חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ספר-תורה להקפות?
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1137 - כל המדורים ברצף
מצטיידים בשמחה לכל השנה
יש חדש
הסוכה ככללות המצוות
שמחת-תורה
ערבה חבוטה
שמחה ממתקת
שמחה מקרבת
בשמחה יוצאים
והאתרוג גדל וגדל וגדל...
ספר-תורה להקפות?

שאלה: בבתי-כנסת רבים משאירים בארון-הקודש ספרי-תורה שאי-אפשר לתקנם, בעבור הריקודים בשמחת-תורה; האם נכון הדבר?

תשובה: יש ספרי-תורה ישנים, שנתגלו בהם בעיות, שלא כדאי לתקנם, אם מפני שפעמים העבודה רבה ולא תמיד נעשית בשלמות, אם מפני שהכתב כבר מתפורר, ועל-אף כל המאמצים קשה לערוב לעמידות התיקונים. במצבים כאלה מוטב לגנוז את הספר.

בבתי-כנסת רבים משאירים את ספרי-התורה הפסולים בארון-הקודש עד תיקונם. לעיתים הספרים מונחים חודשים ושנים עד שמחליטים אם לתקנם. יתרה מזו: גם כשמחליטים שלא לתקן, משאירים את הספרים לצורך ה'הקפות'. כאן אנו נקלעים לבעיה הלכתית.

בגמרא אמרו: "ספר (תורה) שאינו מוגה, עד שלושים יום מותר להשהותו, מכאן ואילך אסור להשהותו, משום שנאמר (איוב יא,יד) 'אל תשכן באוהליך עוולה'".

בבתי-כנסת רבים (בעיקר אשכנזיים) נוהגים להשאיר ספר-תורה הצריך תיקון בארון-הקודש כשהוא גלול בדרך שונה – האבנט קשור מבחוץ על המעיל (במקום, כרגיל, מבפנים). ויש ספרי שו"ת שלימדו זכות על כך, בפרט אם הספר נמצא בחלק נפרד או בארון נפרד, כדי שלא יבואו לקרוא בו.

לדעת הרבי מליובאוויטש, לימודי הזכות בעניין הזה אינם משכנעים, ולאחר הערותיו עליהם, מסיים: "וצריך-עיון-גדול [מה] היסוד על-זה. ואולי גם על זה נאמר ש'אין רוח חכמים נוחה מזה'".

מקורות: כתובות יט,ב. רמב"ם הל' ס"ת פ"ז הי"ב. ספר חסידים סי' תתקלד. טושו"ע יו"ד רעט,א. שו"ת: נו"ב קמא או"ח ט, יו"ד עא. בנין ציון קמא, צז. בית שערים, יו"ד קלח. דעת כהן, קעד. שערי הלכה ומנהג יו"ד סי' קיח.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)