חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:30 ג' בטבת התשפ"ב, 7/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כל תוקע והשופר שלו
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1134 - כל המדורים ברצף
תהיה שנת סימן טוב
יש חדש
בציפייה לנישואין
ראש-השנה
אשרי יושבי ביתך
תפילת חנה
הכוח להעלות
למה לא באת?
כל תוקע והשופר שלו
מדיני פרוזבול

את שיחותינו עם מנחם ריבק, במפעל השופרות ברחוב נחלת בנימין בתל-אביב, ליוו תקיעות שופר בשלל סגנונות. 'מוזיקת הרקע' לא הפריעה לו, אך מדי פעם בפעם פנה אל לקוח: "נסה את השופר ההוא, זה יהיה קשה"; או "עוד רגע אטפל מעט בפִּייה, ויהיה לך קל יותר לתקוע".

חמישים שנה הוא בעסקי השופרות. התחיל בכך דודו, לפני שמונים שנה, בפולין, והוא הצטרף אליו כשהיה בן עשרים. אין כמעט תוקע שלא נהנה מתוצרתו.

איחול שהתגשם

בין הדמויות שעברו אצלו אין הוא יכול לשכוח את הרב שלמה גורן, שבשנת תשכ"ד בא לקנות שופר לקראת נסיעה לארגנטינה. לאחר שהתאים לו שופר איחל ריבק: "יהי רצון שבשופר הזה תתקע ליד הכותל המערבי". הכותל היה אז בשליטת הירדנים והאיחול נשמע מנותק מהמציאות. חלפו שלוש שנים, וכאשר הר-הבית שוחרר במלחמת ששת הימים, מיהר הרב גורן, השופר בידו, אל הכותל ותקע שם את התקיעות שנכנסו להיסטוריה.

התאמת השופרות נמשכת גם היום. בשבוע שעבר התייצב אצלו חזן ותוקע, שאמור לצאת לחו"ל, ובמבוכה התאונן שתקיעותיו בקושי נשמעות. מנחם התעניין בעיסוקו כל ימות השנה. "אני נגן חצוצרה", סיפר האיש. "עכשיו הכול ברור", אמר מנחם. הוא הגיש לו שופר אחר והורה: "נסה עכשיו". תקיעות רמות וצלולות מילאו את חלל החנות. מתברר שנגני כלי-נשיפה זקוקים לשופר מיוחד.

השפעת שיניים תותבות

מסביר מנחם: "עקימת השפתיים משמעותית מאוד, ואין פיות בני-האדם שווים. לאדם צעיר מתאים שופר מסויים, ואילו לתוקע ותיק מתאים שופר אחר. מי שיש לו שיניים תותבות זקוק לשופר אחר ממי ששיניו בפיו. גם לכוח הפיזי של התוקע יש משמעות". 

בחנות מוצגים שופרות במגוון גדלים, צבעים וצורות. "מקורם של השופרות בקרני אילים זכרים ממרוקו", הוא מספר. "הקרן עוברת תהליך ארוך של ניקוי ועיבוד. את הקרן עוטה קליפת מגן חזקה ביותר, שעליה כעין פיתולים ובליטות, שאותם מסירים בדרך-כלל. השופרות האשכנזיים שונים מן הספרדיים, ושניהם שונים מהתימני וההבגדאדי. האשכנזי שטוח; הספרדי כפוף כעין כ"ף סופית; התימני טבעי, עם קליפה ברובו, כפי המסורת הנהוגה בעדה. שופר בהיר קולו דק; השופרות הכהים הם בעלי קול בס".

שופר חסין מים

ויש גם בקשות מיוחדות. שנה אחת הגיע אליו רב של קהילה ידועה, ואמר כי הוא נוהג לטבול במקווה לפני התקיעות ולטבול גם את השופר, אך לטענתו, הרטבת השופר גורמת קושי רב בתקיעות, וגם מעוררת ריח רע, הנובע מהתעוררות החומרים הביולוגיים שבשופר. לאחר בדיקה יסודית הצליח ריבק לייצר בעבורו שופר חסין מים, שבו הוא תוקע כמה שנים בלי בעיות מיוחדות.

לסיום אנו מתעניינים אם הוא מסתפק בשיווק שופרות בלבד או גם משמש תוקע בראש-השנה. "ודאי שאני גם תוקע", הוא משיב. "אי-אפשר להבין בשופר בלי להשתמש בו".

ריבק והשופר: "כדי להבין בשופר צריך להשתמש בו"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)