חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לנטרל את מטען החבלה שבבית
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1131 - כל המדורים ברצף
לא חכמה להתגרות בסכנה
יש חדש
להיות תמים ולא לדאוג
תמימות
להיות אמיתי
נשמה זורחת
עולם שכולו טוב
לימוד זכות
לנטרל את מטען החבלה שבבית
עורך-דין כהלכה

בחורף האחרון נערך סקר מקיף בהשתתפות כ-850 תלמידים ותלמידות במוסדות חינוך דתיים-לאומיים ברחבי הארץ על השימוש באינטרנט. הרב יונה גודמן, ראש תחום חינוך אמוני במכללת 'אורות ישראל' באלקנה, עיין בתוצאות ונדהם. מהמחקר עלה כי 95% מבתי האב של הציבור הדתי- לאומי מחוברים לרשת, שבה גולשים גם הילדים, ורק ב-16% מהם מופעלות תוכנות סינון.

המחקר, שנעשה בשיתוף 'מדרשת עופרה', נראה לו ברגע הראשון מופרך. הוא ביקש לקבל את הנתונים הגולמיים כדי לבחון אותם. זמן רב הועיד להם, בחן את הנתונים בעין חשדנית ובדקדקנות, ובסופו של יום נאלץ להסכים לתוצאות.

תירוצים

הרב גודמן אומר כי יש כאן כשל או רפיון: "אנו נדרשים לחזרה בתשובה גדולה. מי שמכניס אינטרנט הביתה חייב להבין שיש לו בבית מטען-חבלה רוחני. אם לא ינקוט אמצעי הגנה חיוניים, ובעיקר שימוש במערכות סינון חזקות, ייפגעו בוודאות חייו הרוחניים וחיי בני-משפחתו".

בשיחות עם הורים הוא שומע מהם תשובות בנוסח "יצר לב האדם רע מנעוריו", "גם בדורות קודמים היו בעיות דומות". יש המפריחים את הססמה כי "מערכת סינון תיפרץ על ידי הצעירים המתמחים במחשבים". הוא דוחה את הטענות האלה על הסף: "נכון שיצר לב האדם רע מנעוריו, ולכן מוטל על ההורים לשים גדרים ולטכס עצה כיצד לא להיכשל". הוא מוסיף ומדגיש: "בדורות הקודמים ההורים לא היו מביאים את המכשלה הרוחנית אל תוך הבית, ועוד רואים בה דבר לגיטימי".

לא קל לפרוץ

הטענה בדבר יכולתם של בני-הנוער לפרוץ את ההגנות מוגזמת מאוד, לדעתו. מבדיקה שהוא עשה התברר כי רבים אינם מתמצאים כלל בתחום המחשבים. גם המתמחים במחשבים לא יצליחו בנקל לפרוץ את מערכות ההגנה הקיימות כיום. לכן חשוב לבחור את מערכת הבקרה והסינון החזקה והקשה לפיצוח.

זאת ועוד: "יש לנו נוער מובחר שבהחלט מבקש לבנות את עצמו במובן הרוחני. הוא לא מחפש דווקא את הדברים הפסולים. הבעיה המרכזית היא, שבהעדר מערכות סינון יכולים נער או נערה להיחשף לאתרים פסולים בלי שרצו בכך, אלא תוך כדי חיפוש דבר תמים לגמרי. אם יש מערכת סינון, לא יגיעו למקומות האלה וכך יימנעו מניסיונות מיותרים ומסוכנים".

מעורבות הורים

הרב גודמן מוסיף ומדגיש: "גם אם יש מסנן אתרים, חשוב מאוד שההורים יבדקו ויתעדכנו היכן גולשים ילדיהם. אסור לאפשר מצב שהילד נעזר לצורך לימודיו רק באינטרנט. חובה שההורים יהיו שותפים לתהליך החינוכי, יכוונו את ילדיהם לספרים המתאימים וייתנו להם כלים להתמודדות ולדעת ממה להיזהר ומה אסור לחלוטין".

הוא מודע לטענה שהאינטרנט נהפך לכלי-עבודה חיוני לרבים. "אני עצמי אינני יכול לעשות כיום את עבודתי בלי החיבור לאינטרנט", הוא מעיד. "מרבית העבודה שלי נעשית דרכו. אבל אני מחובר לאינטרנט באמצעות חברת 'רימון', שלדעתי נותנת חסימה טובה, והיא פתרון טוב לא רק בעבור הילדים, אלא גם למבוגרים. לכן אין בסיס לטענה שאין ברירה. בהחלט יש ברירה, ואי-השימוש באמצעי ההגנה הוא בגדר חוסר אחריות". 

הרב גודמן. בדק ונדהם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)