חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ח' בכסליו התשפ"ג, 2/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבועה בחיים הרוחניים
שלחן שבת

כשהטיל אברהם על אליעזר את השליחות למצוא אישה ליצחק, השביעו שבועה וביקש "שים-נא ידך תחת ירכי". מכאן לומדת הגמרא, שמי שנשבע צריך לאחוז בידו חפץ של מצווה - ספר תורה או, בדיעבד, תפילין - כשם שהורה אברהם לאחוז במצווה היחידה שנצטווה עליה מפי הקב"ה - מצות המילה.

החובה לאחוז חפץ של מצווה בעת השבועה אינה חלה על כל שבועה, אלא רק על שבועת "מודה במקצת". אם תובעים מאדם כסף, והנתבע מודה במקצת סכום התביעה, אך מכחיש את היתרה - עליו להישבע על אמיתות טענותיו, ובעת שבועתו הוא צריך לאחוז בידו ספר-תורה או תפילין.

מודה במקצת

עניין השבועה של 'מודה במקצת' קיים גם בעבודתו הרוחנית של האדם. הקב"ה נותן לאדם את חיי נשמתו ואת הכוחות לחיות ולעשות, והאדם חייב לקב"ה - עליו לנצל את כוחותיו לעבודת ה'.

לעיתים עלול להיווצר מצב של 'מודה במקצת'. אמנם הוא מכיר בעובדה שהקב"ה הוא שליט העולם והוא הנותן לו את כוחותיו ואת חייו, אבל אין הוא מודה שהכול שייך לקב"ה. נדמה לו שבפרטים מסויימים הוא בעל-הבית ובידו לעשות כחפצו, בבחינת "כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה".

לא יכול לכפור

אמנם הוא מתפלל ולומד תורה, אבל אחרי התפילה והלימוד שוררת בקרבו התחושה שהוא כבר פרע את חובו לקב"ה, ומעתה הכול תלוי בכוחו ובעוצם ידו.

להיות 'כופר הכול' - אין יהודי יכול. מכיוון שנשמתו של יהודי היא 'חלק א-לוה ממעל ממש', והנשמה גם בשעת החטא נשארת קשורה בקב"ה ונאמנה לו, אין ביכולתו 'לכפור הכול' ולחשוב שכל חייו וכוחותיו הם שלו, כוחו ועוצם ידו. אפילו קל-שבקלים אין לו ההעזה להתכחש ל'חוב' כולו. לכל היותר הוא יכול להיות 'מודה במקצת'.

לאחוז בתורה

העצה לזה היא 'שבועה'. עניינה של שבועה, במשמעות של שובע, לתת כוחות ולחזק את האדם. כשם שאדם שבע יש לו יותר כוח, כך ה'שבועה' עניינה חיזוק כוחותיו של האדם, על-ידי כוח אלוקי מלמעלה, שמסייע לו להגיע להכרה שאין לו מאומה משל עצמו, וממילא יחוש את מלוא חובתו לשלם את חובו לקב"ה.

כשם שבשבועה הגשמית יש צורך לאחוז ספר-תורה, כך גם ב'שבועה' הרוחנית. כדי לקלוט את הכוחות הרוחניים שניתנים מלמעלה צריכים להיות קשורים לספר-תורה - ללימוד התורה. גם כאשר במשך היום הוא עסוק בעסקיו בענייני העולם, עליו להתייגע בתורה ככל שידו משגת וכפי הפנאי שלו. מזה יקבל את הכוחות להפוך את כל חייו ומעשיו הגשמיים שיהיו 'כלים' לאור האלוקי, ובכך יחזיר את ה'הלוואה' שקיבל מהקב"ה.

(לקוטי שיחות כרך א, עמ' 41)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)