חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:42 זריחה: 6:03 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ידע מה ניבא
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1117 - כל המדורים ברצף
אנחנו כאן בזכות ה'הוזים'
ספרים
חייבים לשמור את הגבולות
לימוד תורה
כמה שווה האמת
ידע מה ניבא
עתידה ירושלים
לשתוק בדיבור
שומר קבר שמואל הנביא
תפילת מנחה בזמנה

רופאים ואחיות באו בבהילות אל מיטתה של היולדת, במרכז הרפואי הדסה. רופאים בכירים יותר הוזעקו למקום, כדי להחליט מה לעשות. המהומה באה בעקבות סיבוכים קשים שאירעו במהלך לידה של אישה תושבת ירושלים. לאחר התייעצויות רבות קבעו הרופאים כי אין מנוס מניתוח דחוף, שרק הוא יכול להציל את חייהם של האישה ושל העובר.

בעלה של האישה שמע את הודעת הרופאים, אך בפיו הייתה בקשה: "אנחנו מבקשים לדחות את הניתוח לזמן-מה, כדי שנוכל להיוועץ עם איש קדוש, רבי שלמה מזווהיל". צדיק זה היה ידוע בהתגשמות ברכותיו, ובישועות שפעל למען הכלל והפרט.

הרופאים הביטו בו חסרי סבלנות. "וכי הצדיק מבין ברפואה? כיצד תיקחו עליכם אחריות כזאת במצב המחייב ניתוח דחוף?!", רגזו. אך המשפחה התעקשה.

במהירות יצר הבעל קשר עם גבאי חצרו של רבי שלמה מזווהיל, וביקשו להפנות אל הצדיק את השאלה דחופה, ופירט את מהלך הדברים ואת חוות-דעתם החד-משמעית של הרופאים.

בתוך דקות אחדות נמסרה התשובה. במילים אחדות, אך רוויות ביטחון, הודיע הרבי: "לא לעשות ניתוח. בעזרת השם הכול יבוא על מקומו בשלום...".

מעודד ונרגש מדברי הצדיק פנה הבעל אל הצוות הרפואי ומסר את דברי הרבי. הוא הדגיש, כי על-פי דבריו הברורים, אין עכשיו סיבה לנתח אלא להמתין שהדברים יסתדרו מאליהם.

הרופאים נדהמו. הם, שידעו את המצב לפרטי-פרטים, לא יכלו שלא לראות בסירוב לניתוח מעשה חסר אחריות. "כיצד אתם לוקחים על עצמכם אחריות לגורלן של שתי נפשות?!", גערו בהם.

אולם בני המשפחה היו איתנים בדעתם. אם רבי שלמה אמר שלא לנתח, יש להם על מי לסמוך.

בעקבות ההתנגדות הנחרצת של המשפחה, הודיעו הרופאים להנהלת המרכז הרפואי, כי מאחר שהאישה ובני משפחתה אינם מסכימים לניתוח, אין ביכולתם להשאירה באחריותם במצב כזה, והם מבקשים מההנהלה להורות לאישה לעזוב מיד את המחלקה.

לא חלפו אלא דקות אחדות, ולידי האישה נמסר מכתב מאת הנהלת המרכז הרפואי, בחתימת המנהל, ובו היא מתבקשת לפנות את המקום. "איננו יכולים לשאת באחריות לנעשה לנוכח סירובך לבצע את הנחיות הרופאים והתנגדותך לקבל את הטיפול שהומלץ לך", נאמר במכתב.

בני המשפחה נבוכו. לאן ילכו עכשיו? מה יעשו עם אישה הכורעת ללדת במצב שהסתבך כל-כך? אך לא הייתה להם ברירה. האישה החלה לאסוף את חפציה ולהתכונן לצאת מהמקום.

אולם באותו רגע נוצר פתאום מפנה. מצבה של האישה כבר לא אִפשר את פינויה מהמקום, ולצוות הרפואי לא נותר אלא לסייע לה. הבעת מתח וחרדה ניכרה על פני הרופאים והאחיות, שחששו מהגרוע מכול.

אולם למרבה הפלא, הדברים התנהלו למישרין, ובניגוד לכל החששות הייתה לאישה לידה טבעית קלה ונינוחה, וכעבור כמה רגעים נשמע ברמה קולו של תינוק קטן ובריא שיצא לאוויר העולם.

כל הרופאים הודו בהתרגשות כי אכן קרה כאן דבר יוצא-דופן. הם לא הצליחו להסביר כיצד מצב שנראה מדאיג כל-כך השתנה פתאום ונעלם כהרף-עין.

בצוות הרפואי התעוררה עתה סקרנות רבה להכיר את הצדיק, שנטל על שכמו את האחריות הכבדה לקבוע שאין צורך בניתוח, ולהבטיח שהכול יבוא על מקומו בשלום. הם החליטו לנסוע אל ביתו של רבי שלמה מזווהיל.

הצדיק קיבלם בחמימות ובסבר פנים יפות וענה לשאלותיהם. הרופאים הוקסמו מאישיותו ומהאווירה שהשרה סביבו, אווירה שלווה ורגועה, אך היו מופתעים מאוד ממראהו העלוב של הבית. הבית היה צנוע ביותר, ובקושי היו בו כיסאות ראויים לישיבה.

בצאתם עלתה בליבם החלטה לקנות לצדיק מערכת ישיבה חדשה, אשר תכבד את ביתו ותאפשר לו לקבל את אורחיו בכבוד הראוי. המערכת הוזמנה, והובאה עד מהרה אל ביתו של רבי שלמה.

את המשך הסיפור לא ידעו הרופאים: רבי שלמה לא הסכים להשתמש ברהיטים החדשים, והורה להשאירם ארוזים באריזתם, כמות שהם.

לא עברו ימים אחדים ובפתח ביתו של רבי שלמה התדפק יהודי קשה-יום, אשר זה עתה שידך את בתו והבטיח לתת חלק ניכר מההוצאות הנדרשות לבית הזוג הצעיר. "עדיין אין בידי כלום", שפך את ליבו.

כשנהרה נסוכה על פניו הצביע רבי שלמה על מערכת הישיבה החדשה, ואמר: "הנה לך, קח אותה עכשיו לבית הזוג הצעיר וזו תהיה התחלה טובה לתשלום כל התחייבויותיך"...

(מוגש לרגל יום-השנה להסתלקותו של רבי שלמה מזווהיל, בשבת זו, כ"ו באייר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)