חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:06 כ"ב באדר א' התשפ"ד, 2/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לראות את האורות באופל
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1148 - כל המדורים ברצף
יש פיתרון לטרור העזתי
חדש על המדף
איך נפרדים מתוך שלום
עצבות
לקבל את אליהו
ארוחה משמים
משפט בהרחה
לחוש קרבה
לראות את האורות באופל
מי פטור מהצום

בכל שנה היה הרב אריה הנדלר חוזר ממסע של הדרכת משלחת נוער במחנות ההשמדה בפולין, וחש החמצה. המידע על מה שקרה במחנות בימי השואה – הועבר. גם ההדגשות על מעשי קידוש השם שעשו תושבי המחנות – נמסר ונחקק בלבבות הרכים. ועדיין חש שחסרה אמירה של אמונה בקב"ה, שהמשתתפים ייקחו איתם.

הרב הנדלר עוסק בחינוך בישיבת ההסדר בשעלבים והוא גם סגן ראש-הישיבה. הוא גם מוסר הרצאות באוניברסיטת בר-אילן, בחסידות ובקבלה. התוודעות לפני שנים למסעות בני-הנוער לפולין הובילה אותו לקורס מדריכי פולין של 'יד ושם', ומשם להדרכת עשרות משלחות למעלה מעשר שנים.

מסעות ושאלות

"המסעות", הוא אומר, "חושפים לפני המשתתפים את השואה על כל זוועותיה, ומעוררים גם דיון בענייני אמונה. התשובות משתנות על-פי דרכו ותפיסתו של כל רב, מחנך ומדריך. גם אני מצאתי את עצמי מחפש תשובה. היה לי ברור שבתוך החשֵכה שהמיטה השואה היו גם הבזקי אור. ניסים שחשפו לרגע קט את הבזק האור שלאורו ניתן לראות את נוכחותו של מנהיג העולם גם שם, בגיא הצלמוות".

הוא התחיל לקרוא עדויות של ניצולי השואה. שם, במפגש עם החומר ההיסטורי, העדויות וספרי הביוגרפיה, מצא את הסיפורים הקטנים, המסופרים מפי יחיד, שבהם אפשר היה לחוש בבירור את יד ה' המכוונת מצעדי גבר. "אין-ספור סיפורי ניסים טמונים בעדויותיהם של הניצולים. מצאתי תיאורים מדהימים על אנשים שעמדו על סף מוות וניצלו בדרך נס, וכשאתה קורא את זה אתה חש בבירור את קיומה של ההשגחה הפרטית", הוא אומר.

הצלה מחבל התלייה

הנה, למשל, סיפורה של אישה ששהתה במחנה ברגן-בלזן ונתפסה גונבת קליפות תפוחי-אדמה מהמטבח של הגרמנים. מפקד המחנה גזר עליה מוות בתלייה, וכל אנשי המחנה נצטוו להתייצב להוצאה להורג. לאחר שהודק החבל על צווארה נשמעה אזעקה המתריעה על מתקפה אווירית של בעלות-הברית. הגרמנים מיהרו להימלט לכל עבר, והבטיחו להמשיך בהוצאה להורג בסיום המתקפה.

האישה זעקה לחברותיה שיצילו אותה. אחת מהן רצה אליה במסירות-נפש, התירה את לולאת החבל, והשתיים מיהרו להימלט למחסה תת-קרקעי סמוך. שם, למרבה הפלצות, הסתתרו המפקדים הגרמנים. מפקד המחנה שלף את אקדחו והורה לשתי הנשים היהודיות לצאת מהמקום. השתיים נמלטו החוצה והסתתרו תחת קיר סמוך. לנגד עיניהן נחתה פצצה היישר במחסה שבו הסתתרו הגרמנים וחיסלה את כולם.

כל סיפור נבדק

הרב הנדלר החליט להקים אתר אינטרנט, בשם 'אורות באופל' (www.orotbaofel.co.il), ובו ריכז סיפורים אישיים מעין אלה. הוא בחר את הסיפורים שבכוחם לחזק את האמונה ביד האלוקית המכוונת. ואגב, תנאי ראשון לכל סיפור המופיע באתר הוא זיהוי המספר.

"מעשים כאלה יש רבים", הוא מציין. מאז הוקם האתר הגיעו אליו מאות סיפורים. כל אחד ואחד מהם נבדק בדיקה אישית עם המספר, שמתבקש גם לצרף תצלום ומסמכים הקשורים לסיפור. "התגובות שאני מקבל לימדו אותי שהאתר השלים חֶסֶר חשוב ויש בו פתח למבט שונה על מאורעות השואה הקשים והאיומים", הוא אומר.

הרב הנדלר: "מבט שונה על אירועי השואה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)