חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:35 י"א בסיון התש"פ, 3/6/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כמה נרות מדליקים?
פינת ההלכה

שאלה: כמה נרות צריך להדליק לכבוד שבת?

תשובה: עיקר המצווה מתקיים בהדלקת נר אחד, אבל למעשה כל אישה, מנישואיה ואילך, מדליקה לפחות שני נרות, כנגד "זכור ושמור" (לפני הנישואין מדליקה רק נר אחד).

מצוות שבת בעשרת הדיברות ניתנה לנו בשתי צורות: בנוסח שבפרשת יתרו (שמות כ,ח) נאמר: "זכור את יום השבת לקדשו", ואילו בנוסח שבפרשת ואתחנן (דברים ה,יב) נאמר: "שמור את יום השבת לקדשו". אמרו חז"ל "זכור ושמור – בדיבור אחד נאמרו". 'זכור' כולל את העניינים החיוביים של השבת כמו התפילות והסעודות, ואילו ב'שמור' הכוונה להיזהר מאיסורי מלאכה ומזלזול בכבוד השבת.

ואגב, אמרו חז"ל שכל ענייני השבת כפולים, כי כאשר היו בני-ישראל במדבר, ירד להם 'מן' עומר לגולגולת, וביום השישי – שני העומר לאחד, גם בשביל יום השבת, ולכן פותחים את סעודות השבת בברכה על "לחם-משנה". קרבן מוסף של שבת בבית-המקדש היה "שני כבשים". גם המזמור של השבת כפול: "מזמור שיר ליום השבת".

נאמר בפוסקים ורווח בין הנשים ההסבר, ששני הנרות הם כנגד האישה ובעלה (חז"ל מנו רמ"ח איברים באיש ורנ"ב באישה, ויחד – בגימטרייה פעמיים נ"ר, שני נרות). מזה למדו, שכשנולד ילד מוסיפים עוד נר, ובפרט כדברי הגמרא, שהרגיל בנר שבת זוכה לבנים וחתנים תלמידי-חכמים, שנאמר (משלי ו,כג): "כי נר מצווה – ותורה אור", בזכות נר מצווה בא אור תורה.

נהוג שהאם מוסיפה להדליק כמניין הילדים גם אחרי נישואיהם. גם אם חלילה נפטר מישהו מהם - אין מפחיתים את מספר הנרות, כמאמר חז"ל "מעלין בקודש ואין מורידין" (כי תוספת האורה היא ערך לעצמו, אלא שתלו אותו במספר הילדים שיהיה לזכותם).

מקורות: ר"ה כז,א. שבת כג,ב ופירש"י. ברכות כח,א. מדרש תהילים צב,א. מטה משה סי' תיד. לקוטי מהרי"ח ח"ב דף יג,ב. שערי הלכה ומנהג או"ח ח"א סי' קלח.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)