חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:31 זריחה: 6:32 א' בתשרי התשפ"ג, 26/9/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפעוט שניצל חגג בר-מצווה
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1143 - כל המדורים ברצף
עוגן ההצלה בסופה הכלכלית
חדש על המדף
כגודל היגיעה גודל הברכה
ליצנות
סימן לשלום
חסד בכבוד
צדקה וגאולה
המהלומה האחרונה
הפעוט שניצל חגג בר-מצווה
ברכת הזימון

לפני כמה שבועות נערכה חגיגת בר-מצווה שעוררה התרגשות רבה. זו הייתה שמחתו של ישי, בנם של ירון ואפרת אונגר הי"ד, שנרצחו בקיץ תשנ"ו בפיגוע ירי. שישה מחבלים עקפו את מכוניתם וירו בהם. ההורים הניחו שני ילדים: דביר, שהיה אז בן שנה ושמונה חודשים, וישי, שהיה בן תשעה חודשים, שהה ברכב ויצא ללא פגע. הוריה של אפרת, הרב אורי ויהודית דסברג, החליטו לגדל את הילדים.

"ההתרגשות בחגיגה הייתה גדולה", אומר הסבא, הרב אורי. "הכול שמחו בשמחתו. זו לא הייתה בר-מצווה של בכי ותמרורים על ההורים שאינם, אלא חגיגה אמיתית וקבלת עול מצוות מתוך זיכרון ראוי של ההורים היקרים. מובן שלא היה קל לראות כיצד הנער עולה לתורה בלי שאביו עומד לצידו. גם כשהתחלתי להכין איתו את הפרשה הייתה תחושה לא-קלה, אבל נכנסנו לעניין בהדרגה".

מימד של שיקום

דביר לומד כיום בישיבת 'אור מנחם', הישיבה התיכונית בקריית-ארבע, שבה לימד אביו שנרצח. לאחר מותם של בני הזוג אונגר הוקם במקום שבו עמד ביתם הראשון בקריית-ארבע אולם לימוד של הישיבה התיכונית. בית-המדרש נקרא 'אפיריון', על שם אפי וירון. מזוזת ביתם הראשון מקדמת את לומדי בית-המדרש. ישי, מספר הסבא, מתכונן עכשיו לקראת כניסה לישיבה.

"הילדים פשוט נהדרים, ואנחנו ממש מרגישים כיצד הוריהם עוזרים מלמעלה", הוא מספר. "פעמים המשימה מורכבת, פעמים מאתגרת ופעמים דורשת סבלנות רבה, אבל זה בהחלט לא בגדר 'קשה'. עצם גידול הילדים הוא מימד של שיקום. אנחנו דואגים להמשכיותם של בתי וחתני, הן בגידול ובחינוך הילדים הן בהוצאת חמשת ספרי הקומיקס שציירה אפרת. כל-כך הרבה שנים לאחר מותה עדיין היא מוסיפה להצחיק ילדים, על-ידי ספריה".

כינוס בין-לאומי

בעבודתו משמש הרב דסברג רכז המערכת של האנציקלופדיה התלמודית, הרואה אור בסיוע מכון 'יד הרב הרצוג', שהוקם על שם הרב הראשי לישראל, הרב יצחק-אייזיק הלוי הרצוג. "הרב הרצוג עזר ותמך בהקמת מוסד האנציקלופדיה התלמודית בשנותיו הראשונות", מציין הרב דסברג. "הוא ראה בריכוז כל חלקי התורה בצורה מסודרת שליחות לאומה כולה.

"השנה, שנת החמישים לפטירת הרב הרצוג, החלטנו לקיים כינוס בין-לאומי, העוסק בתחומים שעסק בהם הרב הרצוג. הכינוס יהיה אי"ה בשבוע הבא, והוא יעסוק במשפט התורה, בטכנולוגיה והלכה, כלכלה והלכה, חקלאות והלכה ועוד נושאים. לכל נושא מושב מיוחד, ובו ירצו מיטב הרבנים והחוקרים".

אלה ואלה תולדות

עוד הוא מגלה כי בימים האלה נכנס לדפוס הכרך הכ"ח של האנציקלופדיה התלמודית, ועדיין המלאכה רבה עד להשלמת המפעל כולו.

הרב דסברג רואה קשר ישיר בין גידול היתומים לבין האנציקלופדיה התלמודית: "אלה ואלה הם תולדות. בחיים האישיים אנחנו מגדלים את הזיכרון שנשאר מהילדים שלנו, ובאנציקלופדיה אנחנו עושים ריכוז יסודי ומקיף ביותר של כל ספרות חז"ל, הראשונים והאחרונים, על כל עניין תלמודי שיש לו היבטים הלכתיים. בשני המפעלים הללו אני גאה לתת את חלקי".

הרב דסברג על רקע האנציקלופדיה התלמודית ותמונת הרב הרצוג


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)