חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ל"ג בעומר
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1116 - כל המדורים ברצף
הילדים ממחישים אחדות
יש חדש
התאחדות האורות לעתיד לבוא
ל"ג בעומר
כיצד נעשים צדיק
התגלות בחתונה
נפתח הצינור
ראייה ושמיעה
עלה לנגן ולא ירד
נטילת ידיים בשבת

יום שמחתו

ביום ל"ג בעומר יש להרבות בשמחה לכבוד רבי שמעון בר-יוחאי, מאחר שיום זה הוא יום ההילולא שלו, ונודע שרצונו היה שישמחו ביום זה.

(החיד"א)

ראיתי את מורי

נהגו ישראל ללכת ביום ל"ג בעומר על קברו רבן שמעון בר-יוחאי ורבי אלעזר בנו, הקבורים במירון, ואוכלים ושותים ושמחים שם. ואף ראיתי למורי (האריז"ל) שהלך לשם פעם אחת ביום ל"ג בעומר, הוא וכל אנשי ביתו, וישב שם בשלושת ימים הראשונים של השבוע ההוא.

(רבי חיים ויטאל)

ביקור ה'אור החיים'

כשהגיע רבי חיים בן-עטר, בעל 'אור החיים', לתחתית ההר במירון, ירד מהחמור והיה עולה על ידיו ועל רגליו, וכל הדרך היה גועה וצועק, איך אני, השפל, נכנס למקום אש להבת שלהבת קודש, וכל פמליא של מעלה וכל נשמות הצדיקים. ובעת ההילולא היה שמח שמחה גדולה.

נשמה דאצילות

אדמו"ר הזקן אמר שלגבי רבי שמעון בר-יוחאי לא נחרב בית-המקדש. משום שהוא היה בבחינת נשמה דאצילות, ולגבי נשמה גבוהה כזו אין חורבן הבית נחשב העלם והסתר על אלוקות.

(פלח הרימון)

ראו מופתים

אצל האדמו"ר האמצעי מליובאוויטש היה ל"ג בעומר מן החגים המצויינים. הרבי היה יוצא לשדה, לא היה נוטל ידיו לסעודה, אך לקח יי"ש, אף שהדבר נאסר עליו מטעמי בריאות. היו רואים אז הרבה מופתים, ובעיקר בכל הקשור ללידת ילדים. כל השנה היו מצפים לל"ג בעומר.

(היום יום)

עניין ההשתטחות

כשהייתי בארצנו הקדושה שמעתי אנשים מדברים: "הייתי אצל רבי שמעון בר-יוחאי, ואני הולך אל רבי אלעזר". או "הייתי אצל רבי חייא ואני הולך אל רבי עקיבא". אם אומרים זאת בתמימות, זהו עניין ההשתטחות.

(ספר השיחות תש"א)

כדאי לסמוך עליו

"כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק" (ברכות ט,א). בשעת דוחק וחושך הגלות, ובפרט בשנים הכי אחרונות, כשנמצאים בזמן של 'עקבתא דמשיחא', כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בזמן הזה.

(שיחות קודש)

פוטר מן הדין

רבי שמעון בר-יוחאי אמר: "יכול אני לפטור את כל העולם כולו מן הדין" (סוכה מה,ב). כלומר, אפילו כשמדובר בדור ירוד, שלכן הוא זקוק לעניין של כפרה, גם במעמד ומצב כזה רבי שמעון בר-יוחאי יכול לפטור אותו מן הדין.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)