חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החסיד ר' גרשון דוב מפאהאר
חסידים הראשונים

נושאים נוספים
התקשרות 720 - כל המדורים ברצף
אייר – מעלת המעשה ועבודת האדם
"דרך ישרה" לפעול התגלות וביאת המשיח
עורך "הדרום" וקשריו עם הרבי
פרשת אמור
הוו זהירין ברשות
ספירת ובירור המידות
החסיד ר' גרשון דוב מפאהאר
'סדר המעשר'/ עוד על ספרי קודש זה על זה
הלכות ומנהגי חב"ד

גם כפרי פשוט – שליח ההשגחה

החסיד ר' גרשון­ דוב מפּאַהאַר היה מחונך של דודו, חסיד אדמו"ר הזקן. בנעוריו שמע סיפורים ואמרות-תורה מזקני החסידים, שעדיין זכרו את הזמן של אדמו"ר הזקן, ונהגו לחזור ולספר תורות מסויימות וסיפורים ששמעו מחסידים הראשונים, תלמידי החדרים, אותם סידר רבינו הזקן בתחילת התייסדות שיטת חב"ד. מהם היו גם שעוד הכירו את כ"ק אביו וכ"ק דודו הריי"צ, החסידים הנסתרים, תלמידי מורנו הבעל-שם-טוב.

הרב גרשון דוב הגיע פעם לליובאוויטש וחיכה בחדר הכניסה, לפני חדר היחידות של הוד כ"ק אאמו"ר הרה"ק [הרש"ב], כדי להיכנס ליחידות. בינתיים נעמד ליד מקום תליית הבגדים העליונים, והתעמק במחשבתו.

מענדל המשרת, שלא הכיר מיהו, וכאשר ראה שעומד ליד הבגדים, חשד שרוצה לקחת משהו – תפס את ר' גרשון דוב והובילו אל הדלת היוצאת החוצה.

בכה ר' גרשון דוב ואמר – על יסוד המובן ומבואר בעניין השגחה פרטית, שכל דבר הוא הוראה מלמעלה – מחדר הכניסה של הרבי מגרשים אותי...

כל המקרה היה לא יותר מאשר טעות טפשית של אדם כפרי. מענדל המשרת גדל אצל אביו דובער היישובני'ק, בחיי ישוב – חאלאפעניטש, בפלך מינסק – אמנם אדם ירא שמים אך בר-דעת קטן.

ר' גרשון דוב, מלבד שהיה בר-דעת גדול בידיעת התורה בנגלה ובחסידות, היה גם חכם בחיים המעשיים.

ברור הדבר שר' גרשון דוב, בשום עניין ואופן, לא עשה בשכלו 'עסק' ממעשה שטות של אדם כפרי לא חכם – אלא שאלה דרכי העבודה שרבינו הבעל-שם-טוב חידש, שגם אדם כפרי פשוט הוא שליח של ההשגחה הפרטית.

אה! החסידים הזקנים שהתחנכו על דרכי החסידות, מאלה שהיה להם מסירות נפש על תנועה חסידית, היו משהו אחר לגמרי.

(ספר השיחות תש"ו-השי"ת, תש"ח עמ' 235, בתרגום)

להיות אחרת לגמרי

…העבודה הוא באופן שמיום ליום צריכה להיות הוספה בעילוי אחר עילוי, וכפתגם החסיד ר' גרשון דוב שהיה רגיל לומר בכל לילה: "מאָרגן דאַרף מען אויפשטיין גאָר אַן אַנדערער" (=מחר צריכים לקום אדם שונה לגמרי)…

('תורת מנחם – התוועדויות' ה'שי"ת (א) עמ' 65)

פתגם חסידי פותח את הלב והראש

החסיד הרב ר' גרשון דוב נ"ע היה מורגל לומר לאחר ה'עבודה' של קריאת שמע שעל המיטה: משקרים, לא רוצים לשקר, אך משקרים. יש לקום מחר אחרת לגמרי.

לאחר כזו עבודה של קריאת שמע שעל המיטה, ישנים אחרת וקמים אחרת. במיוחד בזמנים שהלב סגור והראש סתום, היו אלו פתגמי העבודה החסידיים – שפותחים את הלב ומאירים את הראש...

(ספר השיחות תש"ו-השי"ת, תש"ו עמ' 5)

קרא תהילים באמת

...כ"ק אד"ש [הריי"צ] העיר: בנעוריו למד [ר' גרשון דוב] בסלוצק, ואחר-כך התקרב לעדת החסידים. בתחילה לא נשא חן בעיניהם, בהיותו במרירות וכו' והם היו מורגלים בהתפשטות וכו', ואחר-כך שמעוהו קורא תהילים: עד אנה תשכחני וגו' וזה עשה עליהם רושם גדול.

(ספר השיחות תש"ו-השי"ת, תש"ו עמ' 9)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)