חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 ט' בתמוז התשפ"ד, 15/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השוער המהולל בחר בשבת
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1132 - כל המדורים ברצף
אלימות איננה בידור
יש חדש
תקנה לחוצפה
שליח ציבור
ביומו תיתן שכרו
תיקון ביער
חשיפת האמת
תפילה חיובית
השוער המהולל בחר בשבת
שתילים אחרי השמיטה

חמש-עשרה שנים מחייו היה בני מסילתי מרוכז בדבר אחד ויחיד – כדורגל. הוא התאמן ללא הרף, ובחלוף הזמן זכה לפרסום רב. הוא היה מהשוערים הבולטים בליגת הכדורגל של ישראל. בשיאו גם נבחר לשחקן השנה. דווקא אז, כאשר התקשורת דיווחה באינטנסיביות על כל הצלחה שלו, וכאשר הוצע לו שכר של מאות-אלפי שקלים, החליט לעזוב הכול לטובת חיי תורה ומצוות.    

כיום הוא מביט בצער על אותם ימים. "רצתי אחר הכדור כאילו הוא הכול, בשעה שאין זה אלא משחק טיפשי, שאין בו כל תכלית. ברוך ה' ששם חלקי בין שומרי התורה והמצוות", הוא אומר.

ההורים ביקשו

באותן שנים נהנה מהצלחות בכדורגל ובעוד תחומים. הוא למד תעשייה וניהול במכללת שער הנגב, השתלם בלימודי פרסום וקופירייטינג, ופתח משרד פרסום, שנהנה מהמוניטין שלו. קבוצות נחשלות עשו מאמצים כבירים וגייסו סכומים עצומים כדי לסלול באמצעותו את דרכן לצמרת.

בסביבתו הקרובה, במשפחתו, חלו תמורות. הוריו מנהלים בית מסורתי חם ושומר שבת. לא-אחת הביעו את מורת-רוחם מחילולי השבת שהמשחקים כרוכים בהם. בני התעלם. שניים מאחיותיו וגיסיו החליטו לרשום את ילדיהם לחינוך דתי ולשמור שבת. "מתי אתה?" שאלו ההורים. "עוד יגיע הזמן", השיב. בינתיים הכדורגל היה כל חייו.

מקור הברכה

אבל אט-אט בשלה ההחלטה: הוא יפסיק. ייגמל מהסם שהתמכר אליו חמש-עשרה שנה. החליט לנסות לבסס את פרנסתו במשרד הפרסום. העבודה נראתה לו מעניינת ומאתגרת, וההצלחה הייתה צפויה. אולם אז בא המיתון, ההכנסות צנחו, ההתקשרויות התבטלו והמשרד שמם. "זה ניסיון משמים", אמר בליבו וניסה להתחזק.

כשעברו הימים והמצב לא השתפר, נסע לרב ידוע ושפך לפניו את ליבו: "אני שחקן כדורגל. זה כל עולמי. אבל המשחק כרוך בחילול שבת, ואני מעוניין להפסיק. אבל ממה אתפרנס?". הרב ענה: "אל תדאג. השבת היא מקור הברכה. הפסק לשחק והשבת תתגמל אותך. תרוויח לא פחות ואף יותר!".

הכוח לעמוד

מאושש חזר מהרב ובליבו החלטה איתנה: מהיום אני שומר שבת! אך בבית המתינה הודעה: קבוצה מליגת-העל מחפשת שוער. השכר המובטח היה עצום. גם כבוד ותהילה, גם משכורת שמנה ופיתוי גדול. החלטתו התמוססה. חלף זמן. ההורים חזרו וביקשו ממנו לשמור שבת. הוא נסע שוב אל הרב. "אני רוצה לשמור שבת, אבל לא מצליח", הודה. הרב המליץ לו ללכת לסמינר, שייתן לו כוח לעמוד בפיתויים.

עכשיו כבר הייתה החלטתו איתנה. לכל הקבוצות שפנו אליו השיב בשלילה. גם סכומים גדולים שהוצעו לו, שהיו גבוהים בהרבה מהמקובל באותו הזמן – נדחו. לפרנסתו פתח חברת בדק מס, לבדיקת חשבונות הארנונה והפחתתם. בהמשך הקים בית בישראל ונולדו ילדיו.

ילדיו לומדים בחינוך תורני, והוא רווה מהם נחת. "אין ספק", הוא קובע נחרצות, "השבת תגמלה אותי מכל צד. כשאני יושב עם הילדים בבית, בשלווה, מספר על פרשת השבוע בשולחן השבת והכול כל-כך רגוע – אין שום פיתוי שישווה לכך".

מסילתי: "השבת תגמלה אותי מכל צד"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)