם האדם אשר נוהג בקטנות וביטול זוכה להיות כלי לגילויים העליונים; הוא זוכה לכל הדברים שחז"ל מונים.

(ספר המאמרים תרפ"ד)

גם בחושך

ישראל מונים ללבנה ואומות-העולם לחמה (סוכה כט). אומות-העולם יכולים להתקיים כאומה רק בזמן שטוב להם ומאיר להם, אך כששמשם שוקעת חדלים הם מלהתקיים כאומה. לעומת זה, ישראל חיים וקיימים כעם אפילו בשעת חושך ואפֵלה, וגם בעיתות חשֵכה מפיצים הם את אורם כלבנה.

(שפת אמת)

נושאים עיניים למעלה

ישראל מונים ללבנה ואומות-העולם לחמה. לא דיים לישראל, אלא אחד לשלושים יום מגביהים עיניהם לאביהם שבשמים.

(מכילתא)

אין מציאות עצמאית

ללבנה אין מציאות משל עצמה אלא היא מקבלת את אורה מהשמש, וכמות האור היא על-פי מצבה נגד השמש. כך יודעים ישראל שאין להם מציאות כלל משל עצמם, וכל הווייתם היא שהם מקבלים מבחינת "שמש ומגן ה' אלוקים" (תהילים פד).

(ילקוט מרגליות)

רק נעלמת

בקידוש לבנה אנו נוהגים לומר "דוד מלך ישראל חי וקיים". ללמדנו שמלכות דוד משולה ללבנה: מפעם לפעם היא נעלמת לזמן-מה, אך אין איש מפקפק פקפוק כלשהו בקיומה, וברור לו שהיא תשוב, תיראה ותתחדש.

(רמ"א)

בזכות המצווה הראשונה

בשבת מברכים, קודם שמכריזים על היום שבו חל להיות ראש-חודש, מתפללים ומבקשים "מי שעשה ניסים לאבותינו וגאל אותם מעבדות לחירות הוא יגאל אותנו בקרוב". לפי שמצוות קידוש החודש היא המצווה הראשונה שניתנה לבני-ישראל כשיצאו מעבדות לחירות, אנו מבקשים שכך יהיה לדורות, שנזכה לניסים ולישועות עם קיום המצוות, עד ל"הוא יגאל אותנו בקרוב ויקבץ נידחינו מארבע כנפות הארץ".

(תוספת ברכה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)