חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הדלקה בנוכחות מלאה
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1146 - כל המדורים ברצף
ההצגה הזאת חייבת להיפסק
יש חדש
עבודה של שלושה שלבים
חנוכה
מאלמים אלומות
הפרוש הקדוש
יהיו ניסים
לא חסר דבר
ממציא שמלמד ממציאים
הדלקה בנוכחות מלאה

שאלה: עד כמה חשוב שכל בני הבית יהיו נוכחים בהדלקת נרות חנוכה?

תשובה: חובת ההדלקה מוטלת על כל בני הבית, ובכלל זה האישה, הבנים והבנות בגיל מצוות. ילדים שהגיעו להבנה בעניין נס חנוכה ויכולים להדליק, חייבים במצווה זו מדין חינוך. אולם בעל-הבית מוציא את כולם ידי חובתם בהדלקתו.

בקהילות הספרדים מדליקים בכל בית חנוכייה אחת, ואינם מהדרים שידליק כל אחד ואחד מהבנים. את הילדים משלבים על-ידי שנותנים להם להדליק את 'נרות ההידור' (=הנרות שאחרי הנר הראשון) בכל ערב. לעומת זה, בקהילות האשכנזיות נוהגים לפי הדעה שהידור הוא שכל אחד ואחד מבני-הבית מדליק (חוץ מהאישה, ש'אשתו כגופו').

למנהג חב"ד, הבנים מתחילים להדליק בעצמם כשהם כבר יכולים לברך ולהדליק, אך הבנות אינן מדליקות. ויש קהילות שבהן גם הבנות מדליקות נר חנוכה.

חשוב שכל בני-הבית יהיו נוכחים בהדלקת בעל-הבית, שהרי זה ה'פרסומי ניסא' העיקרי, וגם כדי שישמעו את הברכות ויראו את ההדלקה. כמו-כן רצוי שיישארו זמן-מה סמוך לנרות אחרי ההדלקה.

אם מישהו מבני-הבית (שאינו מדליק) אינו בבית, רצוי לעכב את ההדלקה עד בואו, כל עוד יש תנועה ברחוב.

יש שכתבו, שלבעל-הבית ממתינים עד חצות, אבל אם בני הבית כבר יישנו בשעה זו, עדיף שהאישה תדליק, ואם לאו – אחד מבני-הבית, ואם לאו – אפילו אדם אחר שכבר הדליק לעצמו (ולאשכנזים, אם הבעל נוהג לפי הדעה שמברכים אף כשבני-הבית ישנים, יוכל לכוון שלא לצאת בהדלקה זו, ובבואו ידליק לעצמו).

מקורות: שו"ע או"ח סי' תרעא ס"ב, תערב ס"ב, תרעה ס"ג, רמ"א ונו"כ. ילקוט יוסף ח"ה (מועדים) עמ' רז, רכג, רלא. נטעי גבריאל הל' חנוכה פ"ז ס"ג-ד ופ"ט. מצות נר איש וביתו ג,יא.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)