חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 ט"ז בתמוז התשפ"ד, 22/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עוגה עם אותיות
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1151 - כל המדורים ברצף
מלחמה שכולה ניסים
יש חדש
כבר היה לעולמים
דיבורו של משה
מסר מעורר
חכמת נשים
מכות לשונאי-ישראל
לעלות ולהעלות
תרמיל חומר-הנפץ לא התפוצץ
עוגה עם אותיות

שאלה: האם מותר לאכול או לפרוס בשבת עוגה שיש עליה אותיות?

תשובה: אחת מל"ט מלאכות שבת היא: "המוחק על-מנת לכתוב" (כגון מחיקה לצורך תיקון טעות). חז"ל אסרו גם מחיקה שלא על-מנת לכתוב.

נחלקו הפוסקים במקרה שלנו, כי אף שהאדם אינו מתכוון למחוק, הרי זו תוצאה מוכרחת ממעשיו ("פסיק רישיה"), אבל יש מתירים זאת, מפני שאין לו צורך במלאכה זו, ובפרט שאינו עושה זאת כדרכו, אלא 'כלאחר-יד'.

לפי ה'ילקוט יוסף' מותר לפרוס את העוגה כדי לאוכלה, בין שהאותיות הן מגוף העוגה (כמו בביסקוויטים ובמציות) ובין שהן עשויות מסוכריות ומשוקולד או מממרח כלשהו, והוא אף מקל לפתוח אריזה גם אם ייפגעו האותיות שבתווית (אלא שלדעתו עדיף לפותחה מערב שבת).

לפי ה'משנה ברורה' האיסור הוא רק כשהאותיות עשויות מחומר אחר, וגם אז – רק אם פורס זאת ולא אם שובר בפיו דרך אכילה; אבל אם זו חריתה או כתיבה בגוף העוגה – אין זו כתיבה, ולכן אין בזה משום מחיקה כלל. 'שמירת שבת כהלכתה' אוסר לפתוח אריזה אם ייפגעו האותיות שבתווית.

לדעת אדמו"ר הזקן אסור לפרוס את העוגה או לאוכלה אם יש עליה אותיות או ציור מכל סוג, אבל מותר לתיתה לאכילה לילד מתחת לגיל מצוות (לא על-ידי אביו של הילד), ובלבד שלא ייתננה לתוך פיו ממש. כמו-כן הוא אוסר לפתוח אריזה אם ייפגעו אותיות או ציורים בתווית.

מקורות: רמ"א או"ח סי' שמ ס"ג, ונו"כ. שו"ע אדמו"ר הזקן ס"ד (ובסי' שמג ס"י, תנח ס"ח, תקיט ס"ו), משנ"ב ס"ק טו וילקוט יוסף ס"ב (וסי' שיד סי"ט), וש"נ. שמירת שבת כהלכתה פי"א ס"ז-י, וש"נ.


 
תגובות
2.
תשובה ל-1
הרב גינזבורג-25/01/09 10:53
1.
האם מותר להנות מעבירה?
Yosef Lev-22/01/09 00:44

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)