חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:09 זריחה: 6:14 ד' בניסן התשפ"ד, 12/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שומר קבר שמואל הנביא
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1117 - כל המדורים ברצף
אנחנו כאן בזכות ה'הוזים'
ספרים
חייבים לשמור את הגבולות
לימוד תורה
כמה שווה האמת
ידע מה ניבא
עתידה ירושלים
לשתוק בדיבור
שומר קבר שמואל הנביא
תפילת מנחה בזמנה

האלפים שיבואו בימים שני ושלישי הקרובים לקבר שמואל הנביא בירושלים, לרגל יום ההילולא שלו (שיש הנוהגים לציינו יומיים, מכיוון שעל-פי המסורת שמואל הנביא נסתלק בין השמשות), יבחינו בצעיר האנרגטי, בעל העיניים הבורקות, שלראשו כיפה בוכרית גדולה, שיעמוד ויתפלל שעות ארוכות בסמוך לציון, ובין לבין יבדוק שיש די ספרי תהילים לכל הבאים.

שמו של הצעיר הזה בנימין פרידמן. הוא גדל בבנימינה. ההתקרבות ליהדות החלה בעת שירותו בשריון עם קבוצת תלמידי ישיבות הסדר. הקִרבה אליהם הובילה אותו להתעניין בשמירת תורה ומצוות. בסיום השירות נכנס לישיבה לבעלי-תשובה, הקים בית בישראל, וכיום הוא מהנדס אלקטרוניקה. החזות הצעירה מטעה. הוא בן 37, אב לשתי בנות,  ומתגורר בשכונת רמות בירושלים, סמוך לקבר שמואל הנביא.

ישועות בארבעים יום

לפני כחמש שנים, בעקבות בעיה אישית, החליט להגיע להתפלל במקום במשך ארבעים יום. בכל יום, ובכלל זה שבת, היה צועד מביתו עד לקבר, טובל במעיין הסמוך, ומתפלל ומתחנן לפני בורא עולם. כעבור ארבעים יום נושע. מאז החליט לפעול למען המקום, שעמד שנים רבות עזוב ומוזנח, ולהפיץ את דבר הישועות שאפשר לפעול בקבר הצדיק.

אם רק תרצו לשמוע, יפרצו מפיו עשרות סיפורים על אנשים שביקשו ממנו להתפלל בעבורם ארבעים יום, והחלימו ממחלות קשות או שנפקדו בילדים לאחר שנים רבות של ציפייה.

מעשי חבלה

פעילותו במקום השתלבה עם זו של הרשות למקומות קדושים, בעקבות התנכלויות למקום ששיאן היה לפני שלוש שנים. "הערבים נכנסו לקבר ופרצו את ארון-הקודש, שנמצא בתוך כספת מסיבית. הם הוציאו את ספר-התורה והשחיתו אותו", הוא מספר.

המחבלים עברו בכל המתחם, השחיתו וניפצו כל מה שנקרה בדרכם: זגוגיות החלונות נותצו, ספרי הקודש הושלכו על הרצפה, וכך שאר תשמישי בית-הכנסת. "השוטרים שהגיעו בבוקר בכו כשראו את החורבן", מספר פרידמן.

חיזוק הנוכחות

מנכ"ל הרשות, ר' יוסף שוינגר, הביא לידי החלפת ארון-הקודש בחדש וממוגן. הוגברה התאורה, שופר כביש הגישה לקבר, הוצבו גידרות בטיחות, והופעלו הסעות ביום ההילולא להעלאת קשישים, נשים, וילדים רכים עם הוריהם במעלה ההר, מהכביש עד לפתח הקבר. כל זה לפני שיפוץ מתחם הקבר כולו, על-פי תכנית שגובשה ברשות למקומות קדושים וממתינה לאשור הממונים המדיניים והביטחוניים.

לפני כשנתיים הקים פרידמן את עמותת 'נאמן שמואל לנביא', שמטרתה חיזוק הנוכחות היהודית בקבר. העמותה מארגנת תפילות במשך ארבעים ימים רצופים עבור המבקשים זאת, לצד הגברת לימוד התורה במקום. ביום רביעי השבוע הוכנס למתחם הקבר ספר-תורה, תרומת אדם פרטי, ובקרוב צפוי להיות מוכנס ספר-תורה נוסף. בתוך כך הוא עמל לגייס כסף כדי להפעיל הסעות קבועות לקבר ולמתן מזון לפוקדים את המקום (מספר הטלפון של העמותה 02-5714223). השאיפה היא להגביר את הביטחון ואת הנוכחות היהודית באזור.

פרידמן על רקע ציון שמואל הנביא. נושע ונשבה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)