חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מילה בטוחה
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1141 - כל המדורים ברצף
האמונה עושה אותך מוסרי
יש חדש
ענווה למטה וקנאה למעלה
התעסקות עם הזולת
סעודה באישון ליל
בדיוק בזמן
תכלית הניסיונות
חושש לאכול...
וייטע אש"ל בירושלים
מילה בטוחה

שאלה: מה עושים כשיש חילוקי-דעות בין המוהלים אם אפשר למול את התינוק?

תשובה: הרמב"ם כתב: "וצריך להיזהר בדברים הללו הרבה, ואין מלין אלא ילד שאין בו שם חולי, שסכנת נפשות דוחה את הכול, ואפשר למול אחר זמן, ואי-אפשר להחזיר נפש אחד מישראל לעולם".

הרבי מליובאוויטש הקפיד על כך ביותר, ופעם אחת ענה לשואל: "הברית-מילה צריך לעשות כשיהיה מצב בריאות בניו שיחיו בשלימות. ואם יש איזה ספק או ספק-ספיקא, הרי אפשר לעשות למחר או למחרתיים", וסיים בביאורו של ה'צפנת פענח' על הרמב"ם, שהמילה הנעשית לאחר-זמן מתקנת זאת למפרע [=כאילו נימול בזמנו]. הנה תשובתו לשני מקרים שכיחים:

משקל התינוק: הרבי נשאל על ברית שהמוהל, הרב והרופא של המשפחה מסכימים לעשותה כעת, אלא שיש מוהלים המקפידים על משקל של 6 פאונד (כ-2.7 קילוגרם), ומשקל התינוק עדיין מתחת לזה. השיב הרבי:  "יספר כל זה להרב שי', ובטח יורה שבכיוצא-בזה ספיקו לחומרא, ובלשון הידוע 'אפשר למול [ל]אחר זמן', ויאריך ימים ושנים טובות".

צהבת יילודים: חברי המזכירות מוסרים, שהרבי הורה פעמים רבות שיש להמתין שבעה ימים שלמים 'מעת-לעת' לאחר שפגה הצהבת ועד המילה. לפרטים היה הרבי מפנה לרב פוסק-דינים. הגאון רבי זלמן-שמעון דבורקין ז"ל, ה'מרא דאתרא' אצל הרבי, היה פוסק כך: אם הצהבת הגיעה עד 10 בילירובין, מלים בזמן. מרמה 10 עד 15 ממתינים שתרד מתחת ל-10, ומלים למחרת. למעלה מ-15 נקרא 'חולה בכל גופו' וממתינים עד שתרד מתחת ל-10, ואחר-כך ממתינים עוד שבעה ימים 'מעת לעת' עד המילה.

מקורות: שבת קלד,א. קלז,א. רמב"ם הל' מילה פ"א הי"ז. שו"ע יו"ד רסב,ב. רסג,א. שערי הלכה ומנהג ח"ב סי' קא וח"ה סי' קלז. 'מה רבו מעשיך ה'' מהדורת תש"ס עמ' 347. תודה למוהל הרב משה קליין, ברוקלין נ"י.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)