חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 א' בטבת התשפ"ב, 5/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חותמו של הכוהן הגדול
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1147 - כל המדורים ברצף
לא חוזרים לשגרה
יש חדש
חותמו של הכוהן הגדול
חנוכה
דאגה גדולה יותר
פגישה עם קנטוניסטים
שכל מול קבלה
שתי עיניים
ראייה פנימית ייחודית
קריאה משולשת בתורה

כאשר הגמרא מספרת את סיפורו של נס החנוכה, על פך השמן הטהור שנמצא במקדש, היא מקפידה לציין שאותו פך היה חתום בחותמו של הכוהן הגדול. לכאורה הדבר החשוב הוא שהפך היה חתום בחותם, דבר המעיד שלא פתחוהו על-ידי היוונים ושהשמן לא נטמא. למה חשוב לספר שהפך נחתם בחותמו של הכוהן הגדול?

מכאן אפשר ללמוד, שכאשר החשֵכה הרוחנית גוברת וכאשר יש הזוממים "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך" – יש להבטיח שיישאר פך שמן טהור, שממנו נדליק אחר-כך את המנורה כולה. התשובה למצב הזה היא: "חתום בחותמו של כוהן גדול" – כאשר פך השמן מוגן על-ידי חותמו של הכוהן הגדול, זו ערובה לשמירת טהרתו.

שלמות הקדושה

הכוהן הגדול היה יושב במקדש כל היום, ולא יצא אלא בלילה, או לשעה-שתיים ביום, לביתו. אף ביתו צריך להיות בירושלים. כלומר, הכוהן הגדול הוא יהודי הקשור לקדושה בלבד, ונמצא כל הזמן בירושלים, המורכבת מהמילים 'יראָה-שלם', שלמות היראה, יראת שמים טהורה ומושלמת.

היוונים חדרו לבית-המקדש, הצליחו להרוס את המזבח ולטמא את השמנים, אך פך השמן שהכוהן הגדול בעצמו חתם – נשאר שלם, וממנו הדליקו נרות המאירים אלפי שנים.

קושי להבין

המאבק הזה מתנהל בנפשו של כל אחד ואחד מישראל בכל עת ובכל מקום. המנורה  מסמלת את הנשמה האלוקית, "נר ה' נשמת אדם". השמן מסמל את החכמה. "טימאו כל השמנים" מסמל את הניסיון לטמא את החכמה האלוקית ולהפוך אותה לחכמה אנושית.

אם חלילה 'נטמאת' החכמה האלוקית, נוצר מצב שהאדם מתקשה להבין עניין אלוקי. הוא יכול להיות אדם חכם ונבון, ועניינים גשמיים הוא מבין היטב, אבל כשהדברים מגיעים לעניינים רוחניים-אלוקיים, אין הוא מצליח להבינם ולהשיגם, והם נשארים רחוקים ממנו.

התקשרות שמעניקה כוח

העצה היא לחפש ולמצוא את פך השמן החתום בחותמו של הכוהן הגדול. כשם שהכוהן הגדול קשור כל העת לקדושה וליראת-שמים שלמה, כך בכל יהודי קיימת נקודת היהדות, עצם הנשמה, הנשארת תמיד שלמה וטהורה. היא עלולה להיות במצב של שינה, אבל כשמעוררים אותה מתפרצת ממנה שלהבת של אמונה, שגוברת על ה'טומאה' שחדרה לשכל האדם.

הדרך לעורר את עצם הנשמה היא ההתקשרות עם 'הכוהן הגדול' שבכל דור ודור, ראש בני-ישראל, שאף הוא שרוי כל-כולו בעולם של קדושה ואינו זז מ'ירושלים' (שלמות היראה). הוא מעניק לכל מי שמתקשר עמו 'פך שמן טהור', שבכוחו יוכל להאיר את נר נשמתו, ולהגיע להכרה אמיתית באלוקות.

(אגרות קודש כרך ב, עמ' רעז, יא)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)